reklama

Koupání s čočkami? Raději ne, hrozí nebezpečné infekce

Možná jste si pořídili kontaktní čočky právě kvůli plavání. Odborníci však říkají, že bychom si je na koupání vůbec neměli brát. A dokonce ani do sprchy.

Foto: Thinkstock

Považujete to za zbytečné strašení? I u nás se psalo o Jennie Hurstové z Británie, která takhle oslepla na jedno oko. 

Dostala totiž vážnou oční infekci, kterou způsobuje parazit Akantaméba. Nachází se v půdě, ale i ve sladké či mořské vodě. Snadno se dostane do 'pasti' za čočkou a pak pronikne dovnitř do oka.

Buď vůbec, nebo s brýlemi

Během pár týdnů  které zpravidla uplynou do stanovení správné diagnózy, způsobí úplnou ztrátu zraku. Tato améba útočí na nervy rohovky, což může být velmi bolestivé, stejně jako dlouhodobá léčba pomocí silně toxických kapek. Americká asociace optometristů proto dokonce doporučuje před plaváním, potápěním či návštěvou vířivky čočky vyndat, nebo je používat jedině v kombinaci s dobře sedícími plaveckými brýlemi.

Další velmi častou nemoc při nošení čoček způsobuje bakterie Pseudomonas, jež žije ve vodě a může zničit zrak během 24-36 hodin. Běžným příznakem je hnis, bolest, citlivost na světlo a to hned po pár hodinách. Bohužel mnozí tento problém přičítají zánětu spojivek. Bez lékařského ošetření může již za 2-3 dny dojít k perforaci rohovky.

Ve vodě to žije…

Nebezpečné bakteriální infekce v oku vznikají především v teplých vířivkách. Už proto, že lidé si sedají přímo vedle trysky… dál  není potřeba popisovat. Hustota zárodků, především bakterií E. coli, je proto v teplé vodě tak vysoká, že běžně používané dezinfekční prostředky na to nestačí. Takové infekce v oku jsou hlavně nepříjemné, ale většinou nezanechávají žádné následné problémy.

Proto si na plavání v bazénech, rybníku i v moři si raději pořiďte jednorázové jednodenní čočky, které hned po koupání vyhodíte. A rozhodně není od věci oko propláchnout čistícími kapkami.

A co s vícedenními čočkami? 

"Pokud chcete mít stoprocentní jistotu čistých čoček, používejte peroxidový roztok, který je zárukou důkladné dezinfekce a čistoty čoček již po čtyřech hodinách a díky zvlhčující složce udržuje čočky déle vlhké. Navíc neobsahuje konzervanty, proto je vhodný i pro lidi s citlivýma očima či alergiky," říká optometrista Pavel Beneš. 

Všechno má svá pravidla

Jste-li tedy zastánci vícedenních kontaktních čoček, musíte je každý den důkladně vyčistit, vydezinfikovat a uložit do pouzdra. Před každou manipulací s čočkami je třeba mít řádně omyté a osušené ruce. V případě, že používáte víceúčelový roztok, pouzdro nejprve vypláchněte roztokem na kontaktní čočky a potom ho naplňte až po rysku. Než vložíte čočky, musíte je jemně mechanicky vyčistit - lehce je prstem promněte ve dlani. "Opět použijte roztok, nikdy ne vodu, která může být zdrojem škodlivých mikroorganizmů. Všechny potřebné kroky (čištění, dezinfekce, zvlhčení…) obsahuje například bioinspirovaný roztok, jehož složení vychází z prostředí oka a je tak také vhodný i pro uživatele s citlivýma očima," říká optometrista.

Podle něj by čočky v roztoku měly setrvat minimálně šest hodin, aby dezinfekce mohla správně účinkovat. Po vyjmutí čoček z pouzdra použitý roztok vylijte a nechte pouzdro vyschnout, poté zavřete. Nikdy nedávejte čočky do roztoku z předešlého dne. Někteří odborníci doporučují kontaktní čočky vyjmout a vyčistit co nejdříve po skončení plavání a nečekat až na večer.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama