reklama

Když sex a duše bolí: Příznaky, které nepodceňujte!

O endometrióze možná ani nevíte, že ji máte. Její příznaky často překrývá rozšířená antikoncepce. Stačí ale pilulky vysadit a brzy se dostaví v podobě dlouhé a bolestivé menstruace. Téměř každá žena, která jí trpí, má právě tuto nemoc.

Foto: Profimedia.cz

O endometrióze možná ani nevíte, že ji máte. Její příznaky často překryje antikoncepce. Stačí ale pilulky vysadit a brzy se dostaví v podobě dlouhé a bolestivé menstruace. Téměř každá žena, která jí trpí, má právě tuto nemoc.

Způsobuje nejen bolesti a silné krvácení při menstruaci, ale i mimo ni, a také při močení, vyprazdňování a při sexu. Vědci ani 100 let po jejím objevu netuší, proč se při této zánětlivé chorobě část děložní sliznice nachází mimo své obvyklé umístění. Tedy mimo dělohu, nejčastěji v břiše, kde může způsobovat např. srůsty. Ovšem i tato sliznice reaguje na hormonální cyklus - a stejně tak i krvácí, bolí  a způsobuje tak další komplikace.

Bolest při menstruaci i při sexu

Endometrióza je tak spojena s řadou tělesných i psychických obtíží. Všechna onemocnění ženských pohlavních orgánů zasahují více či méně do osobnosti ženy, do jejího sexuálního i partnerského života i do celkové kvality života. 

Čtěte také: Bolest není ženský úděl. Braňte se! >>

Ženy s touto nemocí musí kromě náročné a dlouhodobé léčby zvládnout především změny na vlastním těle a následná tělesná omezení. Celkově se vyrovnávají s řadou sociálních i osobních omezení, jako je snížení kvality a omezení v sexuálním životě.

Musejí přijmout změny vlastního ženského sebepojetí i celkové znejistění především v partnerských rolích. Někdy se musí vyrovnat i se ztrátou dosavadního smyslu života v podobě mateřství. To pak zasahuje i ženino vlastní sebehodnocení, následované strachem ze ztráty partnera.

Strach z neplodnosti

Léčí se zejména hormonálními pilulkami, nebo chirurgicky, případně kombinaci obou. Operace má za cíl odstranit co nejvíce ložisek endometriózy a odstranit také vaječníkové cysty a srůsty, přičemž nejšetrnější je laparoskopie. Antikoncepce, která potlačuje růst děložní sliznice, potlačí její růst i mimo děložní dutinu.

Doporučujeme: Bolesti při menstruaci? Dejte si prohlédnout střeva! >>

V průběhu léčby prožívají nemocné ženy řadu strachů i úzkostí, především strach z toho, že zůstanou neplodné. Odborníci odhadují, že až 50 % případů neplodnosti způsobuje právě endometrióza. To samo o sobě může být další psychosomatickou komplikací při následné léčbě plodnosti. Objevuje se i strach z dalšího rozvoje nemoci a sílení bolestí.

Endometrióza způsobuje i frigiditu

Nejčastější psychickou reakcí je deprese. Může se projevovat různě: poruchami spánku, pocity vyčerpání, ale i poruchami sexuálního života. Často k němu vlastně kvůli silnému krvácení nemůže ani dojít...

Patří k nim frigidita, neschopnost dosáhnout orgasmu, dyspareunie - bolestivý pohlavní styk, výjimečně i vaginismus (křečovité stažení poševního svalstva).

Vzniká tak začarovaný kruh, kdy fyzický stav způsobuje psychické obtíže a ty se opět podepisují na těle.  V ordinaci gynekologa však na tuto stránku problému obvykle nezbývá čas.

S nemocí řešte i psychiku

Ovšem až 90 % depresivních stavů tak zůstává nediagnostikováno. Souvislostmi mezi psychikou a fyzickými reakcemi se zabývá obor zvaný psychosomatika. Dokáže pomoci i s opačnými souvislostmi, tedy psychickými reakcemi na tělesná onemocnění, zvláště chronického rázu, jako je právě endometrióza. Tyto projevy výrazně ovlivňují průběh nemoci i její léčení.

Pokud vás trápí bolestivá menstruace nebo další "ženské" problémy, neváhejte a začněte v souvislosti s fyzickými obtížemi léčit i duši. Psychosomatika může pomoci i vám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženské bolesti: Řešení existuje!

Schizofrenik může být nebezpečný. Existuje nový lék!

Horoskop na únor: Co vás čeká v následujících 28 dnech?


reklama
reklama
reklama