reklama

Lupénka: Zbavte se jí jednou provždy

Každé kožní onemocnění je nepříjemné, ovšem svědivá, bolestivá a dobře viditelná lupénka patří k těm, která velmi znepříjemňují život.  

Foto: Profimedia.cz

Kterékoli kožní onemocnění je nepříjemné, ovšem svědivá, bolestivá a dobře viditelná lupénka patří k těm, která velmi znepříjemňují život.

A to nejen fyzicky, ale také psychicky. Proto je každá další možnost léčby tolik vítána.

Přímo na cíl

Až donedávna probíhala léčba konzervativně pomocí mastí, velmi se také doporučovaly pobyty například u Mrtvého moře.

V posledních letech je ale zlatým standardem tzv. biologická léčba. Termínem cílená neboli biologická léčba se označuje použití preparátů, které působí přímo na postižené zánětlivé buňky.

Tato terapie se totiž zaměřuje právě na buňky imunitního systému a snižuje jejich počet, čímž klesá aktivita zánětu a zlepšuje se i celkový stav nemocného. Mezi tyto léky patří specifické protilátky zaměřené přímo proti zánětlivým buňkám.

Tato nová metoda léčby má ještě jednu obrovskou výhodu. Klasické léčebné postupy u nemocných s lupénkou s sebou vždy nesly jistá rizika.

Rizika dřívější léčby

  • poškození jater a ledvin
  • zvýšení hladiny cholesterolu
  • suchost sliznic
  • vypadávání vlasů
  • některé nežádoucí účinky léků mohly i poškodit kostní dřeň
  • mohlo dojít též k rozvoji nádorových onemocnění u fototerapie

Biologická léčba ale vznik nežádoucích účinků výrazně omezila.

Lupénka je chronická zánětlivá kožní choroba, kde na podkladě vrozeného sklonu k imunitním a kožním odchylkám dochází po působení provokačních faktorů ke vzniku zánětu a zrychlenému růstu kůže. Nelze ji vyléčit definitivně, neboť sklon k chorobě je vrozený, avšak prevencí a pravidelnou léčbou ji lze stabilizovat a v řadě případů i dlouhodobě zahojit.

Konec zánětlivých buněk

Další možností, jak pomocí biologické léčby ovlivnit zánět u lupénky, je použití tzv. cytokinů. Cytokiny jsou malé bílkoviny, které v imunitním systému působí jako jakési signální molekuly podílející se na přenosu zánětlivé odpovědi.

Jsou produkovány buňkami imunitního systému a dokážou zánět ovlivnit na mnoha úrovních. Například tím, že zablokují tvorbu zánětlivých buněk. V současnosti je na trhu několik schválených preparátů k biologické léčbě lupénky, dá se však předpokládat, že se počet přípravků bude s dalším rozvojem této léčby neustále rozšiřovat.

více na uLékaře

CO ZA NÍ VĚZÍ?

Lupénka neboli psoriáza je viditelná porucha kůže v podobě odlupování pokožky, které je 7x rychlejší než u zdravých lidí. Jde o časté, neinfekční, zánětlivé, autoimunitní onemocnění.  Objevuje se většinou mezi desátým až třicátým rokem života, ale může v podstatě začít kdykoli. Trpí jím stále více lidí, neboť je to tzv. civilizační nemoc.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama