reklama

Nemoci uprchlíků: Tuberu a obrnu můžete mít i bez nich

Uprchlická krize hrozí i šířením nemocí. V ČR je zatím klid, úřady jsou dobře připraveny. Žádnou paniku!

Foto: Profimedia.cz

Dobrým způsobem, jak omezit přehnaný strach Čechů z uprchlíků, je zabránit zdravotním rizikům a šíření infekčních nemocí. Ochraňovat obyvatele proti přenosu infekčních chorob teď bude speciální tým expertů.  

Je dobře, že české ministerstvo zdravotnictví k tomuto kroku sáhlo už nyní, v situaci, kdy ještě žádné nebezpečí nehrozí. Je ale dobré být připraven - a k tomu má sloužit také prevence i možnost mimořádného očkování. Jak migrantů, tak i lidí, kteří se o ně starají.

Nebezpečí je v penězích

Nemá smysl nebezpečí infekcí bagatelizovat, ale na druhou stranu je nesmysl propadat zbytečné hysterii. Tak především: Všichni uprchlíci, zadržení na našem území, jsou nejdřív umístěni do izolace, kde podstoupí lékařská vyšetření. Jde o test krve a stolice a rentgen plic k vyloučení tuberkulózy. Dále projdou zkoumáním, zda nepřenášejí virové žloutenky, syfilis, tyfus, tuberkulózu nebo HIV virus. 

Doporučujeme: Hrozba eboly: Mají se Češi bát epidemie?

To vše se stihne do pouhých tří dnů od vstupu na naše území. Ovšem právě v (relativní) zabezpečení šíření možných nemocí se skrývá pro nás to skutečné nebezpečí. Prohlídka každého migranta bude stát pět až šest tisíc korun, což dál zatíží české podfinancované zdravotnictví. K tomu je třeba přičíst sumy za přichystané vakcíny.

"Když navíc přibydou problémy s imigranty, nedovedu si představit, že by se v této oblasti mohlo vyhovět neustálým požadavkům na navýšení prostředků pro zdravotní péči našich občanů. Takže to v každém případě úroveň zdravotní péče ohrozí," varuje profesor Pavel Klener, bývalý ministr zdravotnictví, uznávaný onkolog a hematolog v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Jaké choroby se mohou objevit?

Otázka č. 1: Tuberkulóza

Tato nemoc se u ná vyskytovala tak zřídka, že před  několika lety bylo dokonce zrušeno plošné očkování. Přitom ve světě se - právě kvůli migraci - už před časem začala šířit její multirezistentní forma, která se prakticky nedá léčit. Ale žádnou paniku! Na rozdíl od obecných představ se totiž tubera nedá chytit jen tak snadno.

Na rozdíl od jiných infekcí se TBC přenáší až po delším a velmi těsném styku. Bývá to v rodinách nebo mezi spolubydlícími. Nepříjemné ale je, že k nákaze může dojít i na pracovišti, ve škole nebo v oblíbené restauraci. Poplach v uprchlickém zařízení v Bělé- Jezové byl naštěstí planý.

Nemoc se projevuje zvýšenými teplotami, hubnutím a nutkavým kašlem, při kterém může být vykašláván hlen s krví. Právě vykašlávání je velmi nebezpečné pro okolí. V hlenu bývá významné množství bakterií, což výrazně zvyšuje riziko přenosu infekce.

Nejakutnější problém: Obrna

V zemích, jako je Nigérie, Pákistán a Afghánistán se tato infekce vyskytuje běžně a proočkovanost je prakticky nulová. Dětská obrna neboli poliomyelitida se v Evropě nyní znovu objevila po pěti letech, ale i tehdy byl její výskyt mimořádný. Pár případů se objevilo v minulých letech i v USA. Teď onemocněly dvě děti, ovšem nikoliv v souvislosti s migrační vlnou, ale na válkou zmítané Ukrajině. U obou choroba propukla po očkování! Virus, obsažený ve vakcíně, zřejmě zmutoval a znovu získal sílu.

Přečtěte si: Uprchlíci a TBC: Čeho se máme bát a jak se chránit?

Naštěstí se kluk i holčička uzdravili, takže zřejmě neobsahoval takové nebezpečí, jako když ve 30. a 40. letech minulého století kosil děti i dospělé - vzpomínáte na film Už zase skáču přes kaluže? Nemoc se projevuje zpočátku jako běžné onemocnění - nebo také vůbec nijak. Dokáže však způsobit ochrnutí a to včetně dýchacích svalů, takže se člověk udusí.

Další hrozby

Nový mezirezortní tým, navázaný na úřad hlavního hygienika ČR, by měl být schopen poznat i další infekční choroby, které sem spolu s migranty mohou přijít - není to tak dlouho, kdy celý svět děsila epidemie eboly. "Riziko, že do Evropy budou zavlečeni původci exotických infekčních nemocí jako je virus eboly nebo MERS je extrémně malé a zkušenosti ukazují, že pokud už k tomu dojde, napadají spíše pravidelné cestovatele, turisty nebo zdravotníky, než uprchlíky a přistěhovalce," ubezpečuje však regionální ředitelka WHO Zsuzsanna Jakab. V detenčních táborech existují karantény pro nemocné, takže se Češi mohou uklidnit. Aspoň zatím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát

Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži

Kdy "zadělat" na miminko? V zimě jsou spermie pomalejší

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama