Leukémie: Pomůžete zachránit lidský život právě vy?
Slovo leukemie zní tak děsivě, že se lidé kácí, jen když ho slyší. Zbytečně.
Už slovo leukémie zní tak strašně, že se při jeho vyslovení lidé kácí. Přitom právě její léčba patří k nejúspěšnějším!
Za poslední roky udělala onkologie obrovský krok kupředu. Největší úspěch zaznamenávají hemato-onkologové, kteří léčí právě rakovinu krve, tedy leukémie. Množné číslo je správně, této nemoci existuje více druhů.
Pokrevní bratři a sestry
Falešná je všeobecně rozšířená představa, že akutní leukémie se týká převážně dětí. Ve skutečnosti si tuto diagnózu nejčastěji vyslechnou dospělí. U dětí je naštěstí největší pravděpodobnost, že se vyléčí. V současnosti se u nás úspěšně vyléčí až v 90 % malých pacientů s akutní leukémií.
Dnes se pacienti léčí většinou s kombinací několika léčebných metod, velkou roli hraje chemoterapie. Protože však pouhou chemoterapií se většina leukémií dlouhodobě nevyléčí, je v současnosti stále více využívána transplantace kostní dřeně.
Doporučujeme: Téma: Leukémie
O této metodě často čteme, ale málokdo ví, jak přesně probíhá. Na počátku transplantačního procesu se pacientovi zničí ozařováním a chemoterapií jeho nemocné krvinky a do těla se mu vpraví krvetvorné buňky od dárce.
Možná jste nevěděli, že kromě obávaného odběru z pánevní kosti se dnes dá použít i odběr krve, který se obejde bez narkózy a je mnohem šetrnější. V příjemcově krevním systému se pak následně rozmnoží a vytvoří vlastně novou krev. Příjemce tak transplantací získá krevní skupinu svého dárce!
Rodina často nepomůže. Nemůže...
I když předpisy zakazují, aby se ti dva bezpostředně poznali, mohou si přes zdravotníky vyměňovat vzkazy a po několika letech se konečně setkat, pokud o to oba stojí. Tak dojemné scény plné slz vděčnosti i úsměvů štěstí se málokdy vidí...
Transplantace kostní dřeně je léčebná metoda, která se používá jak u dětí, tak u dospělých pacientů. Nejmladší u nás byla tři dvouměsíční miminka v pražském Motole, nejstarší byl 71letý pacient ve FN Plzeň.
Hledání vhodného dárce vždy začíná mezi sourozenci nemocného. U nich je největší naděje, že se najde ten, kdo má s nemocným zcela shodné tzv. transplantační znaky.
Cizí bližší než vlastní
Avšak genetika je věc složitá, a tak se svým sourozencem každý z nás shoduje jen se čtvrtinovou pravděpodobností.
U dalších příbuzných - bratranec, sestřenice - je pravděpodobnost ještě mnohem menší. Proto pro přibližně 75 % pacientů, kteří potřebují transplantaci, musí lékaři hledat dárce mezi nepříbuznými, "cizími" dobrovolníky.
Jak se takový člověk najde? Počítač ho najde v databázi lidí, kteří se rozhodli, že kdykoliv to bude třeba, pomohou nezištně zachránit život cizímu člověku. Tito dobrovolníci se sdružují ve světě v tzv. registrech dárců dřeně, které jsou celosvětově propojené.
Spojení po celém světě
Dnes je jich celosvětově víc jak 22 milionů lidí. V databázi Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD), který je prokazatelně na světové úrovni, bylo loni zaregistrováno přes 43 tisíc lidí, kteří jsou ochotni poskytnout část své dřeně k transplantaci.
Bohužel počet dobrovolníků je stále nedostačující. Pro každého čtvrtého pacienta, který by transplantaci kostní dřeně potřeboval, se "jeho" dárce zatím nenajde…
Ano, píšeme to proto, abyste se zamysleli, zda nechcete pomoci jinému člověku žít i vy. Je to pocit, jemuž se nic na světě nevyrovná. A navíc - nikdy nevíte, kdy takovou pomoc budete potřebovat i vy sami...
Více informací najdete ZDE.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zákeřná bolest v zádech: leukémie?
Jak se poprat s větry a nadýmáním?