reklama

Nejistá sezóna: Od pylů k alergii na potraviny

Jaro obvykle nedělá radost jednomu typu lidí: alergikům. Pylová sezóna je vzhledem k posunům počasí nejistá, a navíc se obvykle pylové alergie druží s potravinovými.

Foto: Thinkstock

Jaro je tady. Kdo by nejásal? Alergici, které čekají perné chvilky. Kdo si jednou zažil pro nic za nic uplakané oči a sennou rýmu, rozhodně dá za pravdu, že jarní procházka nebývá žádná romantika.

Nepříjemnou zprávou je i to, že mnoho pylových alergií se kříží s nesnášenlivostí určitých potravin. Možná, že se s tím letos setkáte na vlastní kůži - poprvé se může projevit v jakémkoli věku.

Nepodceňujte příznaky

Alergiků je čím dál víc. "Téměř polovinu dnešní populace nějaký typ alergie trápí, u dvou třetin pylových alergiků se pak jedná o takzvanou zkříženou alergii," potvrzuje imunoložka MUDr. Dea Holotíková. Zkřížené alergie jsou způsobené tím, že protilátky vytvořené na určitý alergen začnou reagovat na další podobný typ alergenu.

Zjednodušeně řečeno na traviny neudělají dobře rajčata či obiloviny a olše se pro změnu kříží s broskvemi. "Přestože se o potravinové alergii hovoří více až v posledních letech, není dobré ji podceňovat,“ upozorňuje výživová poradkyně Věra Burešová.

Jídlo jako nepřítel

Příznaky potravinové alergie obvykle rozeznáte sami - třeba podle svědění. Pokud budete 'nepřítele' jíst dál, může dojít k projevům astma, otoku hrtanu či dokonce anafylaktickému šoku. Zmíněná anafylaxe spuštěná například burskými oříšky, vejci, pšenicí, korýši či mlékem se projeví pouze u půl až dvou procent lidí v celé populaci, přesto může mít neblahé následky.

Celer, různé druhy ořechů, mléko či ryby a mořské plody nejsou mezi alergeny ničím neobvyklým. Problémy však mohou způsobit i banány, kiwi, heřmánek, sezam, mák či různé druhy koření. "Pokud jakýmkoli typem potravinové alergie či nesnášenlivosti trpíte, je nutné upravit jídelníček,“ radí Věra Burešová z NATURHOUSE.

Pomůže razantní změna

Ke zjištění potravinové alergie slouží eliminační diety - tedy úprava jídelníčku s vynecháním problematických surovin. Je vhodná jak pro kojící maminky a přikrmované děti, tak pro starší děti či dospělé. Pokud se během dvou až tří týdnů zdravotní stav zlepší, je velmi pravděpodobné, že právě jedna ze zmíněných surovin vyvolává alergickou reakci. Následuje tedy postupné zařazování jednotlivých složek zpět do pravidelného jídelníčku.

"Při eliminační dietě je dobré si zapisovat, co jste vyřadili, kdy jste jaké suroviny zařadili zpět a případně i projevující se příznaky,“ doporučuje výživová poradkyně. Následovat by měla kontrola a konzultace s odborným lékařem, alergologem či imunologem.

Zkuste hloubkovou očistu

V dnešní době se do našeho těla dostávají tzv. anorganické toxiny. Ty zásadně ovlivňují biochemické pochody metabolismu a imunity. Objevují se problémy, jako jsou alergie, ekzémy, astma a mnohé jiné,“ připomíná Lukáš Bulín, terapeut centra Tělo a duše Koldín. Kombinace cílené a důsledné detoxikace pomáhá vylučovat uvolněné toxiny, likvidovat patogenní ložiska a odstraňovat energetické a psychické blokády v těle.

Vyléčí vás cibulka?

Předejít silným projevům jarních alergií se dá i vhodnou skladbou vašeho každodenního jídelníčku. "Důležité je u alergiků hlavně posílit imunitu. Zvýšeným přísunem potravin obsahující antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky pomáháme posílit obranyschopnost organizmu a díky tomu dokáže tělo lépe bojovat s projevy alergie," uvedla Nikol Hložková, nutriční terapeutka dietního programu It’s my life! Doporučuje  zvýšit konzumaci zeleniny a ovoce, například citrusů, šípků, ořechů nebo jarní cibulky, která dobře funguje jako antihistaminikum.

Změna jídelníčku ze zdravotních důvodů není obvykle ničím jednoduchým. Přesto výrazně zlepší kvalitu života a často má i pozitivní vedlejší účinky. "Pokud přestaneme jíst lepek, tedy pečivo, moučné přílohy nebo sladké koláče, nejen že ulevíme našemu trávicímu ústrojí, ale pravděpodobně zhubneme. Naučíme se totiž stravovat jinak," doporučuje Věra Burešová.

Cílená je jedině taková léčba, která zasahuje do samotné podstaty alergie, a tou je alergenová imunoterapie. "Alergenová imunoterapie je vhodná pro některé pacienty. Zásadně ovlivňuje alergický pochod a dokáže jej i zastavit. Je dostupná ve formě tablet, kapek pod jazyk nebo v injekcích," říká doc. MUDr. Vít Petrů z Centra alergologie a klinické imunologie v Nemocnici Na Homolce v Praze.

Vezměte to od základu

Pokud nechcete věčně vytloukat klín klínem, je obvykle neúčinnější nechat se diagnostikovat alergologem a zahájit cílenou léčbu.

Cílená je jedině taková léčba, která zasahuje do samotné podstaty alergie, a tou je alergenová imunoterapie. "Zásadně ovlivňuje alergický pochod a dokáže jej i zastavit. Je dostupná ve formě tablet, kapek pod jazyk nebo v injekcích,“ vysvětluje doc. MUDr. Vít Petrů z Centra alergologie a klinické imunologie v Nemocnici Na Homolce v Praze. Pyloví alergici mohou zahájit imunoterapii vždy až po ukončení sezóny pylu, u alergenů celoročních je možné s léčbou začít kdykoliv. Nejvhodnější doba je tak právě teď.

Od svědění a pálení očí, kýchání a ucpaného nosu ale rychle pomohou volně prodejné prostředky. "Důležité pro alergika je uvolnit dýchací cesty, k čemuž mohou pomoci nosní spreje. Účinné látky v nich zklidňují sliznici, která je podrážděná imunitní reakcí organizmu a umožňují lépe dýchat,“ potvrdila  Mgr. Markéta Lopourová z internetového obchodu Lékárna.cz. Podle lékárnice se  můžeme také stále spolehnout na oblíbená antihistaminika, obsahující účinnou látku cetirizin (Zyrtec) nebo loradatin (Claritine). 

reklama
Doporučené recepty
    reklama