Mrtvice? Třeba už v 18 letech. Poznejte příznaky včas
Na mozkovou mrtvici zemře každých šest vteřin jeden člověk. Jaká jsou vaše rizika?
"Mě z toho klepne pepka," říkáte často. Ani nevíte, jakou máte pravdu. Zemře na ni každých šest vteřin jeden člověk.
"Většině lidí se zdá možnost, že by je nemoc postihla, vzdálená. Já jsem mezi ně také patřil a najednou jsem se probral v nemocnici po asi měsíčním kómatu. Nemohl jsem mluvit, pravou stranu těla jsem měl bez citu a tudíž neschopnou pohybu. Domů jsem se dostal až po několika měsících. Nemluvil jsem, nečetl, neušel jsem více jak 50 metrů."
Tak popsal svůj střet s nemocí Jan Dohnálek, ředitel sdružení pacientů ICTUS, které pomáhá lidem po mrtvici. Pro varování zvolili Světový den mrtvice - letos připadá na 29. října.
Mrtvice postihuje stále mladší lidi
V tuzemsku postihne cévní mozková příhoda ročně více než 35 000c lidí, a je tak třetí nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. Zasahuje stále mladší ročníky kvůli hektickému životnímu tempu a u žen i kvůli masovému používání antikoncepce.
Doporučujeme: 7 jídel proti mrtvici
Smutným českým rekordem zřejmě byl před dvěma lety případ 18letého studenta Marka Schwarze, kterého postihla mozková mrtvice v hodině tělocviku na olomoucké elektrotechnické průmyslovce. Mladík ochrnul na polovinou těla, ale díky nejnovější špičkové operační metodě se zcela uzdravil.
Mozková příhoda je boj o čas
Mrtvice, správně cévní mozková příhoda (CMP) neboli iktus, je zákeřná. V jednu chvíli se člověk cítí dobře, plánuje další aktivity a najednou je ochrnutý na polovinu těla, má poruchu zraku, nemůže mluvit nebo dojde ke ztrátě rovnováhy a koordinace.
"Když se příznaky cévní mozkové příhody objeví, začíná boj o čas. V prvé řadě jde o život a hned za ním o co nejvyšší kvalitu dalšího života s co nejmenšími následky. Čím rychleji se zahájí léčba, tím větší je šance na záchranu života i uzdravení. Při podezření na CMP, i když se příznaky projevují jen mírně, je nutno jednat rychle - volat RZP na linku 155", vysvětluje MUDr. Jiří Neumann, přednosta neurologického oddělení a iktového centra nemocnice v Chomutově a člen České neurologické společnosti.
Pozor na tyto příznaky mrtvice
Na rozdíl od infarktu, kde rozhodují hodiny, u mozkové mrtvice, neboli iktu jde spíše o minuty.
Jejich anglické zkratky dávají dohromady slovo FAST - tedy rychle do nemocnice:
- Face/tvář - pokleslý koutek a vytékající sliny
- Arm/paže - neschopnost udržet předmět, asymetrie pohybu pravé a levé paže
- Speech/řeč - neschopnost mluvit nebo obtížné rozumění řeči , neschopnost se usmát
- Time/čas - co nejrychlejší transport do nemocnice
Varovné mohou být i méně výrazné signály - třeba pocit přeleželé ruky. Při slabosti končetin, zhoršené pohyblivosti poloviny těla, náhlých závratích či pádech, poruchách ostrosti vidění nebo při dvojitém vidění neodkladně potřebujete lékařskou pomoc!
Příznaky se nemusejí objevit všechny najednou a také mohou přestat, aby se pak vrátili ve větší intenzitě.
Jaké máte riziko?
Nejhorší rizikové faktory určitě znáte. Jsou to vysoký krevní tlak, porucha srdečního rytmu, cukrovku, porucha metabolismu krevních tuků (vysoký cholesterol) a kouření.
Riziko cévní mozkové příhody lze snížit prevencí. "Je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, pravidelně docházet na lékařské kontroly a užívat léky, které jsou určeny k ovlivnění rizikových faktorů. Na trhu je nová skupina léků pro ředění krve, ta napomáhá prevenci CMP," připomíná doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. preventivní kardiolog, internista a předseda České společnosti pro aterosklerózu.
Při příležitosti Světového dne mrtvice se lidé nemoci dozvědí více na Centrech zdraví v Praze, Brně, Jihlavě, Plzni a Ostravě, kde si navíc mohou orientačně změřit okysličení krve či tlak. Začne také fungovat nový portál www.protimrtvici.cz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nepravidelný tep: Číhá na vás mrtvice
Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!
Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné