reklama

Kloubům pomáhá jediný druh preparátů, tvrdí studie

Reklamy vzbuzují dojem, že stačí sezobnout prášek a potíže s klouby zmizí. Ale tak jednoduché to není. Není kolagen jako kolagen.

Foto: Thinkstock

Chceme chodit běhat, jezdit na kole, cvičit, zkrátka se hýbat, ale najednou to nejde. Klouby bolí, divně to v nich skřípe a s aktivitou je konec. Aspoň na čas, ale později třeba úplně.

Pokud se nechcete cpát jen prášky proti bolesti, přichází čas na kloubní výživu. Celebrity, odvážně poskakující v televizních reklamách, vzbuzují dojem, že stačí sezobnout prášek a potíže s koleny, kyčlemi či zády jsou pryč. Zvlášť když přípravek obsahuje kolagen. Jenže tak jednoduché to není. 

První signály

Chrupavka, jejíž významnou složkou je kolagen, působí v kloubech jako tlumič. Musí odolávat velkým nárazům, neboť při běhu či skoku dosahuje zatížení až několika set kilogramů. Při opakovaných nárazech pak vznikají mikrotrhliny. Chrupavka pak ztrácí svoji pevnost a pružnost a dochází k její destrukci, někdy až k úplnému vymizení. Poškození se projevuje zvýšenou citlivostí, později bolestmi kloubů a rozvojem artrózy.  

Doporučujeme: Házíte nohu přes nohu? O tohle si koledujete

V lidském těle je více než 100 kloubů, které umožňují pohyb. Pohyb je radost, ale také vystavuje klouby tření a opotřebení. Proto je třeba kloubům, složeným především z kolagenových tkání, poskytnout výživu. Kolagenu je však víc druhů a ne všechny umí opravdu pomoci.

Není kolagen jako kolagen

Po rychlém nástupu kloubních preparátů zhruba před 30 lety přišlo vystřízlivění. Ukázalo se, že většina z nich se při ústním podávání vlastně vůbec správně nevstřebává a není takřka k ničemu. Opakované studie později skutečně žádný efekt nepotvrdily.

Dnes už se nediskutuje o tom, zda kolagen dodávat nebo ne, ale jaký. Rozdíl je především ve využitelnosti organismem a biologické aktivitě. Na kongresu Společnosti pro pojivové tkáně České lékařské společnosti loni v září byla prezentována souhrnná práce "Význam kolagenu pro výživu pojivových tkání pohybového aparátu, zejména kloubů". Výsledek? Kolagen tělu pomáhá v jediné pro kloubní výživu využitelné formě, a to ve formě kolagenních peptidů.

Přečtěte si: Desatero pro klouby od předního odborníka

Tento hydrolyzovaný kolagen je okamžitě rozpustný i ve studené vodě a má vynikající vstřebatelnost. Stimulují buňky, z nichž se skládá kloubní chrupavka, takže vytvářejí víc kolagenu. Už po 11 dnech podávání se zdvojnásobí - je ho o 100 procent více. 

Co by kloubní výživa měla obsahovat?

Z výzkumu předního českého revmatologa Milana Adama a řady dalších vědců vyplývají tyto čtyři zásady, které by měly být dodrženy, aby výživa kloubů byla smysluplná:

  1. Měla by obsahovat kolagen, a to ve formě kolagenních peptidů, které jsou vstřebatelné a dostávají se do chrupavkových či kostních buněk, kde ovlivňují jejich biologickou aktivitu a stimulují syntézu kolagenu typu I, II či III a to podle fyziologických potřeb organismu. Obsah kolagenní bílkoviny v kloubní výživě je důležitým kritériem, neboť právě ona je výživou kostí i kloubů a přispívá k udržování jejich normálních funkcí.
  2. Obsah kolagenu, respektive kolagenních peptidů 3000 až 10 000 mg v denní dávce.
  3. Kloubní výživa by měla být komplexní, aby zasáhla celou kaskádu metabolismu kolagenu a pojivových tkání kloubů. Proto je dobré, pokud kloubní výživa obsahuje další látky s nutričním a fyziologickým účinkem - vitamíny, minerály, bylinné extrakty, látky tělu vlastní jako jsou glukosaminsulfát a chondroitinsulfát a antioxidanty, které doplňují metabolickou kaskádu kolagenu a kloubních tkání.
  4. Obsahy těchto látek by měly být významné, blížící se 100 procentům doporučené denní dávky.

Obecně je kloubní výživa určená lidem se zatěžovanými klouby. To ale neznamená, že musíte být vrcholový sportovec. Potíže může mít každý - a každý je může řešit správně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se zbavit závislosti na drogách?

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama