reklama

Kdy nemá smysl se vážit? Víte to?

Rozhodli jste se zhubnout a denně se vážíte, abyste si ověřili, jak jdou kila dolů? Zapomeňte na to. Každodenní sledování váhy je chybné, protože momentální hmotnost ovlivňuje řada faktorů. Poradíme vám, kdy stoupnout na váhu a kdy raději ne.

Foto: Profimedia.cz

Rozhodli jste se zhubnout a denně se vážíte, abyste si ověřili, jak jdou kila dolů? Zapomeňte na to. Každodenní sledování váhy je chybné, protože momentální hmotnost ovlivňuje řada faktorů. Poradíme vám, kdy stoupnout na váhu a kdy raději ne.

Vážit byste se měli pouze jednou za sedm dní, nejlépe po ranní toaletě. Nenechte se ale mýlit krátkodobým úbytkem váhy, který způsobilo vypití několika šálků kávy. Kofein totiž působí na organismus diureticky a odvodňuje organismus. Voda vám pak bude chybět a tělo se vám za nedostatek tekutin pomstí tím, že ji pak bude v sobě zadržovat.

Také si uvědomte, že pokud jste začali pravidelně cvičit, ručička váhy nepůjde hned dolů, ale zpočátku se může naopak posunout směrem nahoru. Tuky se totiž začnou přeměňovat na svaly.

Kdy se nevážit

1. Pokud jste ve stresu.

V tomto období si tělo žádá zvýšený příjem cukru a vy máte větší chuť na sladké. Čím déle stres bude trvat, tím horší následky samozřejmě může mít. Hlídáním každého deka se budete ještě více stresovat, a tím pádem se dostanete do začarovaného kruhu.

2. Během premenstruačního syndromu.

Tkáň totiž během této části cyklu povolí a vyplní se vodou (pocit nadmutého břicha) a vám se automaticky zvýší apetit. Tento stav trvá asi 3 až 5 dnů. Ovšem s antikoncepcí se PMS může prodloužit až na 2 týdny. Hormony a jejich cyklické změny působí nejen na ženské tělo, ale bohužel i na hmotnost.

3. Po party.

Víno, chlebíčky, brambůrky apod. se může na vaší váze podepsat. Sůl totiž zadržuje v těle vodu a zpomaluje metabolismus. Stejně tak alkohol.

4. Máte-li  problémy s vyprazdňováním.

Trvá-li hromadění odpadních látek v organismu déle než dva dny, způsobí nejen nárůst váhy, ale i bolesti hlavy a malátnost. Kromě jiného může zhoršit i kožní onemocnění. Pokud vám tedy v tomto případě nepomůže ani zvýšený příjem vlákniny, navštivte raději lékaře.

5. Změnila jste jídelníček.

Pokud jste se rozhodla upravit svůj jídelníček a jíte konečně zdravěji a lépe, nepočítejte s tím, že okamžitě začnete hubnout. Zpočátku můžete dokonce začít i přibírat. Zelenina, vláknina a potraviny, které vás zasytí nadlouho, totiž váží více a jsou hůře stravitelné. Dejte tělu tedy čas.

Chcete se dozvědět více? Sledujte stránky www.fithall.cz.

--------------------------------------------------------------------------------

Potřebujete poradit, jak zhubnout?

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama