Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze!
Život je pohyb a bez pohybu není život. Nepříjemná artróza však pohyb omezuje, a někdy dokonce znemožňuje. Ničí klouby - a především bolí. Kdo ji má, ten se jí chce zbavit.
Život je pohyb a bez pohybu není život. Nepříjemná artróza však pohyb omezuje, a někdy dokonce znemožňuje. Ničí klouby - a především bolí. Kdo ji má, ten se jí chce zbavit.
Bolavé klouby v současné době trápí 12 % lidí, vzhledem k rostoucí zátěži díky sportu i velmi mladých. Přesto však pacienti s touto diagnózou tvoří víc než polovinu dospělé populace starší 50 let. Zátěž velkých kloubů, což jsou hlavně kolena a kyčle, je pochopitelně vyšší také u lidí s větší hmotností.
Přímo na místo
Velkou nadějí je nová metoda, která pochází z USA. Využívá schopností kmenových buněk obnovovat poškozené nebo opotřebené tkáně a buňky v těle. Tyto buňky se v největším počtu nacházejí v kostní dřeni nebo tuku.
Lékaři nejdříve pacientovi provedou malou liposukci, kdy odsají asi 50 ml tuku z těla. Kmenové buňky se asi 45 minut izolují a zpracovávají ve speciálních přístrojích. Společně s krví pacienta se poté injekčně aplikují přímo do kloubu.
Kmenové buňky pak pod vlivem vlastního působení v místě postižení umožní regeneraci a obnovu poškozených tkání. V neposlední řadě odstraní zánět kloubu a artritidu, která je příčinou urputných bolestí, zastaví jeho další degeneraci a zčásti obnoví poškozená místa na chrupavce.
Tuk (konečně) léčí
V 1 ml tukové tkáně se nachází 100 000 až 500 000 kmenových buněk, což je mnohonásobně více než v 1 ml kostní dřeně. Nejlépe dostupná je tuková tkáň v oblasti břicha, podbřišku a na hýždích. Lze ji snadno získat v místním znecitlivění.
Zkušený chirurg ji dokáže odsát během několika minut bez rizika vzniku jizev. Pacient by měl během týdne cítit výraznou úlevu a je možné, že se vyhne výměně kloubů, pokud mu hrozí.
V Praze tyto aplikace provádí MUDr. Ladislav Lukáč v ambulanci Online 24 kliniky na Karlově náměstí a v Ostravě na Klinice plastické chirurgie v Tyršově ulici v centru města.
Oprava poškozené chrupavky trvá zpravidla 2-3 měsíce, avšak významné zlepšení potíží (především bolestivosti) lze očekávat již po 1-2 týdnech. Po 4-6 týdnech je vhodné zkontrolovat klinický stav. V případě těžkého poškození chrupavky je vhodné zvážit druhou aplikaci kmenových buněk.
Vyhnete se "totálce"
"Rozeznáváme čtyři stupně artrózy, kdy stupeň č. 1 je nejlehčí forma a stupeň č. 4 je naopak nejtěžší. V takovém případě je chrupavka zcela zdevastovaná, nebo již nepřítomná. Léčba kmenovými buňkami dosahuje nejlepších výsledků u stupňů artrózy 1 až 3. U stupně 4, kdy již v podstatě není z čeho chrupavku regenerovat, vyžaduje zpravidla chirurgické řešení. Ze Spojených států mám ovšem informaci, že i kandidáti na totální endoprotézu kyčelního nebo kolenního kloubu byli úspěšně léčeni pouhou aplikací kmenových buněk do kloubu, takže umělou náhradu vůbec nemuseli podstoupit," říká MUDr. Ladislav Lukáč, který s aplikacemi kmenových buněk začal v Ostravě jako vůbec první lékař v ČR.
Stupeň artrózy určuje klinické a rentgenové vyšetření postiženého kloubu, v případě nutnosti upřesnění některých změn v kloubu bývá vyšetření doplněno pomocí CT nebo magnetické rezonance.
Výsledek za půl roku aneb Kolik zaplatíme?
Podle doktora Lukáče je u některých pacientů evidentní plynulé zlepšování, někdy ale může dojít přechodně ke zhoršení potíží, které přecházejí k pozvolnému zlepšování. Zákrok zatím zdravotní pojišťovny nehradí, jeho cena u jednoho kloubu činí zhruba 35.000 Kč.
A jakým způsobem se po určité době kontroluje stav chrupavky, její regenerace a případný růst? "Orientačně srovnávacím rentgenem, ovšem ne dříve než za půl roku od aplikace. K přesnějšímu srovnání je potom nutné využití vyšetření magnetickou rezonancí," dodává doktor Lukáč.
Bez vedlejších účinků
"V současné době byly vlastní kmenové buňky aplikovány v rámci jednoho operačního zákroku tisícům pacientů na celém světě s cílem léčby artrózy nebo s cílem zvětšení poprsí a ani v jediném případě nebyl zaznamenán závažný vedlejší účinek ve smyslu vzniku nádorového nebo autoimunitního onemocnění po podání těchto buněk. Vzácně může dojít k přechodnému zvýšení tělesné teploty nebo velmi ojediněle k menší infekci v místě podání buněk," vysvětluje profesor MUDr. Jaroslav Michálek ze společnosti Cellthera, která se zabývá využitím kmenových buněk v regenerativní medicíně.
Případné vedlejší účinky spojené s podáním kmenových buněk také bedlivě sleduje Mezinárodní společnost pro buněčnou medicínu (International Cellular Medicine Society), která poskytuje detailní informace získané celosvětově na webových stránkách www.cellmedicinesociety.org
A kdy se budou hodnotit výsledky metody v ČR? "Předpokládáme, že vyhodnocení efektu léčby je možné minimálně po jednom roce od podání kmenových buněk," dodal profesor Jaroslav Michálek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Sex v Česku: Máme to rádi na hraně
Nikdy nebudu mít vnoučata? Jediná dcera je lesbička!