reklama

Nemoc z vody: Připomíná chřipku, ale dá se na ni umřít

Voda opadává, ale hrozí mnoho jiných nebezpečí. Například leptospiróza, na kterou při posledních záplavách zemřeli čtyři lidé.

Foto: Profimedia.cz

Voda opadává, ale hrozí mnoho jiných nebezpečí. Například leptospiróza, dříve zvaná žňová, polní nebo blaťácká horečka. Při posledních záplavách na ni zemřeli čtyři lidé.

Všimli jste si, kolik myší a jiných hlodavců se nastěhovalo během letošní kruté zimy do našich domů? O to větší nebezpečí nyní hrozí v období intenzivních dešťů a záplav. Mezi časté přenašeče leptospirózy, způsobené bakterií leptospira, patří totiž právě hlodavci, zejména  potkani. Mohou to být ale i jiná zvířata, která ji přenášejí.

Nebezpečí číhá v bahně či vodě

Nejčastěji onemocníme po kontaktu s vodou, půdou nebo dokonce i potravou, která byla nemocným zvířetem kontaminována. Tímto způsobem se leptospiry dostávají do trávícího traktu a pronikají i neporušenou sliznicí do lidského organismu. Dalším možným způsobem přenosu nákazy na člověka je kontakt s kontaminovanou vodou, bahnem nebo vlhkou půdou, zvlášť v případech, kdy jsou na kůži přítomné oděrky nebo zánět. Někdy stačí cáknutí této vody do oka.

Doporučujeme: Lidé jsou prolezlí červy. Způsobují i rakovinu

Při práci v povodněmi zatopených oblastech je třeba používat pokud možno vysoké holinky a ochranné rukavice, snažit se vyvarovat pití jiné než balené vody a pokud možno chránit si oči i před vodními kapkami.

Jak leptospirózu poznat?

Onemocnění může být alespoň zpočátku pokládáno za chřipku. Pro snížení horečky a úlevy od zimnice a třesavky se nasadí antipyretika, proti bolesti hlavy a svalů analgetika. Dále se podají antibiotika, nejčastěji v tabletové formě.

V první fázi se u náhle objeví horečka až 40 °C se zimnicí a třesavkou. Nemocný trpí krutými bolestmi hlavy a svalů (bolí hlavně svaly na zádech a lýtkách). Někdy se může objevit vyrážka, většinou během prvních dvou dnů onemocnění.

Objevují se také bolesti břicha a nevolnost, která může vést až ke zvracení. Nemocný má poruchy nálady a vědomí, občas se mohou objevit i psychotické projevy - halucinace, změny osobnosti a sklon k násilí. Takto onemocnění probíhá 3-5 dní a náhle dochází k vymizení příznaků, což vyvolává dojem, že se nemocný náhle uzdravil.

Kdy jde při blaťácké horečce o život?

Druhá fáze se někdy nemusí rozvinout, ale jestliže je infekce závažná, onemocnění se po několika dnech znovu vrací spolu s původními projevy, ke kterým se přidává bolest na hrudi a břicha, porucha funkce ledvin a změna psychického stavu. Dochází k tuhnutí šíje, pacient zvrací - nemoc se podobá meningitidě (zánětu mozku). Ačkoliv je onemocnění poměrně závažné, po několika týdnech se člověk uzdraví bez následků.

Náš tip: MUDr. Jonáš: Parazitární šílenství zachvátilo Česko

Existují však i agresivnější formy nákazy, kdy onemocnění má rychlejší průběh a příznaky jsou intenzivnější. Rychle se rozvíjí postižení jednotlivých orgánů: jater (objevuje se žloutenka), ledvin (nemocný přestává močit, má zvýšené množství odpadních látek v krvi), dochází k poruše srážení krve, které má za následek krvácení z úst, spojivek a sliznic. Krev se objevuje ve stolici, dochází ke krvácení z nosu. Takto probíhající leptospiróza se nazývá Weilova nemoc. Uvedený stav je velmi závažný, vyžaduje léčbu v nemocnici.

Na co si dát pozor - a vždycky!

Jako prevenci bychom se měli vyvarovat pití vody ze studánek, koupání ve stojatých vodách, konzumaci neumytého ovoce čí zeleniny ze zahrádky, chození naboso v bahně nebo vlhké půdě apod.. I  za normálních okolností je třeba dobře umýt všechny plody, které jste nasbírali nebo natrhali ve volné přírodě. Myslete na tyto rady i o prázdninách!

Přenos z člověka na člověka prokázán nebyl. Z toho vyplývá, že pokud někdo v našem okolí má leptospirózu, není třeba se obávat, že se o takové osoby nakazíme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tasemnice může být i ve svíčkové. Parazité zaplavili ČR

Infarkt ve 30? Takhle ho dostanete: 5 velkých rizik

Horoskop na červen: Co vám přinese začátek léta?

reklama
reklama
reklama