reklama

Lupénka: Nespoléhejte na solárium, škodí i vám

Lupénkáři bývají po létě v lepší kondici. Svádí to k nápadu protáhnout si blahodárné působení slunečních paprsků až do zimy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Sluníčko obvykle kůži prospěje, samozřejmě v rozumné míře. I lupénkáři bývají po létě v lepší kondici. Svádí to k nápadu protáhnout si blahodárné působení slunečních paprsků až do zimy.

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví i v případě lupénky.

Není světlo jako světlo

Na první pohled může být paradoxní, že se celý svět obává ozónových děr a snaží se chránit před slunečním zářením, zatímco lupénkáři z něj jednoznačně profitují. Letní pobyty u moře již dlouhou dobu pomáhají lidem s chronickým zánětlivým onemocněním kůže. V současné době patří mezi nejúčinnější léčbu i takzvaná fototerapie neboli léčba světlem.

Doporučujeme: Lupénka neboli psoriáza a její léčba

Při ní lékaři ozařují kůži ultrafialovým světlem o specifické vlnové délce. Jedná se o UVB záření, které tvoří asi 1 % slunečního záření dopadajícího na zemský povrch.

Terapie světlem by měla být podávána jedině z rukou lékaře. Při přiměřené intenzitě proniká kůží a zpomaluje růst postižených kožních buněk, ovšem při vysokých dávkách záření stojí za vznikem nádorů kůže, mezi něž patří i obávaný melanom.

Na "umělé slunce" zapomeňte

Používání těchto zařízení zvyšuje riziko vzniku melanomu, nejsmrtelnějšího druhu rakoviny kůže. Podle Světové zdravotnické organizace dokonce až o 59 %!

Někteří lidé používají solária jako alternativu k fototerapii při léčbě lupénky. Lékaři však tento druh léčby striktně nedoporučují. Světelné vlnové délky zde užívané se totiž značně liší od specifického záření aplikovaného při fototerapii. Opalovací kabiny tak neposkytují správné světelné spektrum pro léčbu lupénky. Naopak zvyšují riziko vzniku melanomu.

Nebezpečí nádorového bujení je velmi vysoké a přínos pro léčbu lupénky naopak značně nízký. Z tohoto důvodu lékaři v žádném případě neradí navštěvovat solária - kvůli vysoké škodlivosti těchto zařízení by neměla být využívána ani za kosmetickými účely.

Ještě nebezpečnější, než se zdálo

Ve Spojených státech amerických bylo v květnu roku 2014 používání solárií dokonce přesunuto z aktivit s nízkým rizikem do skupiny aktivit přinášejících střední nebezpečí poškození zdraví.

Solária jsou jistým fenoménem dnešní doby. Velká oblíbenost mezi lidmi však automaticky nezaručuje i naprostou bezpečnost. Důkazem může být narůstající počet případů melanomu kůže ve Spojených státech amerických, kde je návštěva opalovacích zařízení velmi rozšířená. Pro jedince trpící lupénkou tak  solária nejsou vhodnou alternativou ani k pobytu u moře, ani k fototerapii.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kožní znaménka: Zbavte se jich i bez řezání

Test: Vyznáte se ve svých hormonech?

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama