reklama

Pozor, dnes je nejdepresivnější den v roce. Letos nám dává zabrat i kvůli válce

Třetí lednové pondělí je tradičně označováno jako nejdepresivnější den v roce. Tento mýtus, za nímž stála reklama na zvýšení prodeje zájezdů k moři, vědci několikrát vyvrátili. Oslovené specialistky na duševní zdraví tvrdí, že některá období roku jsou pro citlivější jedince psychicky náročnější.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Údajně nejdepresivnější den v roce na začátku nového tisíciletí vymyslel britský psycholog Cliff Arnall ve spolupráci s cestovní kanceláří Sky Travel, které klesala poptávka zákazníků po zimních zájezdech k moři. V oficiálním prohlášení se pak informace opírala o jakýsi matematický vzorec, který měl lidi přesvědčit, že půlka ledna je ideálním časem na to, vyrazit do teplých krajin.

Cliff Arnall, který tehdy pracoval na univerzitě v Cardiffu, dostal za mystifikaci vyhazov a informace o nejdepresivnějším dni v roce byla několikrát vyvrácena. Takzvané Modré pondělí však částečně přispělo k osvětě v oblasti duševního zdraví a větší otevřenosti v komunikaci o depresích a dalších psychických problémech lidí.

Psychické potíže se týkají až 38 procent evropské populace a podle Marie Salomonové, členky vládní rady pro duševní zdraví a spoluzakladatelky organizace Nevypusť duši, počet lidí trpících nějakou formou psychických potíží během pandemie koronaviru vzrostl.

Může být letošní leden přece jenom nejdepresivnějším měsícem? A jak předcházet splínům? Dočtete se v našem přehledu, který najdete v úvodu článku. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama