reklama

Nebuďte protivná! PMS se dá řešit - i přírodně

Pár dní, nebo celý týden? Nebo v součtu dokonce dva z každého měsíce? Premenstruační syndrom (PMS) zná každá druhá žena, každé čtvrté nepříjemně komplikuje život a straší i jejich okolí. Víme, jak ho zdolat!

Foto: Isifa/Thinkstock

Pár dní, nebo celý týden? Nebo v součtu dokonce dva z každého měsíce? Premenstruační syndrom (PMS) zná každá druhá žena a každé čtvrté nepříjemně komplikuje život a straší i jejich okolí.

Říká se mu také "syndrom 150 obtíží" - tak široký je zdokumentovaný soubor problémů, jak fyzických, tak i psychických. Může za něj nejspíš abnormální funkce žlutého tělíska v poovulační fázi cyklu, kdy některé ženy mají vyšší hladinu estrogenu oproti gestagenům.

Každý měsíc znovu

Vědecké pojmenování potíží je jedna věc, druhou věcí jsou potíže, které se u každé ženy projevují jinak. U většiny z nich se objevuje pocit psychické nepohody, která se projevuje podrážděností, přecitlivělostí a/nebo zvýšenou plačtivostí a naopak sníženou schopností koncentrace.

Přečtěte si také: Co nejvíc trápí české ženy?

Otoky, akné, únava, deprese či něco z dalších 146 psychických a fyzických symptomů se objevuje asi čtyři dny před započetím krvácení a trvají leckdy nejen do začátku, ale téměř do konce menstruace.

Ženy se tak musí celkem téměř 40 let svého života potýkat nejen s vnějšími náročnými situacemi, ale i samy se sebou, se svou bolestí, únavou, zvýšenou citlivostí.  

Statistiky prokazují, že v období PMS před menstruací jsou častější sebevražedné pokusy žen a stoupá počet úrazů žen doma i na silnicích.

Jak se bránit PMS?

Premenstruační syndrom je postrachem nejen žen, ale také mužů. Je např. dokázáno, že muži přicházejí významně častěji pozdě do práce, když je jejich partnerka v premenstruačním období. A jak se problém projevuje na pracovním prostředí, není asi třeba zvlášť připomínat.

V první řadě odborníci radí omezit stres, který, jak známo, zhoršuje každý problém. Osvědčilo se změnit denní zvyklosti, více se pohybovat, cvičit a méně sedět. Ve stravě se doporučuje omezit solení a příjem tuků, hodně pít - ale neochucenou vodu, a na alkohol raději zapomenout úplně.

Prospěšné je také vynechat kofein ve všech podobách (včetně silného čaje), ale i čokoládu, i když tou se léčíme poměrně často.

  • Podrážděnost, bolesti hlavy a citlivost prsou, stejně jako bolestivou menstruaci dokáže zmírnit olej z pupalky dvouleté.
  • Na deprese i neodolatelnou chuť k jídlu, zvlášť na sladkosti, zabírá vitamin E. Najdete ho ve vejcích, másle, sýrech, hrášku, špenátu a dalších druzích listové zeleniny. Obsažen je také v kukuřičném a sójovém oleji a v oleji z obilných klíčků.
  • Proti otokům a zadržování vody v těle pomáhá méně solit a dodat tělu hořčík.
  • Celkově dokáže od obtíží PMS výrazně ulevit vitamín B.

Bylinky na premenstruační syndrom?

Obtíže zmírňují bylinné extrakty s obsahem tzv. fytoestrogenů  - obsahuje je například jetel, sója, andělika, kontryhel. Ne vždy je ale léčba bylinkami tou nelepší, jak si často představujeme. Například různé čajové směsi neobsahují definovaná, tedy kontrolovatelná množství účinných látek, a mohou vyvolat nežádoucí reakce. Stejné je to u  potravinových doplňků, u nichž se často právě pro jejich přírodní složky projevuje alergie.

V těžkých případech je možné pro léčbu PMS používat léky na odvodnění, psychofarmaka, antihypertenziva či sedativa. Gynekologové mají také k dispozici preparáty, které mají minimální nežádoucí účinky. Přípravky YAZ, Yasminelle a Yadine, dokonce obsahují "umělý progesteron" drospirenon, který zabraňuje zadržování vody v těle, a tím zmírňuje PMS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženské hormony hrozí mužům. Jsou i ve vodě

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Nosíte podprsenku? Určitě má špatnou velikost

reklama
Doporučené recepty
    reklama