reklama

Mateřské mléko pro dospělé: Zvrácenost, či dobrý nápad?

O prospěšnosti a významu mateřského mléka nikdo nepochybuje. Pokud je tak zdravé pro děti, proč by ho vlastně neměli pít i dospělí?

Kojení
Kojení | Foto: Profimedia.cz

O prospěšnosti a významu mateřského mléka nikdo nepochybuje. Pokud je tak zdravé pro děti, proč by ho vlastně neměli pít i dospělí?

Mateřské mléko chutná jako melounová šťáva, tvrdí ti, co znají seriál Přátelé. Údajně se neliší od kravského a není důvod, proč by jej lidé neměli pít - tedy dospělí lidé.

Mateřské mléko pro cizí - to je normální

Lidské mléko je zdravé hlavně brzy po porodu stejně jako u ostatních savců. Označuje se jako mlezivo neboli kolostrum a je považováno za zázrak přírody, protože  představuje jeden z nejdokonalejších zdrojů imunoaktivních a bioaktivních látek, které kdy byly přírodou vytvořeny.

Před časem odstartovala obrovský humbuk americká televizní moderátorka Kate Garrawayová. Známá provokatérka zašla dál, než je u ní obvyklé, když se dala vyfotografovat s telátkem, které jí strká čumák do výstřihu.

Propagovala tak další díl své talkshow, pro niž si zvolila téma žen, které kojí cizí děti a pomáhají tak těm, které nemají mléko nebo z různých důvodů kojit nemohou. Koneckonců kojné a chůvy byly v minulosti zcela běžné. Takže vlastně o nic mimořádného nešlo. 

Když děti, proč ne ostatní?

Na kontroverzní téma zareagovala PETA, známá organizace  na ochranu zvířat. Vyzvala populární americkou firmu na zmrzlinu, mražené jogurty a podobné pochoutky Ben and Jerry, aby do svých výrobků začala místo obyčejného mléka dávat lidské.

"Pokud byste nahradili  kravské mléko ve své zmrzlině lidským, užitek by z toho měly jak krávy, tak vaši zákazníci," znělo stanovisko PETA, podepsané Tracy Reimannovou.

Video: Kráska pije mateřské mléko: Je to sexy, nebo hnus?

Nápad, že když ženy mohou kojit děti jiných žen, mohly by tak krmit i jiné lidi, nezůstal ojedinělý. Švýcarský restauratér Hans Lochen z Ibergu poblíž Winterthuru zkusil ve svém podniku Storchen restaurant používat lidské mléko pro vaření.

Narazil však na problém v evropských normách. "Lidské mléko není na seznamu povolených druhů, jako například kravské či ovčí. Zároveň ale není ani uvedeno v seznamu zakázaných ingrediencí, kam patří například mléko opic a primátů," říká Rolf Etter z kontrolní referenční laboratoře v Curychu. Nakonec Lochenovi jeho inovaci úřady zakázaly.

Proti alergiím i na posílení

Ve skutečnosti však tento nápad dávno funguje, i když v poněkud jiné formě. Kolostrum je totiž významnou součástí mnoha přípravků na zvýšení imunity, výkonnosti, vitality a vůbec celkového zdraví. Dá se koupit v lékárnách v podobě různých doplňků stravy.

Pro léčebné účely se však většinou používá kolostrum z kravského mléka. A to nejen z etických důvodů. Kravské mlezivo je totiž účinnější než mateřské. Největší efekt má u dětí, ale jako potravinový doplněk jej mohou používat i dospělí, a to vnitřně (kapsle) i zevně (mast).

Jeho pravidelným užíváním dochází k regeneraci střevních stěn, vytváření svalové hmoty, urychlení hojivých procesů, destrukci nežádoucí střevní mikroflóry, potlačení alergií atp.

Zajišťují správnou funkci, výstavbu a posílení imunitního systému, čímž se snižuje riziko vzniku viróz, bakteriálních infekcí, alergií a ostatních nemocí. A kromě toho se z něj prý mládne...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejdivnější alergie na světě

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Nikdy nebudu mít vnoučata? Jediná dcera je lesbička!

;

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama