reklama

Máte blechy? Dejte si pozor, právě začala jejich hlavní sezóna

Tahle otázka není v poslední době vůbec urážlivá, jak by se mohlo zdát. Po klíšťatech a vších na nás útočí další paraziti – blechy.

Foto: Shutterstock

Problém se ale netýká jen zvířat, která s námi žijí v domácnosti. Blechy přenášejí nemoci i na lidi - a úporné drbání je ještě tím nejmenším zlem. 

"V poslední době pozorujeme nárůst bleší populace v mnoha domácnostech. Důvodem mohou být ideální podmínky pro překonání zimy ve vyhřátých domovech, kde mazlíčky chováme stále častěji, a snad i tolik zmiňované globální oteplování, které má prostě za následek teplejší zimy," potvrzuje veterinární lékař Vlastimil Pospíšil z Veterinární kliniky Vyškov.

Děláme chybu

Jakmile vyprší účinnost protiklíšťových obojků (5 až 6 měsíců), tabletek (3 měsíce) či pipet (1 měsíc), máme pocit, že už našim zvířecím přátelům další parazité nehrozí, a do dalších investic na ochranu se nám nechce. To je ovšem velká chyba, protože na rozdíl od klíšťat vám blechy z nechráněného psa či kočky dokážou zamořit celý byt. A rozhodně neplatí, že psí či kočičí blechy na člověka nejdou. Věděli jste, že vás blechy dokážou kousnout až čtyřistakrát denně a nasát patnáctkrát více krve, než je jejich vlastní hmotnost?

Nejdřív kožich, pak celý byt i auto

Jako léčba i prevence funguje pro kočky přípravek Advantage, pro psy Advantix, To je ale jenom začátek. Až odblešíte chlupaté spoluobyvatele, pusťte se do celého bytu. "U blech je totiž ta největší hrozba vašim očím skryta. Jsou to vajíčka, larvy a kukly dobře ukryté v nejrůznějších zákoutích domácnosti," připomíná veterinář Pospíšil.

Nejnovějším trendem v ochraně psů je použití ochucených tablet, které účinkují minimálně tři měsíce a dokáží postupně zlikvidovat nejen všechny blechy v domácnosti, ale i těch, které se vylíhnou a budou chtít psa napadnout. Nová unikátní molekula blechy nejen zabíjí, ale zamezuje i jejich schopnosti naklást vajíčka, čímž se přeruší životní cyklus.

Důležité je všechno vyprat a několikrát vyluxovat - a pak se hned zbavit sáčku nebo obsahu zásobníku vysavače. Vajíčka blech přitom můžete objevit v kobercích, pelíšcích, v křesle či pohovce, případně i v posteli. Proto je důležité ošetřit přípravkem proti blechám nejen napadené domácí zvíře, ale důkladně i jeho okolí (například Bolfo sprejem), a to včetně auta - i tam totiž mohou vajíčka blech přečkávat.

Blechy si dokážou počkat

Bleší sezóna sice nikdy úplně nekončí, ale právě podzim je nekritičtější. Třeba už proto, že jsme nějakou tu mršku přivezli z prázdnin. Stačí potkat ježka nebo se na venkově pomazlit s králíkem.

Nejčastěji je ale přinesou domů psi nebo kočky. Jenže jedna blecha na zvířeti - to je sto blech někde v okolí, říká se - samozřejmě v různých vývojových stádiích. Blecha může přežívat až 140 dní, ale pouze malá část jejího životního cyklu se odehrává přímo v srsti zvířete. 

Ze statistik vyplývá, že na samotných zvířatech žije pouze pět procent všech blech, zato 95 % jich žije ve vnějším prostředí. Samička blechy naklade během svého života několik tisíc vajíček (denně až 50), která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje. Vývoj od vajíčka po blechu trvá nejméně dva až tři týdny. Pokud jsou v teple, proces se urychlí na pár dní.

Je-li větší zima, může se vývoj vajíčka zastavit až na půl roku, než se z něj vyvine dospělá blecha. Jejich nepříjemnou vlastností je schopnost vydržet i roky bez potravy. Takže si na vás počkají…

… a tohle můžete chytit

Giardióza je střevní onemocnění způsobené prvoky giardia, které se u nemocných zvířat i lidí projevuje průjmy. Udává se, že v ČR má pozitivní nález giardií asi šest procent populace psů, ale až 35 procent štěňat a mladých zvířat. Mezi ohrožené patří i naše děti, protože právě ony často zapomínají na hygienická pravidla. Dávají špinavé ruce do pusy, často si hrají na pískovištích, která jsou kontaminována psími výkaly.

Problém je tedy vážný. Přenáší například taky některá závažná onemocnění, jako je mor a tularémie. Častá je také alergie na bleší kousnutí (FAD, Flea Allergy Dermatitis), způsobená přecitlivělostí na látky v bleších slinách. Stačí jen jediné bleší kousnutí a intenzivní svědivost přetrvá až tři týdny. Blechy mohou také přenášet virová a bakteriální onemocnění.

Přinesli jsme červy

Blechy jsou taky nejčastějším mezihostitelem tasemnice. Proto by pes i kočka měli být po odblešení také řádně odčerveni. Už kvůli dalším cizopasným červům, kteří jsou nebezpeční hlavně pro malé děti či starší a oslabené jedince.

Škrkavky přežívají v lidském těle v larválním stadiu. Tyto larvy dokážou provrtat stěnu střeva a mohou se rozšířit do oblasti jater, plic, očí nebo mozku. Děti s astmatem často reagují na škrkavky silnou alergií. Měchovci zůstávají v kůži člověka nějakou dobu a tam také umírají. Mezitím ale způsobí podráždění a svědění.

Nejnovějším trendem v ochraně psů je použití ochucených tablet ve tvaru lákavé kosti, Jsou určeny pro léčbu parazitárních infekcí vyvolaných oblými a plochými červy a tento přípravek je jedinečný i v tom, že pomáhá při potlačení infekcí vyvolaných prvoky Giardia. Nově je ochrana na principu těchto nových molekul k dispozici i pro kočky, a to v podobě pipety.

Domácností, trápících se s invazemi blech, rapidně přibývá. Na podzim nás navíc čeká i druhá vlna klíšťat, takže důvodů, proč by zodpovědní majitelé psů i koček neměli zapomínat na kontinuální ochranu svých mazlíčků, je o to víc.

reklama
Doporučené recepty
    reklama