reklama

Nepodceňujte krev v moči, varuje odborník Soukup

Problémy s močovými cestami a prostatou? Pošlete dotaz!

Foto: Isifa/Thinkstock

Dnešní on-line rozhovor s urologem zaujal především muže - z toho je vidět, že nedávno skončená akce Movember přitáhla víc pozornosti k těmto zdravotním problémům.  

Prostata není jediným problémem, který může v urogenitální oblasti nastat. Žádný z nich zpočátku obvykle nebolí. "Nádor v močovém měchýři se nejčastěji projeví krví v moči, méně často může nádor měchýře působit překážku a vede k nutnosti při močení tlačit. Sám člověk asi není schopem poznat zda nádor v měchýři má či nemá a musí se nechat odborně vyšetřit," uvedl v jedné ze svých odpovědí  MUDr. Viktor Soukup.

Jaké vyšetření potřebujete?

Právě na přítomnost krve v moči jste se ptali nejvíc. Doktor Soukup připomněl, že v takovém případě je nutné rentgenové vyšetření močových cest, vylučovací urografie či CT a cystoskopie. Vyšetření se dnes provádí tzv. "ohebným" přístrojem. Není tedy o nic nepříjemnější než například zavedení cévky, takže ani muži se jej nemusí nijak obávat, a není u něj nutná ani hospitalizace.   

Doporučujeme: Téma: Problémy močových cest

Další častým tématem vašich dotazů byly právě potíže s prostatou. Častější močení a horší vyprazdňovaní - to jsou podle známého urologa MUDr. Soukupa problémy, které se dají řešit a vyléčit. Ženy zase trápí časté záněty, na které urolog doporučil často pít a neprochladnout.

Strach zabíjí

Samozřejmě, všichni se nejvíce obávají nádorových onemocnění urogenitálního ústrojí. Za posledních 30 let výskyt této choroby téměř ztrojnásobil a vyskytuje se asi čtyřikrát častěji u mužů než u žen

Pozitivní je ovšem fakt, že žádným dramatickým způsobem nevzrostl počet pacientů, kteří na nádor močového měchýře zemřeli. Vysvětlit to můžeme zkvalitněním diagnostických metod a následné péče. Proto je důležité nic neodkládat a při potížích navštívit odborného lékaře. Pošle vás k němu praktický lékař.

Další odpovědi doktora Soukupa na všechny vaše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Viktor Soukup, Ph.D., FEBU

Od roku 1998 pracuje na Urologické klinice VFN a 1. LF UK - nyní jako vedoucí lékař. Odpovídá také za organizaci výuky na Urologické klinice 1. LF UK. V roce 2005 složil zkoušku European Board of Urology (FEBU), což odpovídá evropské atestaci z urologie. Dlouhodobě se věnuje pacientům s urogenitálními nádory a léčbě pacientů s neurogenními poruchami močení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Z barvy moči poznáte nemoc. Pozor hlavně na tmavou

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

7 účinných kroků, jak se rychle zbavit rýmy

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama