reklama

Migréna? Jděte na botox, uleví se vám

Botulotoxin neboli botox známe hlavně jako účinný prostředek pro vyhlazení vrásek. Možnosti jeho využití jsou však mnohem širší.

Foto: Thinkstock

Botox neboli botulotoxin urazil  dlouhou cestu. Od obávaného "klobásového jedu", který umí zabít, přes látku, okrajově využívanou v neurologii a oftalmologii, až k hvězdě estetické medicíny. Z nejvyššího stupínku jej nesesadil zatím žádný jiný bojovník proti stopám času. Teď se otevírají další úžasné možnosti jeho využití.

Ve světě se botulotoxin začal používat pro vyhlazování vrásek a posléze pro léčbu nadměrného pocení v roce 1994. Již o dva roky později se tato metoda objevila i  v ČR. První lékaři, kteří u nás v estetické dermatologii botulotoxin použili, byli MUDr. Marta Moidlová a doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.. Teprve v současnosti se ale zjišťuje, jak mnohostranná tato látka je.

Jak funguje v psychiatrii?

"Botulotoxin se dnes využívá u více než čtyřiceti indikací v oborech neurologie, oftalmologie, gastroenterologie, bariatrie, ORL či například stomatologie," říká docent Šmucler. 

Doporučujeme: Trendy v plastice: Prsa poletí vždy, ale nesmí trčet

"Na mezinárodním kongresu DRAW, kterému jsem letos v Praze předsedal, pro mě osobně byla nejzajímavější přednáška Američanky Michelle Magid z Texasu, která patří k průkopníkům využití botulotoxinu v psychiatrii. U pacientů s depresemi dosahuje, podobně jako řada jiných lékařů, 40 až 60% ústupu obtíží. To je srovnatelné s nejlepšími výsledky jiných antidepresiv. Přesný mechanismus není znám, ale výsledky jsou to nadějné," dodává docent Šmucler.

Odstraní bolest a pomůže s hojením

Jeho kongresová přednáška se věnovala mnohostrannému využití látky ve stomatologii a chirurgii hlavy a krku, kde se využívají i analgetické účinky botulotoxinu - tedy k potlačení bolesti.

V roce 2018 by mělo být celosvětově prodáno této látky za 2,9 miliardy dolarů, a způsoby jeho použití se neustále rozšiřují.  "Připočteme-li experimentální využití, máme už přes stovku možností. Tak mnohostranných látek vyžadujících multidisciplinární znalosti mnoho není," upozorňuje docent Šmucler.

Lékaři se také v současnosti zaměřují na nové verze "starého dobrého" botulotoxinu A1, které přinesou nové možnosti jeho fungování. Takto upravený botulotoxin možná již brzy pomůže při bolestech hlavy, při hojení operačních ran nebo v rehabilitaci

Jak pracuje "klobásový jed"?

Molekuly botulotoxinu aplikované injekčně do kůže potlačují svalové napětí. Zamezují tak smršťování kůže a tedy i vzniku vrásek. Lékaři v Čechách i v zahraničí stále více upozorňují na nutnost přesné znalosti anatomie a možnost komplikací z důvodu špatně voleného místa aplikace.

Aby botox přinesl kýžený efekt, je od lékaře při aplikaci vyžadována až chirurgická přesnost Jinak hrozí komplikace, z nichž nepřirozeně strnulý vzhled patří k těm banálnějším. "Neodbornému zacházení s botulotoxinem se v Česku snažíme předcházet výukou na kadáverech ve spolupráci s Anatomickým ústavem 1. lékařské fakulty UK v Praze," říká docent Šmucler, předseda Společnosti estetické a laserové medicíny, který patří k zakladatelům tohoto oboru u nás. Pokud jsou vám jeho slova nesrozumitelná, pak vězte, že se lékaři učí na mrtvolách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nelíbí se vám nos? Plastika není nic jednoduchého

10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

Kvůli roztroušené skleróze hýbe jen hlavou: Je to kruté, ale neumírám, já takhle žiju | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama