reklama

Krásnější prsa i bez silikonu: Dívejte se!

Krásná plná ňadra jsou symbolem zdraví, krásy a mládí. Díky pravidelné péči je lze taková udržet déle, než se zdá - i bez umělých implantátů.

Foto: Thinkstock

Krásná plná ňadra jsou symbolem zdraví, krásy a mládí. Díky pravidelné péči je lze taková udržet déle, než se zdá - i bez umělých implantátů.

Ženská prsa jsou vnímána jako estetický a erotický objekt, ale nezapomínejme, že původní účel je úplně jiný. Proto se neustále mění jak vzhledem, tak složením. Víme, jak to udělat, aby změny nebyly k horšímu!  

Měníme se každý měsíc

S nástupem puberty začínají vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony estrogeny, v prsou se pod jejich vlivem postupně hromadí tuková tkáň. O něco později dochází také k rozvoji mléčné žlázy.

Dokonce i „hotová" ňadra dospělé ženy se neustále mění. V průběhu menstruačního cyklu kolísají hladiny ženských pohlavních hormonů a prsy jsou v důsledku toho někdy bolestivé a napjaté, protože jejich tkáň má tendenci zadržovat vodu. Během těhotenství dochází k bouřlivým změnám - především se zmnožují a vyvíjejí lalůčky mléčné žlázy. Již brzy po otěhotnění se také ňadra začínají zvětšovat a bradavky i jejich okolí tmavnou. Podle některých proto, aby budoucí kojenec bradavku snadněji našel.

V menopauze vlivem úbytku hormonů ňadra ztrácejí vodu a svůj oblý tvar. Mléčná žláza se zmenšuje ve prospěch tukové tkáně. Na druhou stranu tkáň prsou obsahuje méně vody než dřív, a prsy se proto mohou zmenšovat a bývají povislé.

10 tipů pro krásná a zdravá ňadra

  • 1. Cvičte - existuje celá řada cviků pro zpevnění ňader. Návody můžete najít na internetu, zde pro příklad uvádíme alespoň dva jednoduché cviky. První cvik: postavte se zpříma proti zdi, nakloňte se a opřete se o zeď rukama. Pak tlačte proti zdi tak silně, jak jenom můžete, po dobu asi deseti sekund. Uvolněte se a protřepejte ruce. Opakujte desetkrát za sebou. Druhý cvik: stůjte zpříma, ruce mírně ohnuté v loktech položte na kyčle. Pak se pomalým napínáním pokoušejte dotknout oběma ohnutými lokty za svými zády. Napínejte asi deset a patnáct sekund, pak uvolněte. Opakujte desetkrát.
  • 2. Pečujte o prsy během kojení - bradavky v období kojení vždy udržujte čisté a suché, na prsy používejte kvalitní hydratační krém.
  • 3. Zkuste masáž prsou - zabere jen pár minut, povzbudí krevní i lymfatický oběh a můžete ji spojit i se samovyšetřením.
  • 4. Nepodceňujte speciální kosmetiku - na trhu je dostatek olejů, tělových mlék i speciálních krémů, u kterých výrobci slibují pevnější a větší ňadra. I kdyby to nebyla tak úplně pravda, hydratační a zvláčňující péči si vaše ňadra určitě zaslouží.
  • 5. Dopřejte si sprchu - střídavé sprchování teplou a studenou vodou podporuje krevní oběh. Pravidelné sprchování (nebo spíše masáž) teplou vodou zase podle některých doporučení pomáhá udržet ňadra plná a pružná.
  • 6. Kouzlete s podprsenkou - správný výběr podprsenky je pro vzhled vašich ňader klíčový. Plná ňadra potřebují oporu, to znamená široká ramínka a podpůrný pruh pod prsy. Malá ňadra zase zvýrazníte pomocí vhodného tvaru košíčků.
  • 7. Sportujte - pravidelný pohyb tvaruje postavu a také vaše ňadra. Nejvhodnější je aerobní fyzická aktivita zatěžující co největší svalové skupiny, jako jsou běh, plavání nebo jízda na kole.
  • 8. Naučte se samovyšetření - samovyšetření prsů, kdy pohmatem pátráme po změnách v prsní tkáni, provádíme jedenkrát měsíčně.      
  • 9. Nechte se vyšetřit odborníkem - samovyšetření je důležité, ale mamografické vyšetření dokáže odhalit i změny, které jsou dosud nehmatné.
  • 10. Milujte se - kvalitní sexuální život a partnerský vztah vám sice ňadra nezvětší, ale dodá vám sebedůvěru, díky které budou určitě vypadat ještě lépe.

Více na uLékaře

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama