reklama

Nad 35 a kouříte? Antikoncepci vám nikdo nedá!

Víc než 15 cigaret denně ve věku nad 35 let je absolutní kontraindikací pro hormonální antikoncepci. To znamená, že by vám ji za těchto podmínek neměl žádný zodpovědný lékař napsat!

Foto: Profimedia.cz

CO JE LEIDENSKÁ MUTACE?

Jde o relativně nedávno objevený fenomén, který zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy zejména u žen, které užívají hormonální kontracepci s obsahem estrogenů...

Víc než 15 cigaret denně ve věku nad 35 let je absolutní kontraindikací pro hormonální antikoncepci. To znamená, že by vám ji za těchto podmínek neměl žádný zodpovědný lékař napsat!

Dalším takovým totálním tabu je kromě jaterního onemocnění (do normalizace tzv. jaterních testů) především neléčený vysoký tlak, nemoci srdce,  prodělaná  trombóza nebo tromboembolie (uzávěr cévy krevní sraženinou), nebo stav po cévní mozkové příhodě a migréna s neurologickými příznaky.

Nic netajit!

Jedná se tedy především o různé typy kardiovaskulárních onemocnění, která představují největší riziko úmrtí ve většině vyspělých zemí. A varující je skutečnost, že tyto nemoci se projevují u stále mladších žen. Respektive se projeví, až když je pozdě - a následky mohou být fatální. Mnoho žen totiž o svých potížích ani neví, protože se nedaly podrobně vyšetřit, nebo netuší nic o rodinné zátěži.

O to důležitější je proto spolupráce mezi gynekologem a praktickým lékařem, aby se těmto rizikům dalo včas zabránit a předejít. "Klíčovým faktorem doporučení kombinované hormonální antikoncepce je znalost kontraindikací," upozorňuje MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc. z Lékařského domu Praha 7, a.s. Tajit pravdu by byl nesmysl - byly byste jen samy proti sobě a vystavovaly se tak neúměrnému nebezpečí.

Víc hlav víc ví

Praktický lékař pečuje o pacientku zhruba od jejích 19 let, kdy ji přebere do své péče od dětského lékaře. Od pediatra tak dostane podrobný výpis prodělaných chorob a při vstupní prohlídce při přejímání do péče by měl provést velmi důkladné zhodnocení anamnézy (obvykle s dobrou znalostí rodinné anamnézy) a možných rizik. Zkontrolujte si, zda se o vás váš lékař takto pečlivě zajímá, v opačném případě se raději vydejte "o dům dál". Je to přece vše zdraví!

Součástí anamnézy je podrobná gynekologická anamnéza - otázky na menstruaci, užívání HA, porody atd. V případě možného rizika, které je obvykle zřejmé již z anamnézy i u pacientek léčených pro jiná onemocnění, tak může praktický lékař gynekologa přinejmenším správně informovat.

Mezi kontraindikace patří i tzv. trombofilní stav, kam patří i známá Leidenská mutace, geneticky daný stav, který zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy zejména u žen, které užívají hormonální kontracepci s obsahem estrogenů. Vyšetření se doporučuje i u přímých příbuzných v první linii, pokud k onemocnění došlo před 45. rokem věku. Obávané křečové žíly - metličky však kontraindikací nejsou.

Rizika rostou

Ve většině rozvinutých zemí klesá fyzická aktivita, projevují se nevhodné stravovací návyky a mnoho žen bohužel také kouří. Výsledkem je epidemický vzestup obezity, osteoporózy, cukrovky, vysokého tlaku a dalších metabolických onemocnění. Právě tyto "rizikové" ženy mají z užívání HA obavy - a právem.

Ovšem i pro ně se dá nalézt vhodná antikoncepce. I v tomto případě je však nutná spolupráce praktického lékaře s gynekologem. Praktický lékař provádí jednou za dva roky preventivní prohlídku, při níž zjišťuje rizikové faktory. Výsledky této prohlídky by měl vědět a zhodnotit i váš gynekolog.

Kdy je na místě opatrnost

Diabetes - HA má mírně negativní vliv na inzulínovou sensitivitu. Kontraindikací je trvání nemoci více než 20 let nebo orgánové komplikace.

Vysoký tlak - při užívání HA dochází k mírnému, ale nevratnému vzestupu TK. Kvůli kumulaci rizikových faktorů je zvlášť pečlivě třeba sledovat kuřačky.

Nemoci štítné žlázy - vlivem ženského hormonu estrogenu mírně stoupá produkce tyreoglobulinu v játrech, což ovlivňuje hladiny hormonů.

Epilepsie - některé přípravky snižují účinek antiepileptik a je zapotřebí zvláštní opatrnosti vzhledem k vzájemnému působení obou preparátů.

Začněte u sebe

Rizika je třeba přesně vyhodnotit a přesně posoudit, co je pro ženu více zatěžující - zda nežádoucí otěhotnění nebo nová, individuálně nastavená antikoncepce, která zohlední všechny okolnosti zdravotního stavu.

Pro většinu "rizikových žen" se však dá nalézt vhodná antikoncepce, tak aby se minimalizovaly všechny rizikové faktory - a i úplná úprava jednoho z nich je málo. Přesto je důležité zdůraznit, že nejúčinnější, nejbezpečnější a nejlevnější jsou opatření nefarmakologická: přestat kouřit, snížit hladinu krevních tuků, krevní tlak i hmotnost a důsledně léčit diabetes.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama