Nejhorší letní boty: Vysoké podpatky i placaté žabky
Stačí pohled do obchodů a máte jasno: letní boty jsou pro zdraví naprosto špatné
Stačí pohled do obchodů a máte jasno: letní boty jsou buď úplně ploché, nebo s obrovskými podpatky. Obojí je možná dobré pro krásu, ale pro zdraví naprosto špatné.
Už i odborníci z ortopedie komentují módní trendy: dnešní boty ničí ženám nohy v nebývalé míře. Podpatky jsou stále vyšší a to, co se se před pár lety nosilo jen na molech módních show, v tom se dnes ženy potácejí celé dny v práci, na nákupech, při procházce po městě, a dokonce i při pobytu v přírodě. Jak tohle skončí?
Podpatky vedou k artróze
Čím vyšší podpatky či klíny, tím nepřirozenější je sklon nohy. Našlapujeme tak většinou jen na "bříško" chodidla, což způsobuje utajené záněty a někdy také vlasové praskliny v prstních kůstkách.
Lodičky - a podle lékařů každé! - způsobují viditelné zduření na zadní části kotníku nad patou. Puchýře, později otok a bolesti Achillovy šlachy vedou k trvalé deformitě tkáně. Tlusté podrážky a klíny zase neumožňují chodidlu se ohýbat a rozkládat váhu, takže mimořádně namáhají prstní kůstky.
Doporučujeme: Ploché nohy: Prevence, léčba a cviky
Víte, co je povázka? Jde o šlachu, která jako "gumička" spojuje patu a prsty a podporuje svaly a klenbu chodidla. Ze špatných bot vzniká její zánět, který způsobí bolest klenby a v oblasti paty. Známá "ostruha" pak na sebe nedá dlouho čekat. I když žádný viditelný výrůstek nemáte, poznáte ji podle toho, že vás nohy nejvíc bolí paradoxně po odpočinku.
Nebezpečné klíny a baleríny
Také podvrtnutý kotník nebývá žádnou výjimkou. Natažené šlachy a úpony dokážou bolet ještě celá léta po doléčení akutního problému a čím víc takových drobných nehod máte, tím pravděpodobněji se v budoucnu setkáte s artrózou.
Nejznámější z revmatických chorob ve smyslu postižení nohy je revmatoidní artritida, spondylartritidy a celá skupina systémových onemocnění pojiva - šlach, úponů, svalů. "Tyto nemoci léčí revmatologové farmakologicky i fyzioterapií nebo fyzikální terapií," vysvětluje Eva Ištvánková, vedoucí fyzioterapeutka Revmatologického ústavu v Praze.
Náš tip: Pěkné nohy na léto: Bez plísní a kuřích ok. Jak na to?
Že si po podpatkovém šílenství ulevíte v pohodlných "plackách"? Omyl! "Pozor si dávejte také na balerínky, které se na první pohled zdají pohodlné. Při dlouhodobém nošení mají ale špatný vliv na klenbu nohy a na špatné držení těla. To samé platí i u populárních žabek," říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Plochá otevřená obuv totiž neposkytuje žádnou oporu a vede k plochým nohám. Způsobuje tak problémy s koleny, kyčlemi, páteří a zády - zejména těm, komu nohy nosí vyšší váhu.
Ploché nohy vedou k bolestem páteře
Názor zdravotníků však není jednotný, často se hovoří o tom, že sklon k plochým nohám nemusí být jen špatným obouváním nebo nevhodným životním stylem, ale někdy se může projevit i dědičná dispozice.
"Proto je nutné zvolit správnou obuv pro sport i každodenní nošení, udržování správné hmotnosti po celý život člověka. Při prvních příznacích vzniku plochonoží je vhodné navštívit odborníka - ortopeda či fyzioterapeuta, a podle jeho pokynů přizpůsobit své životní aktivity a provádět cvičení," připomíná Eva Ištvánková z Revmatologického ústavu v Praze.
Jak ulevit bolavým nohám?
V létě se naučte občas ve vhodném terénu chodit naboso. Chodidla se během chůze dotýkají nerovnosti země a tím se zároveň masírují a aktivují svaly, které v obuvi nepoužíváme. Doma je však vhodné vklouznout do ortopedických pantoflí, které aspoň zčásti srovnají škody napáchané na našich chodidlech přes den.
"Dobrý cvik na procvičení prstů a svalstva je sbírat nohou ze země předměty, jako jsou tužka a pero. Na procvičení plosek nohou je dobré stoupat na gelový míček," říká Kanitta Ledinská, trenérka fitness sítě Expreska.
První pomoc na unavené a oteklé nohy je také vhodná koupel. V tomto případě platí pořekadlo "sůl nad zlato": ponořte nohy do vody s rozpuštěným kilem kuchyňské soli. Sůl dopřeje nohám opravdovou úlevu. Dobré účinky má také koupel z odvaru kaštanů, která dodá chodidlům pocit lehkosti a zlepšuje krevní oběh.
Účinnou prevencí proti bolestem nohou je pravidelná chůze v kvalitních botách. A nezapomeňte si vybrat velikost, která vám sedí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Klouby: Za dvě hodiny je po bolesti!
Jak snížit krevní tlak i bez léků?
3 triky, díky nimž vám opálení vydrží až do zimy