reklama

Nejvyšší muž na světě přestal růst. Až po operaci

Nejvyšší muž světa, jímž je podle Guinessovy knihy rekordů 29letý Sultan Kosen z Turecka, zřejmě brzy přijde o své prvenství. Lékařům se totiž díky špičkové metodě - terapii Leksellovým gama-nožem - podařilo konečně zastavit jeho růst. O jeden centimetr přesáhl výšku dvou a půl metru!

Foto: Isifa

Nejvyšší muž světa, jímž je podle Guinessovy knihy rekordů 29letý Sultan Kosen z Turecka, zřejmě brzy přijde o své prvenství. Lékařům se totiž díky špičkové metodě - terapii Leksellovým gama-nožem - podařilo konečně zastavit jeho růst. O jeden centimetr přesáhl výšku dvou a půl metru!

Úspěchy sportovců, například basketbalistů nebo běžců, naznačují, že co největší tělesná výška je výhodou. Jenže všechno má své meze. Lidské tělo je "stavěné" jen na určité rozměry, a pokud je překročí, nastávají problémy. A největším problémem je už obvykle důvod, proč dotyčný jedinec tolik vyrostl.

Trpí celé tělo

Obvykle jde o vzácnou nemoc, zvanou akromegalie. Organismus při ní nepřestane vyrábět růstový hormon somatotropin ani v době, kdy má být růst už správně ukončen. Výsledkem bývá neobvyklá výška, a/nebo zvětšení koncových částí těla - dlaní, prstů, brady, nadočnicových oblouků, uší, rtů a pat, což vede k viditelným deformitám a znetvoření

Akromegalie je sice vzácná, ale přesto se vyskytuje pravidelně po celém světě - jen v  ČR žije podle odhadů až 1400 takto nemocných lidí. Je proto pravděpodobné, že Sultana Kosena brzy někdo "přeroste".  On sám však případné ztráty titulu nejvyššího muže světa patrně příliš litovat nebude. Poslední léta totiž chodil pouze s oporou berlí, což byl jen jeden z mnoha nepříjemných zdravotních problémů, které mu jeho onemocnění přineslo.

Somatotropin, který vzniká v podvěsku mozkovém, ovlivňuje nejen růst do výšky, ale také zvětšování a rozšiřování vnitřních orgánů, jako plíce, srdce a ledviny. Postihuje také srdce a cévy a ovlivňuje zpracování tuků a zadržování vody v těle. Projevuje se i zhrubnutím hlasu. Vede k cukrovce a těžkému postižení kloubů. Velmi vysoké lidi - obvykle se uvádí hranice 210 cm - obvykle také postihuje většina z uvedených potíží, i když akromegalií přímo netrpí.

Turek musel pod nůž

Mladý Turek Sultan držel svůj rekord od září roku 2009, kdy vzrůstem překonal doposud vedoucího Xiu Xunga z Číny - ten měřil "pouhých" 226 centimetrů. Kosen však rostl ještě dál. Jeho výška se díky odborníkům před nedávnem konečně zastavila přesně na 251 centimetrech.

Poruchu způsoboval nádor na podvěsku mozkovém (hypofýze), který produkoval nadměrné množství růstového hormonu, a zvětšoval se po dobu neuvěřitelných 18 roků od Sultanových 10 let. Přestože se lékaři vzhledem ke zdravotním rizikům, které s sebou nepřiměřená sekrece hormonu přinášela, snažili již v roce 2008 pomocí neurochirurgické operace Sultanův růst pozastavit, výsledky nebyly uspokojivé.

Zpožděný úspěch

Efekt přineslo až ozáření Leksellovým gama-nožem. Jde o přístroj, který s maximální přesností a minimálním poškozením okolních tkání na dálku ozáří a tak zničí část mozku postiženou nádorem.

Gama-nůž pracuje na principu nevratného poškození DNA a malých cév v přesně vyměřeném ložisku, po čemž dojde po nějaké době k šetrnému odumření tkáně. Nádor nejen že se pak dále již nemůže zvětšovat, ale přestane také tvořit nadbytečné množství hormonu.

Ozáření nádorové tkáně proběhlo v září roku 2010. Protože je ale efekt terapie patrný až po roce či dvou, teprve v březnu 2012 bylo potvrzeno, že Sultanův doposud neustávající růst byl díky zákroku definitivně ukončen.

Nemocný byl taky Shrek!

Jedním z lidí, postižených akromegalií,  byl i oblíbený hrdina animovaného filmu Shrek. Zelený zlobr totiž opravdu existoval! Tvůrci  filmu se nechali inspirovat podobou Francouze Maurice Tilleta  (1903 až 1955).

Byl velmi inteligentní, ovládal 14 jazyků, psal básně. Akromegalie změnila celé jeho tělo. Hlava získala typické rysy, což se stalo příčinou vzniku mnoha posměšných přezdívek. Tillet odešel do USA a začal se živit jako profesionální zápasník, přezdívaný "Šílený obr ringu" či "Francouzský anděl". Největší úspěch a slávu mu přineslo vítězství nad Stevem "Rozbíječem" Caseym, mistrem Americké wrestlingové asociace, v srpnu roku 1944. Ač byl slavný, žil samotářským životem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lidské tělo: Kde jsou hranice výkonu?

Postava se dá zformovat i myšlenkami! Nevěříte?

Chcete zhubnout? Najděte si správné potraviny

více na uLékaře


 

 

 

 

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama