reklama

Kousnutí při sexu? Velké riziko!

Kousl/a vás vášnivý/á partner/ka? Riziko se neskrývá pouze v tom, že to bude vidět a trapné situaci se nevyhnete. Jde o zdraví - lidské sliny a zuby jsou zdrojem mnoha nebezpečných nákaz.

Foto: Profimedia.cz

Kousl/a vás vášnivý/á partner/ka? Riziko se nesrkývá pouze v tom, že to bude vidět a trapné situaci se nevyhnete. Jde o zdraví - lidské sliny a zuby jsou zdrojem mnoha nebezpečných nákaz.

V takovém případě je riziko nákazy žloutenkou typu B a C zcela reálné. I když se před těmito obávanými chorobami maximálně chráníme a víme, jak se virus přenáší a kde se můžeme s nákazou nejčastěji setkat, stále nás dokážou překvapit.

Nebezpečné lidské sliny

Kromě obvyklých cest, jako je přenos viru při poranění o infikovanou jehlu, tetováním nebo pohlavním stykem, existují i méně časté způsoby nákazy, třeba když si v rodině navzájem půjčujete nůžtičky na nehty nebo právě již zmíněné pokousání člověkem.

Jde sice o raritu, ale lidské sliny obsahují obrovské množství mikroorganismů. Právě proto se také 10-15 % ran vzniklých lidským kousnutím infikuje a zanítí. Navíc se většina takových poranění nachází na pažích a rukách, kde se rány hojí hůře než na jiných místech těla.

Dokonce se ukázalo, že důsledkem lidského pokousání může být kromě nákazy hepatitidou B a C také nákaza virem herpes simplex (oparu), syfilis, tuberkulózy nebo tetanu. Biologicky je dokonce možná infikace virem HIV, i když je to velmi nepravděpodobné.

Opatrnost je na místě

Na co si dát pozor?

  • Asijská léčebná metoda akupunktura by měla být praktikována pouze odborníkem za pomoci jednorázových jehel.
  • Každý by měl používat pouze vlastní žiletky, holítka apod.
  • Podobné je to u kleštiček a nůžtiček na nehty.
  • Zubní kartáček nikdy nepůjčujeme, ani v rámci rodiny!

Míst a situací, kdy se můžete nevědomky setkat s hepatitidou, je mnoho. Nezapomeňte se vyvarovat sdílení hygienických potřeb, na všech těchto předmětech totiž mohou zůstat drobné stopy krve. Pak už stačí jen málo a nepříjemné onemocnění může potkat i vás.

více na uLékaře

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama