reklama

Odborníci varují: Karanténa má vážné dopady na jedince s poruchami příjmu potravy

Od března do května tohoto roku pražská pobočka organizace Anabell zaznamenala nárůst klientely. Důvodem jsou změny nebo zhoršení stravovacích návyků během karantény. Problém je ale celosvětový.

Foto: iStock

V srpnu výzkumníci z britské univerzity v Newcastle publikovali studii, ve které upozorňují na vážné dopady koronavirové krize na jedince s poruchami příjmu potravy.

Téměř stoprocentní nárůst volajících na linku pomoci zaznamenala britská organizace Beat od března do srpna, nárůst případů a větší vytížení zaznamenala také česká organizace řešící poruchy příjmu potravy Anabell. Na vině je tlak médií i sociálních sítí na cvičení a také důraz na to, abychom během karantény příliš nepřibírali. 

Strach z přibírání kvůli nedostatku pohybu

Od března do května tohoto roku pražská pobočka organizace Anabell zaznamenala 150 nových klientů a klientek, kterým se během karantény změnily nebo zhoršily stravovací návyky. "Jedná se o klienty starší 12 let, kteří například začali během karantény více cvičit a omezovat stravu z obav z přibírání kvůli nedostatku pohybu. Stejně tak se ale objevilo zhoršení u klientů s bulimií nebo se záchvatovým přejídáním," říká sociální pracovnice organizace Kateřina Slovjaková.

Nárůst případů může mít několik důvodů. Jídlo se stává prostředkem kontroly nebo uklidnění v těžké situaci, která je náročná a nelze kontrolovat. Klientky ale také často mluvily o velkém tlaku médií na to, aby během karantény nepřibraly a měly dostatek pohybu.

Tlak médií a sociálních sítí

"Nejhorší bylo, když lidé začali sdílet na sociálních sítích, jak cvičí. Navíc celá ta mediální masáž o tom, že během karantény přibereme, měla na mě neskutečný vliv. S uzdravováním to hodně zacloumalo," vzpomíná devatenáctiletá studentka Lenka, která chtěla zůstat v anonymitě. S anorexií se totiž potýká od dvanácti let.

Zhoršení stavu na své dceři, která trpí anorexií už pět měsíců, pozorovala také lékárnice Lenka Tulachová. "Karanténa její celkový stav urychlila, dceřin psychický stav se během karantény zhoršil a odhalili jsme u ní depresi. Chyběla jí možnost pohybu v kolektivu, měla pocit, že při nečinnosti ztloustne, začala přes Instagram vyhledávat videa s HIIT tréninky. Velký vliv měla také média, naskočilo to hned v půlce prvního měsíce karantény. Neustále sledovala videa v televizi a články o tom, jak cvičit doma, dokonce i prezentace vrcholových sportovců a jejich domácích cvičení," popisuje své starosti Tulachová.  

Na dlouhodobý dopad upozorňuje americká studie

Na negativní a dlouhodobý dopad koronavirové krize upozornili výzkumnici Northumbria University v britském Newcastlu ve studii, kterou publikovali letos v srpnu. "Naše zjištění ukazují, že bychom neměli podceňovat dlouhodobý dopad pandemie na jedince s poruchou příjmu potravy. Krize bude mít vliv na jejich symptomy i zotavení, což by si měly uvědomit zdravotnické organizace i jiné služby, které by měly tuto skupinu průběžně podporovat," řekl pro magazín Independent výzkumník a spoluautor studie Dawn Branley.

Značný nárůst klientů eviduje pražské centrum Anabell, ale podobné tendence hlásí i v pobočkách v Ostravě a Brně, kde s klienty pracovníci pobočky během karantény komunikovali a stále komunikují přes e-maily, Skype nebo sociální sítě.

"Oproti loňskému roku máme značný nárůst klientů a na situaci jsme museli okamžitě reagovat. V současné době klienti intenzivněji dochází na pravidelná setkávání a stále přicházejí noví, ti, kteří si v období koronaviru uvědomili svou situaci nebo se jejich situace v tomto období prohloubila," přiblížila situaci vedoucí ostravské pobočky Vladimíra Osadníková.

"Nechci se vrátit do školy tlustá"

Dívky trpící anorexií si v době karantény uvědomovaly jednu zásadní věc - do školy by se v žádném případně nechtěly vrátit tlusté. A naopak nouzový stav vnímaly jako novou příležitost, jak zhubnout. "Že jsem tlustá, hnusná a měla bych se zabít - to jsem si říkala i před karanténou, ale s karanténou jsem se začala bát, že se do školy a mezi lidi vrátím tlustá, což se zvyšovalo kdykoliv, kdy jsem se dostala do většího stresu," svěřuje se sedmnáctiletá studentka, která nechtěla prozradit své pravé jméno. Říkejme jí třeba Jana.

Právě stres z karantény, den bez řádu a uzavřená domácí situace měla vliv také na studentku Lenku. "Mé dny začínaly až tak v poledne, když jsem se vyčerpaná a bez energie probudila a byla ze strany rodiny a partnera nucená si dát aspoň minimum jídla. Do toho jsem se ale stále stresovala s distanční výukou, která byla na mé škole žalostná a často nefungovala. Měla jsem velkou chuť přestat jíst, jelikož mi anorexie našeptávala, že je to nová šance, jak zhubnout a být krásnější před dalším začátkem školy. Hodněkrát jsem tomu hlasu podlehla, naštěstí nikdy ne na delší dobu, maximálně na dva týdny. Začala jsem se opět neskutečně nenávidět a nechtěla žít, ale nechtěla jsem umřít tlustá," přibližuje vliv stresu a nejistoty mladá studentka.

Klienti chtějí opakovaná poradenství

Brněnské pobočce Anabell, organizaci řešící poruchy příjmu potravy, se tak zase začali znovu ozývat takoví klienti, kteří byli v péči před rokem či dvěma a už jejich služeb nevyužívali. "Nárůst hovorů jsme neevidovali, domníváme se ale, že to mohlo být také tím, že i když byli tito lidé v době nouzového stavu společně s rodinou doma, neměli dostatek soukromí telefonovat a mnohem více dotazů přišlo na naši on-line poradnu," uvádí zástupkyně ředitelky brněnské pobočky Eva Slezáková. Podle ní si stávající klienti žádali o více opakovaných poradenství a služeb.

Pozitivním případem v celé situaci může být dvacetiletá studentka Barbora, která s anorexií bojuje už téměř čtyři roky. Karanténa jí v tomto ohledu naopak pomohla. "Jelikož jsem nechodila do školy, mohla jsem se věnovat sama sobě. Dala jsem si jako prioritu mít se ráda, přibrat, hlavně vybudovat svaly," popisuje s nadšením Barbora. Podle jejích slov se jí markantně zlepšil psychický stav. "Když jsem se cítila osamoceně, mohla jsem jít s rodinou nebo kamarády někam ven, protože měl skoro každý čas. Od vyhlášení nouzového stavu jsem tak přibrala deset kilo," dodává s úsměvem. 

reklama
reklama
reklama