Nemoc z vody: Připomíná chřipku, ale dá se na ni umřít
Voda opadává, ale hrozí mnoho jiných nebezpečí. Například leptospiróza, na kterou při posledních záplavách zemřeli čtyři lidé.
Voda opadává, ale hrozí mnoho jiných nebezpečí. Například leptospiróza, dříve zvaná žňová, polní nebo blaťácká horečka. Při posledních záplavách na ni zemřeli čtyři lidé.
Všimli jste si, kolik myší a jiných hlodavců se nastěhovalo během letošní kruté zimy do našich domů? O to větší nebezpečí nyní hrozí v období intenzivních dešťů a záplav. Mezi časté přenašeče leptospirózy, způsobené bakterií leptospira, patří totiž právě hlodavci, zejména potkani. Mohou to být ale i jiná zvířata, která ji přenášejí.
Nebezpečí číhá v bahně či vodě
Nejčastěji onemocníme po kontaktu s vodou, půdou nebo dokonce i potravou, která byla nemocným zvířetem kontaminována. Tímto způsobem se leptospiry dostávají do trávícího traktu a pronikají i neporušenou sliznicí do lidského organismu. Dalším možným způsobem přenosu nákazy na člověka je kontakt s kontaminovanou vodou, bahnem nebo vlhkou půdou, zvlášť v případech, kdy jsou na kůži přítomné oděrky nebo zánět. Někdy stačí cáknutí této vody do oka.
Doporučujeme: Lidé jsou prolezlí červy. Způsobují i rakovinu
Při práci v povodněmi zatopených oblastech je třeba používat pokud možno vysoké holinky a ochranné rukavice, snažit se vyvarovat pití jiné než balené vody a pokud možno chránit si oči i před vodními kapkami.
Jak leptospirózu poznat?
Onemocnění může být alespoň zpočátku pokládáno za chřipku. Pro snížení horečky a úlevy od zimnice a třesavky se nasadí antipyretika, proti bolesti hlavy a svalů analgetika. Dále se podají antibiotika, nejčastěji v tabletové formě.
V první fázi se u náhle objeví horečka až 40 °C se zimnicí a třesavkou. Nemocný trpí krutými bolestmi hlavy a svalů (bolí hlavně svaly na zádech a lýtkách). Někdy se může objevit vyrážka, většinou během prvních dvou dnů onemocnění.
Objevují se také bolesti břicha a nevolnost, která může vést až ke zvracení. Nemocný má poruchy nálady a vědomí, občas se mohou objevit i psychotické projevy - halucinace, změny osobnosti a sklon k násilí. Takto onemocnění probíhá 3-5 dní a náhle dochází k vymizení příznaků, což vyvolává dojem, že se nemocný náhle uzdravil.
Kdy jde při blaťácké horečce o život?
Druhá fáze se někdy nemusí rozvinout, ale jestliže je infekce závažná, onemocnění se po několika dnech znovu vrací spolu s původními projevy, ke kterým se přidává bolest na hrudi a břicha, porucha funkce ledvin a změna psychického stavu. Dochází k tuhnutí šíje, pacient zvrací - nemoc se podobá meningitidě (zánětu mozku). Ačkoliv je onemocnění poměrně závažné, po několika týdnech se člověk uzdraví bez následků.
Náš tip: MUDr. Jonáš: Parazitární šílenství zachvátilo Česko
Existují však i agresivnější formy nákazy, kdy onemocnění má rychlejší průběh a příznaky jsou intenzivnější. Rychle se rozvíjí postižení jednotlivých orgánů: jater (objevuje se žloutenka), ledvin (nemocný přestává močit, má zvýšené množství odpadních látek v krvi), dochází k poruše srážení krve, které má za následek krvácení z úst, spojivek a sliznic. Krev se objevuje ve stolici, dochází ke krvácení z nosu. Takto probíhající leptospiróza se nazývá Weilova nemoc. Uvedený stav je velmi závažný, vyžaduje léčbu v nemocnici.
Na co si dát pozor - a vždycky!
Jako prevenci bychom se měli vyvarovat pití vody ze studánek, koupání ve stojatých vodách, konzumaci neumytého ovoce čí zeleniny ze zahrádky, chození naboso v bahně nebo vlhké půdě apod.. I za normálních okolností je třeba dobře umýt všechny plody, které jste nasbírali nebo natrhali ve volné přírodě. Myslete na tyto rady i o prázdninách!
Přenos z člověka na člověka prokázán nebyl. Z toho vyplývá, že pokud někdo v našem okolí má leptospirózu, není třeba se obávat, že se o takové osoby nakazíme.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tasemnice může být i ve svíčkové. Parazité zaplavili ČR
Infarkt ve 30? Takhle ho dostanete: 5 velkých rizik
Horoskop na červen: Co vám přinese začátek léta?