Kdy kosmetika škodí? Když je stará!
Kosmetické dárky od Ježíška rozmnožily naše zásoby dřív, než jsme stačili spotřebovat ty loňské nebo dokonce předloňské. Radši je vyhoďte a začněte používat ty nové. Krášlící prostředky mají svou trvanlivosti a její překročení vám může zkazit zdraví.
Kosmetické dárky od Ježíška rozmnožily naše zásoby dřív, než jsme stačili spotřebovat ty loňské nebo dokonce předloňské. Radši je vyhoďte a začněte používat ty nové. Krášlící prostředky mají svou trvanlivosti a její překročení vám může zkazit zdraví.
Nestačíte kosmetické přípravky spotřebovat, nebo se dokonce chválíte za to, jak "rozumně" je používáte a jak dlouho vám za ty peníze vydrží. Jenže stará a prošlá kosmetika může s vaší pletí provést všechno možné: podráždění, bakteriální infekci, alergické reakce, kontaktní dermatitidu nebo ekzémy. Žádnou výjimkou také nejsou ani oční infekce nebo dokonce poškození zraku.
Alergie na chemické látky - v parfémech i líčení
Britská studie nedávno prokázala, že ženy pokryjí svůj obličej denně průměrně 515 chemikáliemi, které obsahují krášlící produkty. Některé z nich totiž obsahují desítky různých látek, parfémy jsou pak koktejlem 250 až 400 chemikálií. Některé z nich mohou být navíc pro kůži škodlivé. Zvlášť, když se v tichu a vlhku naší koupelny nebo taštičky na kosmetiku rozkládají už celé měsíce.
Přečtěte si také: Chcete krásnou pleť bez vrásek? Tady je manuál >>
Parfémy jsou vůbec samostatnou kapitolou: všechny se nehodí pro každého, někdo je alergický třeba na alkohol nebo na jinou složku v nich obsaženou - a často takovou, která se dá jen obtížně dohledat. Nezapomeňte, že alergie se může objevit v jakémkoliv věku!
Pozor hlavně na oční přípravky
V kosmetických prostředcích se samozřejmě rády množí také bakterie, které mohou způsobit řadu zdravotních komplikací. Chemické látky obsažené v líčidlech se působením času mohou přeměnit, pleť nepěkně podráždit nebo dokonce vyvolat zánětlivou reakci kůže.
Dalším rizikem je, že u každého přípravku ihned po otevření klesne trvanlivost o polovinu. Lepší jsou krémy, make-upy a kondicionéry s pumpičkou, protože tak nepřenášíte prsty bakterie.
Velmi opatrné bychom měly být s řasenkou. Pokud žmolkovatí, pryč s ní - už ne kvůli kráse, ale kvůli zdraví. Pokud se "zkažený" přípravek použije v citlivé oblasti oka, může se rozvinout infekce. Medicína zná dokonce několik vzácných případů, kdy ženy po závažné infekci způsobené kosmetikou dočasně nebo i trvale osleply.
Riziko kontaminace může být ještě větší u testerů všeho druhu - je nejlepší se jim úplně vyhnout.
Jak dlouho vydrží kosmetika?
Nejdéle ženy mají ve svých kosmetických taštičkách oční stíny a tvářenky. Možná tomu nebudete věřit, ale některé "starší a pokročilé" je používají třeba až patnáct let, přičemž doba po otevření by většinou neměla přesáhnout dva roky.
O moc lépe na tom nejsou rtěnky a lesky na rty. I ty jsou ženy schopny používat třeba deset let, místo obvyklého roku či dvou.
Dvě třetiny žen za nejkratší dobu vypotřebují pleťové krémy a make-upy. Přesto často překračují dobu, kdy už by tyto přípravky měly být v koši.
A jaká je životnost jednotlivých kosmetických přípravků?
- Řasenka - 3-6 měsíců
- Tužka na oči - 3 měsíce (tekuté linky), 2 roky (tuhá tužka)
- Konturovací tužka - 2-3 roky. Vyměnit po každém zánětu spojivek či jiné infekci
- Oční stíny - 6-24 měsíců (sypké déle než krémové)
- Make-up - 6-12 měsíců
- Pudr - 2 roky (pokud často čistíte štětce)
- Rtěnka - 2 roky, po infekci také vyhodit.
- Pleťový krém - 12 měsíců
- Přípravky proti akné - 2 roky
- Oční krém - 3 měsíce
- Tělové mléko - 1-2 roky
- Odličovací mléko - 6-12 měsíců
- Pleťová voda - 12 měsíců (bez alkoholu), 3 roky s obsahem alkoholu
- Maska na obličej - 6 měsíců
- Šampon - 2 roky
- Kondicionér - 2 roky
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak pečovat o pokožku v zimě: Babské rady pro svěžest!
Nemůžete si ani sednout? Víme, jak na hemoroidy
Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?