reklama

Milujete masáž? Zvolte správný typ pro vaše zdraví, aby vám skutečně prospěla

Kdo by nemiloval masáže? Moci si na chvilku vydechnout, rozmazlit se a odpoutat se od stresu každodenního života. I u masáží je ale dobré vědět, čím vám mohou prospět. Podle toho pak vyberte tu správnou právě pro vás.

Foto: iStock

Nabídka masáží je dnes na trhu nepřeberná a někdy člověk netuší, jakou by si vlastně měl vybrat, aby byla skutečně přínosná. Základním pilířem při výběru masáží je samozřejmě naše zdraví.

Pokud máte nějaké vážnější zdravotní obtíže, poraďte se se svým lékařem, která masáž by byla vhodná, možná vám v danou chvíli spíše doporučí počkat. Při chronických bolestech zad se poraďte se svým fyzioterapeutem, který typ masáže by doporučil, pro někoho jsou vhodnější jemnější, energetické techniky, jiný potřebuje sportovní styl masáže.

Pokud vás trápí otoky nohou či rukou, výborným řešením jsou ruční lymfatické masáže. Když vás kromě občasných neduhů netrápí nic závažného, můžete si s čistým svědomím vybrat jakoukoli z relaxačních masáží, které náš trh nabízí.

Sportovní, nebo thajská masáž?

Aktivní sportovci by měli navštěvovat masáže pravidelně, aby se tělu dostalo řádného uvolnění. To samé se týká i lidí, kteří pracují v kanceláři, jejichž pohyb je monotónní, nedostatečný a trpí "počítačovými bolístkami". Sázkou na klasiku je určitě sportovní masáž, která osvědčenou kombinací hmatů uvolní napětí těla a zklidní psychiku. Samozřejmě je důležité, jakého maséra si vyberete, ale obvykle se jedná o masáž razantnější. Za poslední léta u nás zdomácněla thajská masáž, která patří mezi jedny z nejúčinnějších uvolňujících procedur.

"Tradiční thajská masáž je prastarým léčitelským uměním, představujícím jedinečný systém technik masáží. Nespočívá jen v působení síly na tlakové body, ale také na uvolnění svalů, kloubů, šlach, chodidel a natažení páteře. Prostředky práce s tělem této unikátní relaxační techniky jsou akupresura a jóga. U thajské masáže především záleží na tom, kdo ji provádí, měl by mít cit a dostatečné zkušenosti, proto doporučuji nenaletět na líbivá slova nebo nízkou cenu. Pokud už na začátku masáže máte pocit, že něco není v pořádku a že masér svou práci neumí, řekněte stop," radí jeden z majitelů masážního salonu Mystic Temple, masér, který nové maséry sám školí, Petr Nemanský.

Olejová relaxace a příliv energie

Pokud cítíte, že je vaše tělo ztuhlé a unavené, je výbornou volbou relaxační masáž vedená nahřátým olejem, tento typ masáže nabízí například ájurvédská masáž. Protože jsem sama ájurvédským terapeutem a tuto masáž - nazvanou abhjanga - léta provádím, vím, jaké benefity pro tělo má. Opravdu účinně odbourává stres, zlepšuje spánek a samozřejmě uvolňuje tělo, i když se jedná o jemnou, spíše energetickou masáž.

Aby proudila energie

Další výbornou ájurvédskou technikou je marmová masáž. Na našem těle jsou oblasti - marmy -, skrz které by měla volně plynout životodárná síla - prána. Pokud jsou ale marmy zanesené, prána neproudí a tělo má nejrůznější problémy a zdravotní indispozice. Při marmové masáži, která u nás zatím není obvyklou technikou, se tyto marmové oblasti pročistí a tělo získá nový příliv energie. Skvělou jemnou a přitom velmi účinnou technikou je pak masáž shiatsu.

"Shiatsu ošetření je kombinací masážních uvolňovacích technik, mobilizací, jemného tlaku na energetické body a relaxace. Je to velice příjemné, nebolestivé a odpočinkové ošetření, které probíhá při relaxační hudbě vleže na futonu a klient je při něm oblečen. V rámci terapie využívám i léčivou energii reiki, zejména pro doplnění energie do těla a k jeho rychlejší regeneraci. Součástí jsou také postupy ze shin tai, kdy se pracuje na hlubší úrovni informačního systému těla," říká masérka Petra Cempírková ze studia Moon & Light.

Léčení přes nohy i voňavá lázeň

Mezi oblíbené druhy masáží, které mají blahodárné účinky na naše tělo, pak určitě patří reflexní masáž. Nejčastěji se provádí na ploskách nohou, kde se podle tradičních medicínských systémů orientu odráží celé tělo. Reflexní terapie znovu rozproudí zastavenou energii v našem těle, někdy se během ní objeví bolavé místo, které signalizuje určitý problém v některé jeho části. Díky reflexní masáži dochází k prokrvení a uvolnění svalů i odplavení škodlivin z organismu.

Úžasnou relaxační technikou je pak aromamasáž, samozřejmě pod rukama zkušeného aromaterapeuta-maséra. Jemné dotyky v kombinaci s uvolňující vůní esenciálních olejů rozmazlí naše tělo, odplaví stres a zlepší psychický stav, například pomohou odstranit lehkou depresi, úzkost či smutek.

Stach: Nenechám si vzít radost ze života. Dnes jsem klidnější, věda nám dala řešení | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama