Klouby: Za dvě hodiny je po bolesti!
Bolavé klouby? Buď jíst léky na bolest, nebo se pomalu chystat na umělou náhradu. Tak to donedávna bylo. Znáte nové možnosti?
Bolavé klouby? Buď jíst léky na bolest, nebo se pomalu chystat na umělou náhradu. Tak to donedávna bylo. Znáte nové možnosti?
Onemocnění pohybového aparátu se týká už i mladých lidí zhruba od 30 let. Často právě těch aktivních: sportovců, policistů, vojáků. Situace v ortopedii a revmatologii se ovšem podstatně změnila k lepšímu. Čeští pacienti již mohou využívat léčbu vlastním tukem.
Ramena, kyčle ani kolena už nebolí!
Jde o převratnou metodu, díky níž dokáží lékaři zčásti obnovit poškozenou chrupavku kmenovými buňkami, které se získávají z vlastního tuku pacienta. "Kmenové buňky mají obrovský regenerativní a hojivý potenciál. Dokáží vyspravit i značně poškozenou část chrupavky. A to tím, že vytváří vlastní chrupavčitý kloubní povrch, jakýsi "protektor," vysvětluje ortoped MUDr. René Moster.
Lékaři nejčastěji indikují tuto léčbu při artróze velkých a středních kloubů, především kolenního, kyčelního, hlezenního a ramenního kloubu. Tedy těch, kde nás bolesti sužují nejčastěji.
Doporučujeme: Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař
Aplikace kmenových buněk přináší podle lékařů skutečně průlomovou metodou v léčbě pohybového aparátu. "Jde totiž nejen o velmi účinný, ale i šetrný a zpravidla bezbolestný zákrok, který je vhodný pro většinu pacientů," konstatuje primář Moster z Revmacentra.
Zákrok místo umělého kloubu
Přínosný je u poruch kloubní chrupavky u I. až i IV. stupně, tedy i ve vysokých fázích onemocnění! Výjimkou jsou vážná poškození kostního základu kloubu.
Náš tip: Podívejte se s námi na kloub artróze. Víme víc!
"Zatím nás vyhledávají zejména aktivní lidé, kteří se nebojí zkoušet novinky a pro které je jejich pohybová aktivita klíčovou složkou jejich života, ať už profesního nebo soukromého. Jde mimo jiné o sportovce, vojáky, policisty, ale i podnikatele. Také jde o pacienty, kteří se z různých důvodů nechtějí či nemohou podrobit operaci umělé kloubní náhrady. Ale to se v budoucnosti určitě změní. Naší filosofií je maximálně prodloužit životnost poškozeného kloubu a udělat pacientovi umělý kloub maximálně jedenkrát za život," vysvětluje doktor Moster.
Za dvě hodiny hotovo
Primář Moster se svými kolegy z Revmacentra provádí zákrok v místní anestézii a ambulantně. Lékaři k léčbě využívají vždy vlastní buňky pacienta, a to z jeho tukové tkáně, v níž je mnohonásobně více kmenových buněk než v kostní dřeni. Nejprve odsají technikou miniliposukce potřebné množství tukové tkáně, a to zpravidla z břicha, podbřišku nebo z hýždí. Z tkáně pak pracovníci tkáňového zařízení Cellthera izolují kmenové buňky. Ty pak aplikují v Revmacentru do postižené oblasti. Zákrok obvykle netrvá déle než dvě a půl hodiny.
Po aplikaci kmenových buněk pacienti nemají v rámci běžného režimu přílišná omezení. Vhodná není pouze zvýšená fyzická námaha zhruba šest týdnů po zákroku. Kmenové buňky jsou v kloubu aktivní více než dva roky.
Pohyb bez bolesti
Osteoartróza trápí nejčastěji lidi nad 65 let, u nichž je v podstatě 50% četnost výskytu. Výjimkou mezi pacienty však nejsou ani mnohem mladší lidé, kteří své klouby příliš namáhají právě z důvodů aktivního života..
Léčbu kmenovými buňkami obvykle stačí provést jednorázově a její efekt pocítí pacienti poměrně velmi rychle. Během několika týdnů po zákroku jim ustupují bolesti, zvyšuje se hybnost nemocného kloubu a akční rádius pacienta. V optimálním případě léčba zcela nahradí variantu implantace umělé kloubní náhrady, anebo ji alespoň výrazně oddálí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze!
Uzdravující moc potravin: 6 nejlepších tipů
3 triky, díky nimž vám opálení vydrží až do zimy