reklama

Nebezpečné letní angíny: Trhat mandle je znovu v módě!

Počet vytržených mandlí klesl za 15 let tak výrazně, že se objevují nové hrozby. Jde o nemoce nebo komplikace chorob, před nimiž mandle mají chránit - od infekce po rakovinu.  Pravděpodobnost, že dostanete rakovinu mandlí, je sice malá, ale zato stále roste!  

Foto: Profimedia.cz

KDY JSOU MANDLE "NA ODPIS"

Objevují se vážné angíny, které neragují na žádnou léčbu. Zato nebezpečně ovlivňují srdce, rozvoj revmatických chorob a podobně. Roste také počet mimořádně bolestivá komplikace akutní tonzilitidy, kterou právě známe jako "angínu"  s hnisavými čepy nebo rozsáhlými povlaky, z nichž se vytvoří i abscesy - vředy.

 

Letní angíny patří k nejnebezpečnějším. Mají horší průběh a často zanechávají krk prosáklý, s hnisavými čepy a jizvami po nich ještě na dlouhou dobu. Pak přijde otázka, zda mandle vytrhnout nebo nechat.

Máte mandle? Kladná či záporná odpověď prozradí váš věk jasněji než občanský průkaz. Zatímco generace nad 35 mají v krku průvan, těm mladším už jejich mandle slouží. Často jako zdroj potíží.

Od zdi ke zdi

Tonsilektomie, vynětí mandlí,  tedy dvou lymfatických uzlin na obou stranách vzadu v krku, je operace, kterou staré prameny popsaly už před 3000 let. Od 50. let 20. století byla velmi populární jako zaručený lék a prevence a mandle se „trhaly" na potkání. Těchto zákroků se dělalo zbytečně moc.

Pak naopak lékaři přišli s varováním, že i takto zdánlivě banální operace může být riskantní a nemusí přinést žádoucí účinek, naopak může v budoucnu přinést zdravotní komplikace. A tak krční mandle zůstávaly tam, kde byly. Britský odborník, doktor Andrew McCombe, čestný předseda Královské unie ORL, tvrdí, že je to špatně a k neprospěchu pacientů.

Oko do systému

Mandle patří do Waldayerova lymfatického okruhu. Jedná se součást imunitního systému, který má chránit organizmus. Je to vlastně taková vstupní brána do organizmu, která zachycuje infekci. Probíhají v ní imunitní procesy, při kterých organismus detekuje patogeny

S nadsázkou se dá říct, že jde o jakési "okoů imunitního systému. K tomu, aby se něj zasáhlo chirurgicky, by měl existovat závažný důvod.

Nevyléčitelná nemoc

Posledních 15 let ale počet vynětí mandlí klesá tak výrazně, že se objevují nové hrozby. Jde o nemoce nebo komplikace chorob, před nimiž mandle mají chránit - od infekce po rakovinu.  Pravděpodobnost, že dostanete rakovinu mandlí, je sice malá, ale zato stále roste!

Objevují se vážné angíny, které neragují na žádnou léčbu. Zato nebezpečně ovlivňují srdce, rozvoj revmatických chorob a podobně. Roste také počet mimořádně bolestivá komplikace akutní tonzilitidy, kterou právě známe jako "angínu"  s hnisavými čepy nebo rozsáhlými povlaky, z nichž se vytvoří i abscesy - vředy.

V době, kdy se stále častěji objevuje rezistence vůči antibiotikům, se pak taková "obyčejná" angína stane nevyléčitelnou nemocí. V případě rozšíření infekce do celého těla může ohrožovat i na životě.

Kdy mandle přece jen trhat

Kdy je tedy potřeba přece jenom pomýšlet na "vyndání" mandlí? Jednoznačně u případů, kde jsou krční mandle zdrojem skrytých infekcí, které škodí celému organizmu, zvláště při souběhu jiných onemocnění.

Projevuje se řídkými čepy (nikoli hustými - páchnoucími), většinou s nálezem chronického zánětu v krvi, positivním nálezem bakteriálním a opakovanými nálezy na krčních mandlích.  

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama