reklama

Na krční páteř platí hedvábí, radí odborná lékařka

Máte potíže s pohybovým aparátem? Poraďte se s rehabilitační lékařkou!

Foto: Thinkstock

Naše tělo pracuje jako celek a nepříznivé postavení jedné části těla ovlivňuje části další. Rehabilitační lékařka radila, jak se hýbat a žít bez bolesti. 

Problémy vznikají nejčastěji už v dětství, kdy si člověk vadné držení těla "zafixuje". V dospělém věku se pak vinou nezdravého životního stylu problémy dál prohlubují. K typickým patří problémy s krční páteří.

Špatné držení těla má vliv na psychiku

"Úplně mě paralyzovala, bolest byla velice silná i v klid.stavu. Absolvovala jsem elektroléčbu, různé odblokování, plynové injwkce, .masáže, analgetika. Bolest i ztuhlost je mírnější, ale je stále nepříjemná. Prosím o radu, co dál," psala čtenářka Alena Š.

Doporučujeme: 3 problémy kancelářských krys: Stres, záda, zápěstí

Naše odbornice, rehalibitační lékařka MUDr. Milena Dědičová jí  mimo jiné doporučila na krku nosit hedvábný šátek. I zde, tak jako i v jiných případech, zdůraznila, že potřebné je suché teplo - žádné napařování ve vaně!

Postoj těla je i naší neverbální řečí, a tak se z držení těla dá i mnohé odhalit a ovlivňovat jak z hlediska funkčnosti organismu, tak z hlediska psychiky, kterou držení těla také ovlivňuje.  Proto paní doktorka četnářům s pohybovými obtížemi doporučila zamyslet se nad hybnými stereotypy. "Na krční páteř nám nasedá stres aživotní nespokojenost," připomněla dokonce...

Pomohou vám lázně

Kulatá záda a vyklenutí hrudní páteře jsou typické pro sedavé zaměstnání. Dokorka Dědičová radí upravit pracovní nejen prostředí, ale i sezení u počítače a televize a pravidelně procvičit svalstvo krční páteře. Zejména doporučuje plavání naznak.  

Paní doktorka také připomněla, že hodně pomohou lázeňské pobyty. Není potřeba se bát finanční náročnosti. Například do Velkých Losin můžete jet tzv. na pojišťovnu, v rámci komplexní lázeňská léčy i v rámci příspěvkové lázeňské léčby, možná je i ambulantní léčba. Přijímají tam klienty i s přímým překladem z nemocničního lůžka, například ortpedické nebo neurologické pacienty.

K problémům, které jste řešili s MUDr. Dědičovou, patřila  také třeba plochá záda či skolióza páteře  - ale i stavy po úrazech a poraněních.  Na všechny zodpovězené otázky se podívejte dolů do on-line rozhovoru pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Milena Dědičová

má odborné kvalifikace jako internistka, fyziatrička, balneoložka a specialistka na léčebnou rehabilitaci. Absolvovala kurzy manuální mediciny a akupunktury.  Od roku 1989 pracuje v Termálních Lázních Velké Losiny, zaměřuje se na rehabilitaci,  neurologii, pooperační ortopedickou rehabilitaci a ambulantní rehabilitaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

Hemofilie: kdy hrozí nákaza HIV

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama