reklama

Každý může být tím, čím chce. Chce to ale úsilí

Co budou dělat děti, až opustí dětský domov? Zážitkový festival jim představí možnosti různých profesí.

Foto: Isifa / Thinkstock

Přes 250 dětí z dětských domovů z celé ČR se vypraví o víkendu do Prahy, aby si na festivalu OUT of HOME vyzkoušely netradiční a zajímavé profese. Krédem akce, která se koná již po osmé, je: "Každý může být tím, čím si bude přát - stojí to jen trochu víc úsilí."

"Hlavním cílem je představit dětem možnosti, které mají, když opustí dětský domov. "Většina z nich nemá o své budoucnosti představu, navíc bojují s velmi nízkým sebevědomím a neumějí si představit, co je čeká za dveřmi dětského domova," popisuje  Klára Chábová důvody, kvůli kterým festival založila.

Čím chcete být?   

Pro děti je zajímavé, že se dostanou do reálných firem a na místa, kde se dané profese opravdu vyskytují. "Spolupracujeme tak již několik let například s Dejvickým divadlem, kde máme stanoviště Maskér a Herec, s Modrou pyramidou, kde je zase stanoviště Finanční plánování pro starší děti a další. Účastníci zážitkové hry si tak prohlídnou místa, kde by třeba mohli jednou sami působit," vysvětluje organizátorka.

Doporučujeme: Jak posílit vůli, abychom vydrželi s předsevzetími

V letošním roce se do festivalu opět zapojí i známé osobnosti. Stanoviště Módní návrhář zaštiťuje Liběna Rochová, která do projektu zapojuje i své studenty. Na stanovišti Spisovatel bude jako lektorka působit spisovatelka Radka Denemarková. Stanoviště Hudebník zase povede známé hudební uskupení Clarinet Factory.

Na vlastní kůži

Na dalších stanovištích mohou pak děti navštívit hasiče, filmaře, fotografa, architekta, ilustrátora, kriminalistu, herce, maskéra, moderátora, aj.  Děti se podívají také do firem, kde by mohly jednou pracovat. Vyzkouší si tak profesi baristy ve Starbucksu, pracovníka call-centra ve Vodafonu, zavítají i do společnosti SAMSUNG, či do Modré pyramidy. Celkem bude pro děti připraveno 23 stanovišť po celé Praze.

Do akce se letos zapojilo 23 dětských domovů. Každý z nich absolvuje během dne tři zážitková stanoviště, kde se děti seznámí s netradičními, či pro ně úplně novými profesemi. Vyzkouší si je, dozví se také praktické informace - kolik je možné si touto prací vydělat, jaké vzdělání je potřeba a nechybí ani kreativní workshop s konkrétním zadáním. Tato hra je bodována, na konci zážitkové hry jsou pak vyhlášeny výsledky.

Co si odnesou do života?

Tři vítězné domovy pak získají víkendový workshop, který je zaměřený na aktivní prožití volného času. Děti se tak mohou zúčastnit windsurfingového kurzu na nechranické přehradě, golfového workshopu na Moravě, oblíbené jsou také exkurze do médií. 

"Festival je pro celý organizační tým srdeční záležitostí a každý rok vidíme, že má smysl tuto akci pořádat. Děti získají nejen přehled o různých profesích a brigádách, kterým by se mohly jednou věnovat, ale mohou také zažít týmového ducha a zároveň ukázat své talenty a posílit si sebevědomí," říká organizátorka Klára Chábová.

Zhubnout (nejen) po porodu? Stačí dodržet dvě zásady!

Zkuste "sliz": Dieta, která zaručeně zabere

7 věcí, které vyléčí obyčejná voda z kohoutku

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama