reklama

Nelíbí se vám nos? Plastika není nic jednoduchého

Zpívá se sice "Nevadí, že nos jak bambulku máš", ale někomu to prostě vadí. Co vás čeká, když se rozhodnete pro plastiku?

Foto: Thinkstock

Zpívá se sice "Nevadí, že nos jak bambulku máš", ale někomu to prostě vadí. Co vás čeká, když se rozhodnete pro plastiku?

Především je třeba si uvědomit, že  estetická úprava nosu je nejnáročnější plastickou operací. A měli byste se vejít do věku mezi 18 a 35 lety.

Delikátní a nevyzpytatelný výkon

Rhinoplastiku je možné provádět až po ukončení vývoje a růstu nosu,  a zároveň ne později než zhruba ve 35 letech s ohledem na stárnutí kůže. U tohoto zákroku poměrně často dochází ke komplikacím při operaci a jednak pooperační hojení bývá zdlouhavé a často nevyzpytatelné. Proto platí, že ještě více než jinde je zásadní volba dobrého operatéra.

"Operaci nosu považuji za nejnáročnější a nejdelikátnější výkon v estetické chirurgii. I když jsou vypracované základní operační postupy rhinoplastiky (operace nosu), každý nos je jiný, a proto žádné dva nosy nelze operovat identickým způsobem," upozorňuje plastický chirurg MUDr. Jaroslav Hirňák.

Doporučujeme:  Téma: Plastika

Rozhodně se tak nesnaží nikoho odradit potenciální zájemce. Naopak je přesvědčen, že pro mnoho klientů je plastika nosu zásadním přínosem pro duševní rovnováhu a kvalitu života.

Nos jako dominanta obličeje 

"Nos je dominantou obličeje a jakákoliv jeho nápadnější odchylka může pokazit celkový estetický dojem a téměř vždy vyvolává pozornost okolí. Může být příčinou velkých, především duševních útrap, a to nejenom u psychicky labilnějších osob. Málokterý jedinec s "normálním" nosem dokáže pochopit míru komplexu člověka, který se narodil, či v průběhu života vlivem nemocí či úrazu získal, jiný, extravagantn nos. Nicméně bývá hluboká," doktor Hirňákz Perfect Clinic.

Estetickou plastickou operaci nosu žádají dva druhy pacientů. Jedni mají, ať už od narození nebo vlivem úrazu, tuto část obličeje natolik problematickou,  že se tím obvykle velice trápí. Výsledek takové plastické operace bývá velmi určující a značně pozmění celkový vzhled obličeje a celý jeho výraz.

Také pro zdraví, nejen pro krásu

Naopak u řady žen a mužů si navzdory plastice nosu konkrétní změny nevšimnete, jen máte pocit, že jim to více sluší, vypadají lépe a jemněji. Jde totiž o pacienty, u nichž stačí méně nápadná korekce nosu.

Někdy je zákrok nutný ze zdravotních důvodů. Vybočená nosní přepážka způsobuje problémy s dýcháním.  Dochází k ní vlivem růstu nebo po úrazu a operaci provádějí  obvykle na ORL pracovištích. S odstupem od zdravotní operace je pak možné ještě provést estetický zákrok. 

Některá pracoviště nabízí spojení obou výkonů do jedné operace. ORL specialista v takovém případě na sále úzce spolupracuje s některým z plastických chirurgů. Pacientům se tak šetří zdraví, čas i peníze.

Jaké mohou být komplikace?  

Chirurg musí být natolik předvídavý a zkušený, aby byl schopný řešit různé komplikace během zákroku. Například pokud uvolňuje při operaci celou kostru nosu, může dojít k nežádoucímu vylomení mimo plánovanou linii, anebo při odstraňování hrbolu na nose zase k vylomení většího kostěného bloku.

Náš tip: Operace

Druhou kapitolu rizik představuje pooperační hojení.  "Nos po operaci ještě pracuje rok i déle. Po celou tuto dobu může dojít k nepříznivým změnám, které si někdy vyžádají i další operaci," upozorňuje chirurg Hirňák, který patří do týmu Romana Kufy.  

Mohou dlouho přetrvávat otoky, může dojít k nepříznivému hojení jak na hřbetu nosu - při snesení hrbolu může výraznější jizva způsobit nárůst nového hrbolu, tak i v oblasti měkkých tkání nosu - například deformace a vychýlení hrotu.

Jak se to dělá?

Plastičtí chirurgové mohou operovat nos dvěma metodami, zavřenou či otevřenou. Při uzavřeném přístupu je řez veden tzv. naslepo v nosních průchodech, a proto po operaci nezůstává kožní jizva. Tento způsob je upřednostňován u primárních rhinoplastik (první operace), protože je rychlejší, šetrnější a s neviditelnou jizvou.

Naopak otevřený způsob, kdy chirurg provádí krátký kožní řez nad přepážkou, může nadzvednout hrot nosu, a tím získává lepší přístup k strukturám nosu.  Je to pracnější způsob, ale poskytuje perfektní přehled o anatomických poměrech hrotu nosu. Výsledkem operace touto metodou je krátká zhruba 4 mm dlouhá jizva na kůži, která je ovšem po několika měsících téměř neviditelná.

Co vypadá zle, nebolí

Zákrok se  - kromě úpravy pouhého hrotu - provádí v celkové narkóze s následnou jedno až dvoudenní hospitalizací.  Po  operaci se na obličeji objevují poměrně rozsáhlé podlitiny, ale bolestivost je téměř nulová!

Ihned na sále je na nos přiložena sádra a do nosních dírek vložena tamponáda, která se odstraňuje za dva dny. Do té doby pacient dýchá ústy. Sádra na nose se ponechává po dobu 14 dnů nepřetržitě, poté se přikládá ještě další týden vždy na noc, aby během spánku nedošlo k náhodnému poranění.

Další zhruba měsíc po sundání sádry by si měl pacient provádět 10 - 15 krát denně tlakové masáže, které zabraňují tvorbě jizvy a uvolní kůži. Zhodnotit výsledky operace lze až po několika měsících.

Nosík podle přání

Nos se dá zúžit a dokonce lze pozměnit jeho sklon. Pozvednutý pršáček není nemožný. Samostatně lze korigovat malé asymetrie, někdy nevýrazné hrboly, široké nozdry a často i samostatně hroty nosu. Pokud je hřbet jinak štíhlý, lze zvednout hrot chrupavčitým štěpem, jehož umístěním na hřbet nosu se dá modelovat i nos sedlovitý.  

Ovšem při odstranění hrbolu na hřbetu nosu dochází k jeho rozšíření, což esteticky nepůsobí dobře. Také zúžení a zjemnění hrotu nosu při celkově mohutném, širokém nosu by mohlo působit nepřirozeně. V těchto případech ideálním řešením bývá kompletní rhinoplastika se zásahem do kostěné části nosu," vysvětluje lékař z Perfect Clinic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plastika: případ pro psychiatra?

Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama