Nekažte si dovolenou: 8 tipů proti zácpě
Tři dny? Pět? Někdo absolvuje celý týden dovolené bez návštěvy WC a z obyčejné zácpy se stanou muka, která "zabijí" radost z volných dní.
Tři dny? Pět? Někdo absolvuje celý týden dovolené bez větší návštěvy WC. Ze zácpy se stanou muka, která "zabijí" všechnu radost z volných dní.
Cestovní zácpa bývá především dámský problém - stěžují si na ni čtyři ženy z deseti, jak prokázal nedávný průzkum. Stěžovat si ale nestačí, zkuste problém raději řešit.
Ze zácpy bolí i hlava
V létě se všude jen hemží radami, jak léčit průjem, ale neschopnost se vyprázdnit je nejméně stejně nepříjemná a nezdravá. Způsobuje pocit plnosti, napětí, později bolesti břicha i hlavy, nevolnost a často i zvracení.
Z průzkumu také vyplynulo, že u 72 % žen tyto potíže mají dopad i na jejich emoce. Obvykle ženy udávaly:
- špatnou náladu a mrzutost (25,5 %)
- pocit, že jsem neatraktivní (15 %)
- stres a pocity úzkosti a neklidu (13,4 %)
- nechuť stýkat se s lidmi nebo jít mezi lidi (10,2 %)
Na dovolené na nás působí stres z nového prostředí a změny životního rytmu - nervozita a napětí z příprav a cestování, někdy i nepříjemné pocity, za které může nedostatečná hygiena toalet.
Nepotlačujte nucení na stolici
Důvody cestovní zácpy tak bývají obvykle psychické. Stejně jako u návykové zácpy, jíž se podobá rovněž svými příčinami. Ty vznikají již v dětství, kdy dítě odsouvá z nějakého důvodu nucení na stolici. Úspěšně se tak potlačuje defekační reflex, což může mít nepříjemné důsledky. Přesto to děláme i v dospělosti...
Doporučujeme: Vaše štěstí sídlí v břiše. Záleží na jídle
Prvním přikázáním odborníků proto bývá: Využijte každé příležitosti! Pokud se příroda ozve, jděte to zkusit a nemyslete na to, že zdržujete ostatní nebo že je "trapné" sedět na WC, když to ostatní vědí.
I v cizím prostředí je vhodné dodržovat pravidelný ranní rituál - pokud ho nemáte, pak právě dovolená může být tím správným časem, kdy si ho osvojíte. Doporučuje se sklenice vody (v exotičtějších zemích rozhodně balené) hned po probuzení a po snídani krátké posezení. Pohybu střev můžete napomoci trochou celkového pohybu.
Nebojte se projímadel
Nejméně stejně důležitá je i rada na cestách dodržovat pitný režim. A samozřejmě také pravidelně jíst (alespoň v rámci možností), především potraviny s obsahem vlákniny. Využijte dostupnosti ovoce a zeleniny - k nejúčinnějším v tomto ohledu patří jablka, melouny, švestky, hroznové víno, fíky, datle, rajčata.
Náš tip: Jak na průjem? Babskými recepty!
Nezapomínejte také na kysané mléčné výrobky - ve většině hotelů jsou běžnou součástí snídaňové nabídky. Koupit se pak dají v každém obchodě.
Pokud všechno selže, nebojte se projímadel. Podle gastroenterologa docenta Pavla Kohouta pověsti o vzniku závislosti na těchto lécích patří k tvrdošíjně tradovaným mýtům, ačkoliv nebyly nikdy vědecky potvrzeny.
8 rad proti zácpě
Tady je 8 tipů, které pomohou řešit zácpu nejen během dovolenkového cestování:
- Zařaďte do vašeho jídelníčku potraviny bohaté na vlákniny: 5 porcí ovoce a zeleniny denně, včetně celozrnných potravin a luštěnin
- Vybírejte ovoce bohaté na pektin, jako jsou například jablka, jahody, liči nebo hrušky, abyste zvětšili objem stolice a usnadnili střevní pasáž
- Konzumujte zakysané mléčné výrobky obsahující probiotika s prokázanými prospěšnými účinky na zácpu
- Pijte 2 litry pitné vody denně a zároveň snižujte konzumaci nápojů obsahujících kofein, alkohol a velké množství cukru
- Omezte příjem potravin s vysokým obsahem živočišného tuku a mastných a smažených jídel
- Omezte příjem rafinovaného cukru (sladkosti a sladké dezerty)
- Jezte v pravidelnou dobu dne a dodržujte pravidelné stravovací návyky
- Snažte se o pravidelnou stolici - alespoň každý druhý den
Pokud chcete své problémy řešit, udělejte si Test zažívání, případně se podívejte na další zajímavé informace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Uzdravující moc potravin: 6 nejlepších tipů
Jak snížit krevní tlak i bez léků?
3 triky, díky nimž vám opálení vydrží až do zimy