reklama

Máme se bát silných slunečních erupcí?

Sluneční erupce mají možná silně neblahé účinky na naše zdraví a život.

Sluneční erupce
Sluneční erupce | Foto: Reuters

Středeční elektromagnetická bouře způsobená sluneční erupcí byla sice podle vědců nejsilnější za posledních pět let, ovšem nezpůsobila vážnější problémy. Pravdou zůstává, že naše životodárná hvězda nejenže zajišťuje život na Zemi jako takový, ale neustále jej i ovlivňuje, byť tento vliv nevidíme, ani nemůžeme exaktně změřit.

V oblasti "skvrn", tedy chladnějších míst slunečního povrchu, vznikají později erupce, při kterých sluneční materiál vybuchne a do vesmíru vyšle  mnohem vyšší koncentraci elektromagnetického záření než obvykle, a to na všech vlnových délkách.

Zranitelná zařízení

V poslední době se hovoří o vlivech, které sluneční erupce mohou mít na lidskou civilizaci, jež je stále více závislá na technologiích, ovlivnitelných magnetickými výkyvy. "Stroje" si dnes poměrně často necháváme voperovat přímo do těla. Pokud se bojíme, že energetická sprška může poškodit naše satelity a počítačovou síť, neměly by podobné úvahy mít daleko například ke kardiostimulátorům.

Problémy pro tělo i planetu

A co jiného je vlastně náš mozek, než přírodní stroj založený na elektrických impulsech? Náhlé rozkolísání okolního pole teoreticky může mít za následek takové výkyvy, které přivodí záchvaty hněvu, srdeční a tlakové potíže, malátnost až mdloby nebo dezorientaci. Nutno ovšem dodat, že tyto okolnosti lze těžko otestovat, a tudíž skutečně prokázat souvislost mezi sluneční erupcí a naší špatnou náladou.

Na naši planetu Zemi mají erupce vliv spíše nepřímý. Díky nim totiž mohou nastat změny v magnetosféře, která nás pak nemusí tak efektivně chránit před tzv. "slunečním větrem", tedy proudem částic většinou následujícím právě po erupcích. Ten obsahuje škodlivé záření a narušuje naši atmosféru, tak důležitou pro další život. Vždyť jedním z důvodů neobyvatelnosti Marsu je právě fakt, že tato planeta nemá svoji magnetosféru.Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama