reklama

Jak si zlepšit náladu: Umíte si vyčistit hlavu a opravdu si užít, co máte rádi?

Zimní počasí, pokud nemáme to štěstí a netrávíme chladné měsíce v na horách, psychické pohodě zrovna neprospívá. Plískanice, málo slunce a nízké teploty, to všechno jsou faktory, které přispívají depresím, úzkostem, náladovosti i smutku. Na pohodě je nutné pracovat, protože jak víme, nic není zadarmo.

Foto: iStock

Zimní měsíce jsou pro mnoho lidí strašákem, který jim ubírá na energii a na dobré náladě. Výjimkou nejsou ani zimní deprese, smutky a stavy neurčité úzkosti. Dobrou zprávou je, že se zimou můžeme "bojovat" každodenními návyky.

Náš stav pohody do velké míry závisí na tom co jíme, jestli si užíváme věcí co máme rádi, ale také na tom, jestli se dostatečně hýbeme a jsme ochotní i v chladnějším počasí vyčistit hlavu na výletě v přírodě, nebo aspoň na procházce v parku.

Příznaky zimní deprese a únavy

Pokud se v chladném počasí necítíte zrovna dobře, ale nejste si jistí, jestli na vás padla "zimní depka" nebo únavová krize, můžete to posoudit podle těchto běžných příznaků. Mezi ten hlavní patří malátnost, člověk se hýbe zpomaleně a vlastně mu to i pomaleji myslí, na všechno potřebuje více času a po krátké době fyzické aktivitě je unavený, jakoby se vydrápal na Sněžku. Běžným doprovodným jevem zhoršené psychiky je smutek, úzkost, která vás přepadá bez očividných důvodů, přecitlivělost - třeba na slova partnera… Časté jsou i spánkové potíže, nechuť k sexu nebo dokonce sexuální dysfunkce. Někteří lidé, u kterých se zimní únava a zhoršená psychika pojí s nadměrným pracovním nasazením přichází také vztek, agresivita a hněv.

Jak dostat do pohody

Cesta k tomu, jak získat znovu dobrou náladu není krátká ani snadná, ale pokud se po ní vydáte, brzy se naučíte, jaké prostředky zabírají právě na vás. Základem je vytvořit vhodnou denní rutinu, pokud je to zapotřebí, tak si i naplánovat, co který den budete dělat. A to i přesto, že tělu ani mysli se do žádné aktivity nechce. Základem je aspoň třikrát do týdne vyrazit na procházku, pokud je to možné tak vyjet na hory, nebo někam, kde svítí slunce a tělo může trochu dobít baterky. Ideální je trocha pohybu venku každý den. Třeba jít kousek do práce pěšky. Majitelé psích mazlíčků mohou vyvětrat čtyřnohé kamarády každý den na půl hodinky v parku.

Co ještě pomůže

I když se obzvlášť v zimě do pohybu chce jen málokomu, je nutné tělo protáhnout, přirozeně si tak zlepšíte náladu. Stačí když vyrazíte dvakrát týdně na jógu, pokud jste milovníci aktivnějšího pohybu tak třeba na tenis či na plavání. Zásadní při boji "za dobrou" náladu je také jídlo. To by mělo být zdravé, ale zároveň hutné, aby tělo prohřálo a "uspokojilo". V chladných měsících se vyvarujte syrové zeleniny a studeného jídla, to naopak na nervozitě spíše přidá, naopak skvělé jsou hutné polévky, kaše - s těmi je skvělé začít hned ráno při snídani, tepelně upravená zelenina, omáčky a občas trochu sladkého - tím ale nemyslím bílý cukr, spíše kousek domácího závinu, tvarohový koláček nebo třeba ovoce.

Podpořte lepší náladu vůní

Jednou ze skvělých metod, jak zlepšit rozpoložení celé rodiny je aromaterapie. Pomocí aroma lampy nebo difuzéru za chvíli provoníte domov přírodními vůněmi, které umí účinně zabojovat proti stresu, depresi i únavě. Mezi osvědčené bojovníky patří esenciální oleje z levandule, pomeranče, grepu, skořice, růže, bergamotu, kardamomu či eukalyptu. Do klasického difuzéru stačí kromě vody nakapat zhruba šest kapek oleje, nebo směsi olejů, kterou si můžete sami namíchat. Difuzér můžete mít zapnutý i v noci nebo si na polštář kápněte kapku oblíbené vůně.

Wellness je to pravé

Náladu si zlepšíte také pořádným relaxem, pokud trpíte na smutky a splíny, doporučuji vyzkoušet kouzlo masáže - uvolňující, jemná olejová masáž umí zázraky, stejně jako shiatsu masáž, která zlepší energii i imunitu. Psychiku povzbudí i sauna či pára, ale rozmazlit se můžete i třeba návštěvou kosmetičky.

Velmi účinným lékem na zimní splíny je pak dobrá společnost, buďte mezi blízkými, ať už se jedná o členy rodiny nebo dobré přátelé. Neseďte jen doma, ale vyrazte na večeři, do kina či divadla, prostě si naordinujte zábavu, která vás potěší.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama