reklama

Nehoda na dovolené: Kolik kde zaplatíte bez pojištění?

Víte, jak se vám může prodražit dovolená, když se nepojistíte? Ceny v oblíbených letoviscích připomínají mafiánské praktiky.

Foto: Thinkstock

Bez pořádného cestovního pojištění si můžete z dovolené přivézt statisícový dluh. Kolik stojí šlápnutí na mořského ježka nebo hospitalizace v oblíbených destinacích?

Pořád se najde mnoho Čechů, kteří se domnívají, že je bezpečně ochrání veřejné zdravotní pojištění, platné v rámci EU. Ti mohou být v případě zdravotních komplikací nemile překvapeni. Jako občané ČR sice máme ve většině států Evropy nárok na zdravotnické služby, je však dobré si uvědomit, že toto pojištění nepokrývá spoluúčast, poplatky, nákup léků nebo stomatologická ošetření a další náklady. Češi se častěji zapomínají pojistit, když odjíždějí na Slovensko. Prázdninová pohoda tak může rychle vzít za své.

Zlomená noha za 20 dovolených

Pro představu o ceně lékařského ošetření nepojištěných cestovatelů uveďme příběh pana Martina. Ve Francii si při pádu z kola přivodil tříštivou zlomeninu. Byl převezen do nejbližší nemocnice, operován, následně tři dny hospitalizován a poté ve stabilizované poloze přepraven do ČR. Celkové náklady za poskytnutou zdravotní péči dosáhly výše 270 000 Kč. A dovolená ho nakonec stála několikanásobně více, než měl původně v plánu.

Mezi státy, kde je léčba obecně velice drahá, patří např. USA, Švýcarsko nebo severské země.

Lékařská mafie v Egyptě

Pojišťovny se shodují, že nejvíce zdravotních problémů hlásí lidé z Egypta. Turisty tam trápí hlavně zažívací potíže a střevní infekce. Pokud obtíže neustupují, často nezbývá než vyhledat lékařskou pomoc. Léčebné náklady se v takovém případě pohybují od 2 000 do 10 000 Kč, v případě jednodenní hospitalizace po vás pak bude lékař chtít částku okolo 30 000 Kč.

Doporučujeme: 5 tipů, jak vybrat nejlepší cestovní pojištění

Egypt je známý svou sítí předražených soukromých klinik, které fungují hlavně v turistických oblastech. Turisté jsou pro místní lékaře hlavním zdrojem příjmů, a tak v zájmu vyšších výdělků pacienty často zbytečně přeléčují. "Pokud můžete, obraťte se před návštěvou lékaře na asistenční službu své pojišťovny, která vám zajistí ošetření ve smluvní nemocnici. Budete mít jistotu, že vás lékař takzvaně nenatáhne," radí Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.

Průjem i na účtu

"Nejvíce plnění v rámci cestovního pojištění evidujeme během letních měsíců v Chorvatsku, Turecku a Bulharsku," uvedla Lucie Ponertová ze Slavia pojišťovny. Mezi nejčastější zdravotní komplikace, se kterými čeští turisté vyhledají lékařskou pomoc, zažívací problémy, úrazy a komplikace spadající do ordinací ORL. Takový průjem dokáže potrápit i náš bankovní účet. Například na ostrově Rhodos či na Krétě mohou zažívací potíže turisty stát až 40 000 korun.

Účty za léčbu vás překvapí i jinak v cenově příznivém Turecku:

  • Angína - od 14 000 po téměř 42 000 Kč
  • Úraz kolene (ošetření, operace) - 220 000 Kč
  • zápal plic s hospitalizací - 143 000 Kč
  • Infarkt (operace, bypass) - 1 265 000 Kč

Ježek vyjde ještě levně

V Chorvatsku vás jen vrtání zubu vás přijde na 3500 Kč. Na jadranském pobřeží se největší nebezpečí ukrývá pod vodou. Mořský ježek je příčinou nejčastějšího zranění, se kterým se čeští turisté v Chorvatsku potýkají. Vyndání bolestivých trnů vyjde podle informací pojišťoven přibližně na 2 700 až 3 300 Kč. Svou daň se pak vybírá také slunce. Léčba spálenin a úžehu přijde nemocného zhruba na 3 000 Kč. Za předpis v chorvatské lékárně zaplatíte 10 HRK (36 Kč).

Řečtí doktoři zdražili

Řecko je v kolapsu, a tak lékařská péče citelně podražila. Naštěstí se tam turisté potýkají především s drobnostmi, jako jsou dýchací potíže či záněty očí a uší. Můžou za to klimatizace i ne zcela čistá voda v bazénech. Léčení těžké infekce dýchacích cest vyjde na 170 eur (4 624 Kč).

V Řecku si také dejte pozor na vážnější úrazy spojené s jízdou na skútru či motocyklu, které tam jsou běžnými dopravními prostředky."U vážnějších úrazů se náklady pohybují ve stovkách tisíc korun. Například ošetření komplikované zlomeniny s nutnou hospitalizací se může pohybovat okolo 600 000 Kč," dodává Tomáš Suchý.

Prodraží se i návrat

Jednou z nejnákladnějších položek při úraze v zahraničí je převoz pacienta zpět do České republiky. Je nutný v případě, že pacient není schopen transportu sám nebo za pomoci rodiny či přátel. Podle příkladu z roku 2012 uváděného pojišťovnou Allianz vyšla hospitalizace a převoz zraněného pacienta z Chorvatska na 3 915 eur. Obvyklý postup je, že na kratší vzdálenosti volí pojišťovny pozemní ambulanci, ale může se stát, že budete potřebovat leteckou přepravu. A to už se počítá často v miliónech. Průměrná cena jedné letové hodiny zdravotnického speciálu se pohybuje kolem 50 000 Kč

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vlastně zabíjí elektrický proud? Snadno ...

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Tábor pro babičku: Kam se seniory přes dovolenou?

reklama
Doporučené recepty
    reklama