reklama

Naděje pro obézní: Dvě nové pilulky na trhu

Po 13 letech se stále tloustnoucí svět dočkal nových pilulek proti obezitě. Americká FDA povolila dva nové léky, které by poměrně brzy mohly dorazit i k nám.Jde totiž o nesmírně výnosný byznys.

Foto: Isifa/Thinkstock

Po 13 letech se stále tloustnoucí svět dočkal nových pilulek proti obezitě. Americká FDA povolila dva nové léky, které by poměrně brzy mohly dorazit i k nám. Jde totiž o nesmírně výnosný byznys.

Obezita je epidemií třetího tisíciletí. Obvykle ji vnímáme jako estetický a společenský problém, ale to je chyba. Ve skutečnosti jde o chronické onemocnění, spojené s řadou jiných poruch. Je významným rizikovým faktorem, který se podílí na vzniku a rozvoji závažných - od srdečních přes cévní, cukrovku až k rakovině.

Do bitvy!

ČR se v počtu tlouštíků projedla na přední místo v celé Evropě -  21 % mužů a 31 % žen je obézních. Když sečteme nadváhu a obezitu, vyjde nám u žen alarmující číslo 68 % a u mužů dokonce 72 %.

Milióny lidí na celém světě tak čekali na nový preparát,  který by jim pomohl v bitvě s nežádoucími kily. Lék s názvem Qsymia je novou generací přípravků, který má pomoci bezpečně hubnout těm, kdo mají nadváhu a s ní spojenou alespoň jednu z častých komplikací, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu.

Pacienti, kteří užívali Qsymii, podle jedné studie za rok zhubli 6,7 % své tělesné váhy, a podle druhé dokonce 8,9  %. I při tak výrazných výsledcích Qsymia není vlastně žádným vědeckým průlomem - jde o kombinaci dvou starších používaných léků fenterminu (ten u nás známe jako Adipex) a topiramátu, který ovlivňuje mozek a používá se k léčbě epilepsie.

Jak to funguje?

Podle vědců Qsymia  "míří" na různé mozkové signály, které nutí lidi se přejídat. "Dnes víme, že existují různé cesty, které ovlivňují, kolik energie přijmeme každý den," říká k tomu doktor Tim Garvey z University of Alabama, který vedl testování léku.

"Obvykle se daří ovlinit jen jeden z nich, ale pro skutečný účinek je třeba ovlivnit celý systém". 

Dalším povoleným lékem je Belviq s podobným mechanismem působení, a na cestě je údajně ještě další preparát s pracovním názvem Contrave.

Také u nás se v poslední době objevily nové preparáty. Obezin funguje jako přírodní bandáž žaludku - uvnitř totiž nabobtná a vyplní ho, takže prostoro na jídlo ani hlad. Navíc díky fenylaninu potlačuje chuť jíst.
Podobné účinky má i Obesimed. Ani jeden z nich ale není veden  jako lék.  Za měsíční kúru vydáte kolem pětistovky.

Nic jednoduchého

Vědcům se tak po 13 letech podařilo vyslyšet volání lékařů, kteří žádali pro své tlusté pacienty pomoc. Proč to trvalo tak dlouho? Většina všech dosavadních léků proti obezitě byla spojena se zdravotními riziky.

Naposledy se o tom přesvědčili i čeští pacienti,  když byl před dvěma lety stažena z trhu Meridia kvůli zvýšenému riziku infarktu. Její účinnou látku subutramin si však dobrodruzi dál kupují přes internet.

V nově povolených lécích údajně pozitivní výsledky převažují nad možnými negativními účinky. Výrobce si Qsymie slibuje zisk více než miliardu dolarů během následujících dvou let. Očekávání je rozhodně oprávněné!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete zhubnout? Najděte si správné potraviny

Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

Očkování: zbytečnost, nebo životně důležitá nezbytnost?

reklama
reklama
reklama