reklama

Odborník radí: Jak přežít příchod dítěte

Narození dítěte mnohdy velmi zásadně změní vztah mezi partnery. Ten nejhorší životní scénář může skončit i rozchodem. Na možné nástráhy vás upozorní psycholožka Alexandra Doležalová.

Foto: Profimedia.cz

Narození dítěte je samozřejmě především radostná událost, ale může také velmi zásadně změnit vztah mezi partnery. Na možné nástráhy v této situaci nás upozorní psycholožka Alexandra Doležalová.

1. Jaké největší změny přinese narození dítěte do partnerského soužití?

Narození dítěte ovlivní vztah mezi dvěma partnery zcela zásadním způsobem. Nejen, že oba musí od základu změnit způsob svého života, ale začnou se také jinak chovat jeden k druhému. Muž najednou není na prvním místě a už vůbec není tím jediným,  na koho žena směřuje svou pozornost a lásku. Naopak, většinu pozornosti a péče věnuje dítěti.

Kromě toho může žena trpět výkyvy nálad a odmítat sex. To negativně působí na muže, na kterém navíc spočine mnohem větší zodpovědnost za zajištění rodiny.  Je pod stresem, cítí se odstrčen a začne trávit víc času v práci, s kamarády, či v krajním případě s milenkou, kde nalézá odpočinek a pochopení. I takové případy se bohužel stávají.

2. Jaké nejčastější chyby dělají partneři po narození dítěte?

Ženy přestávají věnovat pozornost a péči svým partnerům, začínají je vnímat jen jako zdroj peněz a fyzické pomoci, nikoli jako sexuálního partnera a parťáka. Muži naopak nedokáží poskytnout podporu unaveným ženám, či zatnout zuby, když mají jejich partnerky poporodní výkyvy nálad. Situaci nezvládnou, podílí se na zbytečných konfliktech a potom hledají útěchu jinde.

3. Jaké to má důsledky?

Odcizení partnerů, nenávist jednoho nebo obou partnerů k dítěti, hádky s prarodiči, deprese, úzkosti, poruchy spánku a vyčerpání u žen, přepracovanost a milenecké aféry u mužů, jejich nechuť zdržovat se doma, pocity, že si dítě neměli pořizovat, že si tím zničili hezký vztah.

4. Může dítě například vztah zcela rozvrátit?

Dítě může rozvrátit vztah pokud bylo použito jako prostředek na záchranu rozpadajícího se soužití. Nejčastěji ženy uvažují tak, že si pořídí dítě, aby si připoutaly partnera, avšak reakce partnerů bývá opačná, než by čekaly  a muži těhotné ženy stejně opouštějí. Dítě může přispět ke konci vztahu také v případě, že partneři na něj nebyli dostatečně zralí a tím pádem po narození dítěte jeden z nich nebo oba neunesou  odpovědnost za udržení rodiny.

5. Jakým způsobem může dítě narušit sexuální vztah?

U žen může poklesnout sexuální apetence z hormonálních důvodů a také proto, že mají porušen poševní vchod. Mohou mít potíže s dosažení vzrušení i vyvrcholení. Naopak u mužů může dojít ke ztrátě chuti na sex, jelikož svou partnerku začnou vnímat už jen jako matku, nikoliv jako milenku. Dalším problémem může být přítomnost dítěte v ložnici, kdy dítě narušuje sexuální akt svým pláčem, či vůbec nechuť partnerů milovat se v přítomnosti dítěte.

6. Co dělat, aby po dítěti nevyprchala vášeň?

Pár týdnů po porodu zřejmě k žádným vrcholným sexuálním zážitkům mezi partnery docházet nebude. Partner by se s tím měl smířit a neklást na ženu nesplnitelné požadavky. Matka bude unavena z porodu a fyzicky  velmi oslabena. Navíc by se měla v klidu zahojit její poškozená poševní oblast.

Po šestinedělí by se však ženy měly dát do formy a začít o sebe znovu dbát. Věnovat muži dostatečnou pozornost, i když to bude pro ně vedle starosti o dítě namáhavé. Měly by se jej neustále dotýkat, chválit ho, obdivovat, říkat mu,  jak je stále vzrušuje. Muži to potřebují, protože jsou z poporodní situace mnohdy zmatení více, než ženy a nevědí, co je správně nebo co od nich partnerka očekává. Po porodu by otěže do rukou měly jednoznačně vzít ženy, jsou to ony, kdo rozhoduje o tom, jak bude jejich poporodní sexuální život vypadat.

7. Co je zdravá a rozumná míra soustředění se na dítě? Kde je hranice, za kterou už je ohrožen vztah i výchova dítěte?

Žena by si vždy měla uvědomit, že základ a oporu rodiny tvoří ona se svým partnerem a pak až je zde dítě, které musí společnými silami vychovat. V ideálním případě by tedy ženy neměly stavět dítě před partnera, zároveň tím však netvrdím, že mají dítě zanedbávat.  Je to vždy má individuálním přístupu každé ženy a na její schopnosti své city k partnerovi a dítěti zkoordinovat.

8. Jak může mladým rodičům před narozením dítěte pomoci psycholog?

Psycholog mladým rodičům vysvětlí a popíše všechny nástrahy a situace, se kterými se partneři obvykle potýkají, psycholog tedy mladé rodiče převážně edukuje, což jim pomáhá hladce překonávat mnohé nástrahy, se kterými by si bez edukace zřejmě nevěděli rady.

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama