reklama

Migréna nezabíjí, ale nenechá vás v klidu žít. Lékaři apelují: Nebagatelizujte ji

Až milion lidí v Česku trpí urputnými bolestmi hlavy, které jim znemožňují běžný každodenní život. Migrény přitom častěji postihují ženy než muže a zcela vyléčit se nedají. Díky pokročilé biologické léčbě se však dají zmírnit jejich dopady a zlepšit život postižených. Mnozí lidé se však se svými potížemi nechtějí svěřit nejen svému okolí, ale ani lékařům.

Ilustrační snímek Prohlédnout grafiku
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Migréna je dlouhodobé onemocnění, kterým trpí každý sedmý člověk. Jen v České republice postihují urputné bolesti hlavy, které omezují každodenní život, až milion lidí. A ačkoliv se migrény nelze zcela zbavit, díky dostupným léčivům lze její příznaky a intenzitu utlumit. 

S opakovanými jednostrannými bolestmi hlavy vysoké intenzity, které mohou trvat i tři dny, se pojí stále řada mýtů a tabu. Pomoci je zbořit a přimět lidi, kteří jimi trpí, aby začali pravidelně docházet ke specialistům, chce i nová iniciativa Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Připravili proto speciální web, který poukazuje na to, že lidé nemají nemoc podceňovat, a už vůbec ne bagatelizovat. 

Podle neurologa Pavla Řehulky je každý den s migrénou špatný. "Jako lékaři usilujeme o zvýšení kvality života pacientů, taková změna se projeví v nárůstu času, který pacient tráví s rodinou, přáteli, v práci nebo ve škole. Neméně důležité je i subjektivní zlepšení prožitku z času, který pacient může věnovat rodině, přátelům nebo volnočasovým aktivitám," popisuje.

Spouštěčem záchvatu bolestí hlavy může být cokoliv, od stresu přes špatnou životosprávu a hormonální vlivy po nedostatečný spánek. Migrény navíc často přináší i další zdravotní obtíže, jako jsou bolesti hlavy vyvolané nadužíváním léčiv, obezita nebo deprese. 

Ačkoliv mnoho lidí na migrénu užívá prášky na bolest, Řehulka varuje před jejich nadužíváním a doporučuje, aby se tito lidé svěřili do péče odborníků. Ti jim mohou nabídnout moderní typ preventivní léčby migrény pomocí monoklonálních protilátek.

"Tento typ léčby je cílený, účinný a přitom bezpečný z pohledu velmi nízkého výskytu možných nežádoucích účinků. V České republice je tento typ léčby od roku 2020 plně hrazen ze zdravotního pojištění," říká neurolog. 

Jak poznat, že se jedná o migrénu, a proč ji nepřehlížet? Podívejte se do našeho přehledu. 

reklama
reklama
reklama