reklama

Nemůžu spát. Pořád chodím na WC

Jednou? Podruhé? Kolikrát za noc vás "něco" probudí a vy putujete ztichlým bytem na záchod? Na chvíli "zaberete", ale za chvíli je to tady znovu.  Výpravy na malou vás okrádají o potřebný odpočinek.  Víme, co s tím!

Foto: Profimedia.cz

Jednou? Podruhé? Kolikrát za noc vás "něco" probudí a vy putujete ztichlým bytem na záchod? Na chvíli "zaberete", ale za chvíli je to tady znovu.  Výpravy na malou vás okrádají o potřebný odpočinek.  Víme, co s tím!

„Je opomíjenou skutečností, že nykturie je hlavní příčinou přetržení spánku a z toho plynoucího nevyspání," říká pražská uroložka MUDr. Romana Richterová z Fakultní nemocnice Na Bulovce a Lékařského domu Holešovice.

Únava z nekvalitního spánku

Únava sama o sobě není nemoc, ale bývá příznakem mnoha zdravotních problémů či nesprávných životních návyků. Nekvalitní spánek znemožňuje správné fungování organizmu, protože nestačí k údržbě a obnově optimálních fyzických a psychických funkcí. Správnou délku spánku nelze přesně určit, důležitější je jeho pravidelnost a nerušenost. Dlouhodobě nekvalitní spánek zvyšuje nemocnost a zkracuje délku života.

Jednou z hlavních příčin narušeného spánku u dospělého člověka je nykturie neboli časté močení v noci. Pokud je člověk nucen každou noc minimálně jednou vstát a jít se vymočit, neodpočine si dobře ani v noci.

Hrozí také deprese

V září byly na kongresu Mezinárodní společnosti pro kontinenci (ICS) v britském Glasgow představeny výsledky nové vědecké studie, které poukazují na výrazně negativní dopad nočního močení na kvalitu života.

Vědci z výzkumného institutu New England Research Institute z Massachusetts zjistili, že nykturie ovlivňuje kvalitu života v rozsahu srovnatelném s onemocněními, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo artritida.

Nová zjištění naznačují, že opakované návštěvy toalety během noci výrazně zvyšují pravděpodobnost vzniku deprese u pacientů, především pak u mladých mužů a žen.

Vážné následky

"Výskyt nykturie (močení více než 1x za noc) u dospělých mužů a žen je cca 13 %, ale lékařům se svěřuje pouze zlomek „nykturiků". Nykturie postihuje obě pohlaví, s věkem je častější než jiná onemocnění dolních močových cest," dodává doktorka Richterová. Vyskytuje se často i u mladších osob.

Z nizozemské epidemiologické studie  provedené na 1485 mužích a ženách vyplynulo, že nykturie je nejčastější příčinou přerušeného spánku u dospělých jedinců starších 50 let. Prvním krokem ke zlepšení stavu je návštěva urologa, příp. urogynekologa.

Včasná diagnostika a léčba častého močení v noci totiž dokáže zabránit vážným negativním důsledkům, např. ztrátě zaměstnání z důvodu poklesu pracovní výkonnosti, pracovním úrazům, úrazům v domácnosti a autonehodám kvůli usnutí za volantem.

Jak léčit nykturii?

MUDr. Romana Richterová odpovídá: „Léčba nykturie je individuální. V první řadě musíme zjistit, zdali se jedná o symptom (tedy příznak nějakého dalšího onemocnění), nebo o syndrom (tedy samostatnou klinickou jednotku).

Léčba nykturie, po vyloučení jiných závažných onemocnění, jež se nykturií mohou projevit, začíná režimovými opatřeními, pokračuje podáváním léků a končí téměř vždy úspěšně.

K medikamentózní léčbě lékař přistupuje, když samotná změna životního stylu a režimu nepřináší požadované výsledky.

Pomohou i léky

Léčení nykturie se od počátku zaměřuje na nejčastější příčiny: na noční polyurii a nižší funkční kapacitu močového měchýře. Látka desmopresin je nejčastěji využívaným lékem při léčbě nykturie.

Desmopresin působí tak, že koncentruje moč v době spánku a přirozeným způsobem tak nahrazuje neschopnost organizmu vstřebávat vodu zpět do organizmu. Jeho účinnost je dlouhodobě ověřena. Již léta se užívá při léčbě nočního pomočování u dětí.

Většina pacientů trpících nykturií (60-80 %) totiž trpí také noční polyurií - tvorbou neobvykle velkého množství moči během spánku v důsledku nedostatku antidiuretického hormonu.  Výskyt těchto potíží je stejně častý u mužů i u žen.

NYKTURIE V ČÍSLECH

V průměru 20 % osob mezi 40-59 lety věku chodí na toaletu dvakrát nebo vícekrát za noc, u osob starších 60 let se toto číslo pohybuje dokonce kolem 35 %.

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama