reklama

Krásnější prsa i bez silikonu: Dívejte se!

Krásná plná ňadra jsou symbolem zdraví, krásy a mládí. Díky pravidelné péči je lze taková udržet déle, než se zdá - i bez umělých implantátů.

Foto: Thinkstock

Krásná plná ňadra jsou symbolem zdraví, krásy a mládí. Díky pravidelné péči je lze taková udržet déle, než se zdá - i bez umělých implantátů.

Ženská prsa jsou vnímána jako estetický a erotický objekt, ale nezapomínejme, že původní účel je úplně jiný. Proto se neustále mění jak vzhledem, tak složením. Víme, jak to udělat, aby změny nebyly k horšímu!  

Měníme se každý měsíc

S nástupem puberty začínají vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony estrogeny, v prsou se pod jejich vlivem postupně hromadí tuková tkáň. O něco později dochází také k rozvoji mléčné žlázy.

Dokonce i „hotová" ňadra dospělé ženy se neustále mění. V průběhu menstruačního cyklu kolísají hladiny ženských pohlavních hormonů a prsy jsou v důsledku toho někdy bolestivé a napjaté, protože jejich tkáň má tendenci zadržovat vodu. Během těhotenství dochází k bouřlivým změnám - především se zmnožují a vyvíjejí lalůčky mléčné žlázy. Již brzy po otěhotnění se také ňadra začínají zvětšovat a bradavky i jejich okolí tmavnou. Podle některých proto, aby budoucí kojenec bradavku snadněji našel.

V menopauze vlivem úbytku hormonů ňadra ztrácejí vodu a svůj oblý tvar. Mléčná žláza se zmenšuje ve prospěch tukové tkáně. Na druhou stranu tkáň prsou obsahuje méně vody než dřív, a prsy se proto mohou zmenšovat a bývají povislé.

10 tipů pro krásná a zdravá ňadra

  • 1. Cvičte - existuje celá řada cviků pro zpevnění ňader. Návody můžete najít na internetu, zde pro příklad uvádíme alespoň dva jednoduché cviky. První cvik: postavte se zpříma proti zdi, nakloňte se a opřete se o zeď rukama. Pak tlačte proti zdi tak silně, jak jenom můžete, po dobu asi deseti sekund. Uvolněte se a protřepejte ruce. Opakujte desetkrát za sebou. Druhý cvik: stůjte zpříma, ruce mírně ohnuté v loktech položte na kyčle. Pak se pomalým napínáním pokoušejte dotknout oběma ohnutými lokty za svými zády. Napínejte asi deset a patnáct sekund, pak uvolněte. Opakujte desetkrát.
  • 2. Pečujte o prsy během kojení - bradavky v období kojení vždy udržujte čisté a suché, na prsy používejte kvalitní hydratační krém.
  • 3. Zkuste masáž prsou - zabere jen pár minut, povzbudí krevní i lymfatický oběh a můžete ji spojit i se samovyšetřením.
  • 4. Nepodceňujte speciální kosmetiku - na trhu je dostatek olejů, tělových mlék i speciálních krémů, u kterých výrobci slibují pevnější a větší ňadra. I kdyby to nebyla tak úplně pravda, hydratační a zvláčňující péči si vaše ňadra určitě zaslouží.
  • 5. Dopřejte si sprchu - střídavé sprchování teplou a studenou vodou podporuje krevní oběh. Pravidelné sprchování (nebo spíše masáž) teplou vodou zase podle některých doporučení pomáhá udržet ňadra plná a pružná.
  • 6. Kouzlete s podprsenkou - správný výběr podprsenky je pro vzhled vašich ňader klíčový. Plná ňadra potřebují oporu, to znamená široká ramínka a podpůrný pruh pod prsy. Malá ňadra zase zvýrazníte pomocí vhodného tvaru košíčků.
  • 7. Sportujte - pravidelný pohyb tvaruje postavu a také vaše ňadra. Nejvhodnější je aerobní fyzická aktivita zatěžující co největší svalové skupiny, jako jsou běh, plavání nebo jízda na kole.
  • 8. Naučte se samovyšetření - samovyšetření prsů, kdy pohmatem pátráme po změnách v prsní tkáni, provádíme jedenkrát měsíčně.      
  • 9. Nechte se vyšetřit odborníkem - samovyšetření je důležité, ale mamografické vyšetření dokáže odhalit i změny, které jsou dosud nehmatné.
  • 10. Milujte se - kvalitní sexuální život a partnerský vztah vám sice ňadra nezvětší, ale dodá vám sebedůvěru, díky které budou určitě vypadat ještě lépe.

Více na uLékaře

Hošek se choval jako sexuální predátor. Je ale první, kdo nezatlouká, říká Houdek | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama