reklama

Léky na kašel berte jen do pěti hodin. Jinak riskujete

Ten protivný kašel! Už aby byl pryč! Moment, nespěchejte s tím tolik, mohli byste si uškodit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ten protivný kašel! Už aby byl pryč! Moment, nespěchejte s tím tolik, mohli byste si uškodit.

Především je třeba si připomenout, že kašel je obranný mechanismus, který pomáhá odstranit škodlivé látky a překážek a vyčistit dýchací cesty. Tlumení kašle v takovém případě znamená, že to všechno bohužel zůstane hezky uvnitř... zatímco smyslem léčení je, aby se postupně odstranilo.

Léky na kašel jen do pěti hodin

Důležité proto je léčit především příčiny, a zejména zjistit, o jaký druh  kašle se jedná. Podle toho se pak zvolí správné léky - buď antitusika (tlumí kašel), nebo expektoriancia (podporují vykašlávání). 

Kombinovat tyto dva druhy léků se skutečně nedoporučuje. Tak by docházelo k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlávání.

Doporučujeme: Na chřipku a nachlazení přírodní cestou! Zvítězíte

A ještě jedná zásada je důležitá: Prostředky na odkašlávání podáváme během dne, večer už rozhodně ne, naposledy kolem sedmnácté hodiny. Jinak by nás čekala příšerná noc.

Co spolehlivě uvolní hleny?

Z uvedeného vyplývá, že zahánět kašel tlumícími léky se vyplatí hlavně tehdy, když pacienta - zejména malého - trhá na kusy suchý, dráždivý kašel. Dráždí sliznice překrvením a zhoršuje se v suchém a teplém prostřed. Jedná se obvykle o příznak infekce horních cest dýchacích, která nejčastěji doprovází chřipku, virózu a další sezónní onemocnění. Takový kašel se vyplatí tlumit a zároveň užívat prostředky, pokud možno přírodní, na uvolnění.

2 turbo tipy na zvlhčení kašle

  • čaj z yzopu
  • nadrobno nakrájenou cibuli zasypte cukrem, nebo smíchejte s medem, nechte pustit šťávu a podávejte po lžičkách.
    Cibuli je též možno povařit, poté vývar osladit medem a pít

Když vydržíte, kašel přejde sám

Později se změní ve vlhký kašel s produkcí hlenu. I když trvá relativně dlouho, není nutné propadat panice. Odborný magazínu Annals of Family Medicine zveřejnil výzkum, podle něhož běžný kašel přejde v průměru po osmnácti dnech. A to bez ohledu na to, zda bereme nějaké léky nebo ne. Naopak nasazení prostředků na vykašlávání může situaci jedině zhoršit - budeme pak kašlat prakticky bez ustání.

Obvykle na samotný kašel nijak nefungují ani anitbiotika. Tělo totiž potřebuje zbavit "odpadu" v dýchacích cestách, což zkrátka trvavá určitý čas a urychlit se to vlastně nedá. 

Černý kašel nebo psychika?

Přesto je dobré nechat se raději vyšetřit - v poslední době se totiž do českých zemí vrátil skoro zapomenutý černý kašel, jehož výskyt právě trhá rekordy. Navíc vyžaduje speciální léčbu a především očkování.

Opravdu se vyplatí zjistit příčiny kašle: zbytečně byste léčili třeba ten, který vzniká jako následek některých léků na srdce a na vysoký krevní tlak. Smysl také nemá tlumit tzv. psychogenní kašel, který má psychické příčiny - nervozitu. Projevuje se především u dětí a mladých lidí, hlavně dívek, ale i u neurotiků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jste nachlazení? Nepijte tolik čajů!

Tajemství pyramidy: Jak jíst, abyste hubli

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama