reklama

Mám díru v hlavě. No a co. Hlavně, že žiju!

Je jí třicet, je vysoká, krásná a štíhlá, a měla nádor na mozku. Když ukazuje dva diapozitivy vedle sebe, člověka zamrazí. Na jednom je rentgenový snímek mozku s nádorem, vedle je snímek s prázdným bílým místem. Díra velká jako jablko.

Foto: Thinkstock, Isifa/Thinkstock

Je jí třicet, je vysoká, krásná a štíhlá, a měla nádor na mozku. Když ukazuje dva diapozitivy vedle sebe, člověka zamrazí. Na jednom je rentgenový snímek mozku s nádorem, vedle je snímek s prázdným bílým místem. Díra velká jako jablko.

"Po porodu mě párkrát bolela hlava," vypráví Lucie, "ale k doktorovi jsem šla až na naléhání manžela. Diagnóza mi nejdřív nedošla. Nádor na mozku? Já? Vždyť mám malé dítě a nikdy mi nic nebylo?"

Neuvěřitelné schopnosti mozku

V euforii z čerstvě narozené dcerky absolvovala i náročnou operaci a po pár dnech se jí zdálo, že se vlastně nic neděje. Mladý organismus si s úspěšným zákrokem poradil a Lucii se dařilo dobře. V nemocnici. Brzy však doma zjistila, že situaci podcenila.

Ruce ji neposlouchaly, nedokázala ani přibližně odhadovat čas, něco si vůbec nepamatovala. Včasná rehabilitace ve sdružení ERGO Aktiv, které se specializuje na lidi se získanou poruchou mozku,  ji vrátila do normálního života, i když s některými omezeními. "Když mi něco nejde nebo znovu zapomenu, řeknu si: No a co. Přece jen mám díru v hlavě!" říká s obdivuhodně černým humorem Lucie.

Doporučujeme: Téma: Mozek

Luciin příběh je nejen důkazem její síly, ale také obrazem neuvěřitelných schopností lidského mozku. Dokáže se vyrovnat s obrovským poškozením a přesto dál sloužit svému "majiteli".

Mozek v ohrožení

Funkce lidského mozku s miliardami neuronů je základem tělesných i duševních pochodů, osobnosti, myšlenek a pocitů. Jeho složitá a dosud ne zcela probádaná struktura může být ale i původcem mnoha onemocnění. Kromě nádorových onemocnění může mozek poškodit úraz nebo mrtvice.

"Málo vitaminu B se často projevuje únavou a podle některých studií může nepostačující přísun vitaminu E stát za vznikem určitých onemocnění mozku," připomíná PharmDr. Klára Minczinger ze společnosti Generica.

K nejrozšířenějším neurologickým chorobám patří migréna, podle statistik jí trpí až 41 milionů Evropanů, okolo 4,5 milionu obyvatel EU se potýká s demencí, přibližně 2,6 milionu jich trpí epilepsií. Na čtvrtém místě se s 1,1 milionu nemocných umisťuje Parkinsonova choroba, následovaná cévní mozkovou příhodou, která ročně postihne přibližně milion Evropanů.

V hlavě sídlí duše

Následky těchto onemocnění  mohou být různé, ale téměř vždy hluboce zasahují život pacienta i jeho blízkých. Jednou z cest jejich léčby je neurologická rehabilitace. "Aby byly následky neurologického onemocnění co nejmenší, je důležitá včasná diagnóza onemocnění a začít  s neurologickou rehabilitací co nejdříve. Pokud má tedy pacient pocit, že má nějaké neurologické obtíže, s návštěvou lékaře by neměl otálet," říká MUDr. Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky, kde se z poškození mozku po operaci prasklé aorty léčil i spisovatel Michal Viewegh.

Neurologická rehabilitace musí být komplexností, protože naprostá většina těchto chorob v sobě zahrnuje nejen postižení pohybového aparátu, ale i dalších smyslových orgánů - řeči, psychiky atd.

Hra o čas

"Tato komplexnost se projevuje zejména tím, že se na léčbě podílí lékaři a zdravotníci více odborností. Nutností je souhrnný náhled na všechny pacientovy obtíže," připomíná primář Musil z Rehabilitační kliniky Malvazinky.

Zejména u mrtvice, která je u nás příčinou úmrtí ve více než polovině případů, je nutné co nejdříve problém rozpoznat a pak nemocného urychleně transportovat do nemocnice, nejlépe do tzv. iktového centra, které je dnes už v každé větší nemocnici. Specializovaná léčba, následovaná správnou rehabilitací, pomůže k návratu do běžného života a v mnoha případech i ke stejnému životnímu stylu a povolání, jaké měl člověk před získaným poškozením mozku. Jako třeba statečná mladá maminka Lucie.

Popularizaci mozku, jeho neuvěřitelných schopností i možnosti jeho regenerace i po těžkém poškození byl dokonce celý rok 2014 vyhlášen Evropským rokem mozku.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Správné jídlo pro mozek: Co a kdy jíst, abyste oslnili

5 dobrých důvodů, proč pít čaj

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama