reklama

Muži s knírkem: Co mají za lubem?

Každý muž má riziko 16 % , že bude mít rakovinu prostaty  a tříprocentní pravděpodobnost, že na ni zemře. Braňte se!

sexy muž
sexy muž | Foto: thinkstockphotos.com

Každý muž má riziko 16 % , že bude mít rakovinu prostaty  a existuje tříprocentní pravděpodobnost, že na ni zemře. Braňte se! 

Muži mají obecně horší "kázeň" při péči o své zdraví, hlavně v účasti na preventivních prohlídkách. Jenže čím dřív se s prostatou k doktorovi přijde, tím dřív se s ní dá něco dělat!

Prevence pro muže od čtyřicítky

Častý je totiž zánět prostaty a nezhoubné zbytnění, které souvisí s věkem mužů a ovlivňuje kvalitu jejich života. Rakovina však má podstatně horší následky.

"Nádor se vyvíjí řadu let a je dobře léčitelný pouze v době, kdy ještě neopustil předstojnou žlázu. V pozdějším stadiu je tento karcinom prakticky nevyléčitelný," uvedl například profesor MUDr. Dalibor Pacík, CSc, přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Doporučujeme: Prostata? Nedejte na chlapské řeči!

Už muži ve věku nad 50 let by se proto měli nechat preventivně vyšetřit urologem. Nejde totiž  o žádné onemocnění starců! Muži z rodin, v nichž už někdo tímto nádorem onemocněl, by měli preventivní prohlídky zahájit dokonce o 10 let dříve.  Vyšetření se provádí pohmatem a krevním testem

Kníry frčí. Proti rakovině

Podle profesora Pacíka je rakovina prostaty u mužů třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor. V České republice ročně onemocní 7000 mužů a každý rok této nemoci podlehne asi 2500 pacientů.

Náš tip: Přípravky na prostatu nefungují, říká přední urolog

Zatímco "holky" drží spolu a v nejrůznějších akcích proti zhoubným onemocněním mají dlouhou tradici, muži se to teprve učí.  Velkou akcí, která to chce změnit, je hnutí Movember. V  průběhu listopadu každého roku je tato nezávislá charitativní organizace zodpovědná za vypěstování milionů knírů po celém světě. Knírači navyšují důležité finanční prostředky a povědomí o rakovině prostaty, rakovině varlat a psychickém zdraví. Sledujte známé tváře! Komu vyraší knírek kvůli charitě?

Jak se hlásí potíže s prostatou?

Prostata je malá žláza, která obklopuje horní část mužské močové trubice. Leží těsně pod hrdlem močového měchýře a zadní plochou naléhá na stěnu konečníku. Její funkcí  je tvorba tekutiny, která je součástí ejakulátu, kde podporuje transport spermií.

Že se "něco" děje, vám napoví tyto příznaky:

  • Časté nucení na močení (varovné jsou už 2-3 případy za noc)
  • Problém s jeho zahájením i pokračováním - chvíli to trvá než se podaří začít a další průběh je "na etapy"
  • Slabý, pomalý proud
  • Pocit, že nedošlo k úplnému vyprázdnění

Zejména v počátečním stádiu však nemusí nemocnému způsobit žádné subjektivní obtíže. Právě proto je ale tak důležité chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Aby na ně bylo dost peněz, nechte si narůst knír - pokud to dokážete!!! (platí i pro ženy).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

PODÍVEJTE SE: Jak se operuje prostata

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama