reklama

Vetřelec v břiše, který vás může připravit o dítě: Myom

Patří k nejčastějším ženským problémům - podle statistik má myomy téměř čtyřicet procent žen ve věku od třiceti pěti do padesáti let.

Foto: Thinkstock

Někdy způsobují velké nepříjemnosti - bolesti a silné krvácení při menstruaci. Někdy ale o sobě nedávají znát. O to větší překvapení pak je, když se ukáže, že jsou příčinou neplodnosti.

Často se stává, že se objeví náhodou během vyšetření ultrazvukem a vypadají jako nádor. Panika není na místě, jsou nezhoubné a vznikající z děložní svaloviny.

Bolest i při sexu? 

Vytvářejí se přeměnou hladké svaloviny a příčina není známá. Předpokládá se však, že zásadní roli hrají ženské pohlavní hormony estrogeny. Myomů je několik typů, vyskytovat se mohou jednotlivě i vícečetně a mohou souviset s celou řadou problémů.

"Mezi nejčastější patří nepravidelné, nadměrné či prodloužené krvácení, pocit napětí až bolesti v podbřišku či bolest během pohlavního styku. Kromě toho ale myomy mohou způsobovat srůsty, mohou deformovat dělohu a mohou být příčinou opakovaných potratů," vysvětluje gynekoložka Kateřina Veselá z centra Repromeda.

Výjimkou není ani to, když je myom u mladé ženy příčinou problému s otěhotněním. Rozhoduje uložení myomu, jeho velikost, případně jejich počet. "Problémy s plodností souvisejí zejména s myomy, které se vyklenují do děložní dutiny," dodává lékařka. 

Léčba už je dnes šetrná

Nic není ztraceno ale ani v tomto případě. Moderní léčba se soustředí na metody, které umožní odstranění myomu, ale zachovají funkci dělohy. "Při ní se zablokuje hormonální systém ženy, takže dochází ke zmenšení myomů. V tomto období lze myomy pohodlněji vyoperovat, případně se dá tato doba využít k mimotělnímu oplodnění," popisuje doktorka Veselá.

Další možností je chirurgický postup. Dnes se upřednostňuje laparoskopické odstranění myomů před klasickou operací. "Pacientky nejvíce oceňují menší zjizvení břišní stěny, ale pravdou je, že laparoskopické operace mají víc výhod než jen kosmetické efekty: snižují riziko pooperačních komplikací, zkracují hojení i následné období rekonvalescence," vysvětluje lékařka.

Co byste o myomech měli vědět

  • Jde nezhoubné nádory svaloviny, vytvářející se v děložní.sliznici
  • Patří mezi nejčastější gynekologické diagnózy žen ve fertilním věku.
  • Jistou roli v jejich vzniku hraje genetika – myomy častěji onemocní ženy, jejichž matky myomy měly také.
  • Po padesátém roce věku klesá riziko vzniku myomu, to je dáno vyhasínáním funkce vaječníků a poklesem hladiny pohlavních hormonů estrogenů.
  • Myomy mohou vznikat i během těhotenství.
  • Zvětšovat se mohou o jeden až dva centimetry ročně.
  • Mohou dorůstat velikosti až několika desítek centimetrů. Jsou ale i případy, kdy se jejich růst zcela zastaví.
  • Pokud jsou myomy příčinou problémů s otěhotněním, je možné podstoupit léčbu v centru specializujícím se na léčbu neplodnosti.

Myslete na budoucnost

Strašákem vždy bylo krajní řešení léčby myomů - hysterektomie (odnětí dělohy). "Odejmutí dělohy je definitivní tečka za plodností ženy. To, zejména v době, kdy dochází k posunutí věkové hranice plánování mateřství, není dobré," souhlasí Kateřina Veselá.

Prvním krokem by tak podle ní mělo být zajištění, že žena bude mít možnost se v budoucnu stát matkou a teprve pak by měl být nastaven vlastní léčebný plán. "Před léčbou myomů u žen v plodném věku je vhodné ženě doporučit hormonální stimulaci, odběr vajíček a přípravu embryí. Myomy nejsou život ohrožující stav, a tak u nich nehrozí riziko z prodlení. Ba naopak, léčba vedená bez ohledu na pozdější reprodukci ženy, může způsobit nevratné změny," dodává.

Když vám běží čas…

Komplikací, které mohou vzniknout v důsledku chirurgické léčby, je mnoho, žena může například přijít o vaječník, o dělohu, či může dojít k rozsáhlému zjizvení dělohy, bránícímu spontánnímu otěhotnění. "Mladé ženy si toto riziko samy neuvědomují. Na to, že vznikl problém, přijdou až v okamžiku, kdy zjistí, že nemohou otěhotnět. Tím jim začne zbytečně utíkat čas a šance na mateřství se snižují. Tomu je možné dobrým nastavením léčebného plánu zabránit," dodává lékařka.

V případě, že dojde k problémům s početím po prodělané léčbě myomů, doporučují lékaři neotálet a vyhledat neodkladně specializované centrum. "Vyšší šanci na úspěch mají vždy ženy, které se na komplikace předem připravily," upozorňuje doktorka Veselá.

reklama
Doporučené recepty
    reklama