reklama

Míváte cukání v oku? Přečtěte si, kdy navštívit lékaře

Pokud vám začne cukat oko, nemusí se hned jednat o zásadní zdravotní problém. Poradíme vám, jaké možné důvody k tomu mohou vést, případně kdy už je čas navštívit raději lékaře.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pod cukáním nebo svíráním očí si nejspíše představíme opakované mrkání nebo svírání očních víček, většinou horních. Tyto záškuby zároveň nelze nijak ovlivnit.

Odborně se tomuto neduhu říká blefarospasmus. Obvykle postihuje obě oči zároveň a může se objevovat v několikasekundových intervalech a trvat zhruba minutu nebo dvě. Většinou to však neznamená žádný zásadní problém.

Kofeinové tiky

U většiny lidí se alespoň párkrát v životě blefarospasmus objeví. Nucené cukání či svírání očí může být způsobeno běžnými "civilizačními" neduhy:

  • únavou
  • stresem
  • nedostatkem spánku
  • kofeinem, alkoholem nebo tabákem

Tato forma blefarospasmu je bezbolestná a také neškodná. A také sama od sebe obvykle brzy zmizí.

Čím zahnat záškuby

Kromě odpočinku a dostatku spánku a méně psychického vypětí jsou doporučeny vitamíny, zejména B-komplex a také hořčík. "Béčko" najdete v makrele, luštěninách, banánech, ořeších nebo vepřovém mase. Bohatým zdrojem hořčíku jsou ořechy (para ořechy, kešu, burské oříšky a další), banány, datle, špenát, čočka a ryby (treska, tuňák, candát). Tento prvek dobře doplníte také pitím minerální vody Magnesia, čímž zároveň dodržujete pitný režim.

S nejrůznějšími zdravotními potížemi se lze poprat i pomocí homeopatik. Zjistěte, proč na ně vsadit. Naše homeopatické desatero vám pomůže.

Chronické cukání

V některých případech se však může jednat i o víc než jen o kratičkou nepříjemnost. U někoho se nedobrovolné svírání očních víček objevuje několikrát za den a tento stav přetrvává dny, týdny, nebo dokonce měsíce. V některých vzácných případech se tento stav dokonce může stát chronickým. Člověk neustále mrká, až je pro něj nakonec obtížné udržet oči na chvíli otevřené. V těchto případech může dojít i k vážnému poškození zraku.

Když je příčinou tiku problém v oku

Kromě zmíněných nejběžnějších příčin mohou nucené svírání očí způsobovat i oční problémy, například:

  • zánět očního víčka - tzv. blefaritida
  • suchost očí
  • přecitlivělost na světlo
  • zarudlé oči

Kdy je to opravdu vážné?

Sice zřídka, ale přece mohou být příčinou i některé neurologické choroby:

Dalších 6 věcí, které ohrožují oči, najdete zde.

Kdy navštívit lékaře?

Většina případů nechtěného sevření očních víček je neškodných, avšak někdy už bychom měli navštívit lékaře. S návštěvou u odborníka neotálejte, pokud se u vás objeví:

  • blefarospasmus (násilné sevření očních víček), který se opakovaně objevuje déle než po dobu jednoho týdne
  • blefarospasmus, který vás přinutí úplně zavřít oko na delší dobu
  • násilné stažení (křeč), které postihuje i další svaly v obličeji
  • zčervenání, otok oka nebo výtok z oka
  • poklesávající oční víčko

TIP: Jste v situaci, kdy vám začne cukat oko, ale nemůžete okamžitě navštívit lékaře? Zkonzultujte zdravotní problém s našimi odborníky v poradně uLékaře.cz.

Oči máme opravdu jen jedny

O zrak bychom se ale měli starat pravidelně, nejen když nás oči bolí. Při běžné prohlídce může lékař odhalit i další závažná onemocnění, například zelený zákal neboli glaukom. Hrozí i vám? Udělejte si glaukomový test!

MUDr. Helena Janíčková
www.ulekare.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 jednoduchých tipů pro zdravý zrak

7 jídel pro váš bystrý zrak

Kam s polštářem? Jaké polohy ve spánku škodí zdraví

reklama
Doporučené recepty
    reklama