reklama

Máte komplexy? Nebo se sami sobě líbíte?

Češi se sami sobě líbí víc, než odpovídá počtu obézních v populaci. Je to dobře, nebo špatně?

Foto: Profimedia.cz

ČEŠTÍ STYDLÍNI

Za příznivce exhibicionismu se v České republice počítá pouhých 4,9 % žen a 6,2 % mužů. Fakt, že Češi neradi dávají na veřejný obdiv svá těla, dokládá i skutečnost, že nemají v oblibě nudistické pláže. Ty vyhledává pouze 5,9 % žen a 9,8 % mužů. I zde tak lze do jisté míry pozorovat, že muži se s podobou svého těla dokážou smířit lépe než ženy.

Staré pravidlo říká, že když se člověk nemá sám rád,  proč by ho vůbec měli mít rádi druzí? Vztah k sobě samotnému vychází ze sebepřijetí a spokojenosti vlastní osobou.

Vypadá to, že obyvatelé České republiky v Čechách i na Moravě :-) jsou vlastně docela v pohodě. Vypovídá o tom průzkum agentury SANEP.

Koho to trápí?

Obezita či nadváha, které jsou příčinou řady vážných zdravotních obtíží a které jsou fenoménem nezdravého životního stylu, postihují více než polovinu domácí populace. Přitom se za obézní ale považuje jen pouhá pětina Čechů.  A ti ostatní?

Ti buď nemají doma zrcadlo, nebo si to "tak neberou". Což je pro duševní stav rozhodně lepší, než se tím trápit. Ještě lepší by ale byla snaha s tím něco udělat: třeba méně jíst a víc se hýbat.

K tomu, že je nadváha trápí, se pak přiznává více než třetina veřejnosti.  K obezitě se hlásí více ženy a muži se spíše přiklánějí k nadváze. 

Ženy jsou kritičtější

Se svým zevnějškem není spokojena více než polovina domácí populace - ale evidentně to není kvůli nadváze, o čem svědčí to, jak málo si ji Češi (a Moravané!!! Slezané, Krušnohorci...) připouštějí v porovnání s tvrdými daty odborníků.

Více jsou ke svému tělu kritičtější ženy. Třetina žen a čtvrtina mužů má pak problém s postavou svého partnera. Spokojeno se zevnějškem svého partnera je v souhrnu 53,7 % dotázaných. Přesto se mezi muži i ženami najde poměrně velká skupina nespokojených partnerů. S tělem partnerky/partnera není spokojeno  33,5 % mužů a 27,5 % žen.

Jak se vám líbí?

I přes většinovou nespokojenost se svým zevnějškem většina domácí populace nehodlá v boji s nadváhou či obezitou podstupovat redukční diety. Během léta se do boje s vlastní postavou hodlalo pustit jen o něco víc než třetina žen. I to je ale docela výhra v porovnání s českými muži - tam je ochotná ke změně jen pouhá dvacetina z nich!

Více jak nadpoloviční většině veřejnosti nečiní v letních měsících žádný problém nosit plavky. To se však týká zejména mužské populace. Problém s nošením plavek má totiž pouze pětina mužů, ale zato  téměř dvě třetiny žen, které jsou ke svému vzhledu více kritické.

Ženy jsou tak na podobu svého těla citlivější, nicméně s ideálem krásy jsou společností a médii mnohonásobně více konfrontovány.

Kdo je tady tlustý?

Za obézní se považuje 22,5 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Ovšem dalších 33,5 % dotázaných se považuje za spíše obézní, což představuje část populace trpící nadváhou. Za jednoznačně obézní se pak považuje 21,1 % dotázaných mužů a  23,9 % žen. 

Se svým zevnějškem pak v souhrnu není spokojena nadpoloviční většina (55,1 %) dotázaných. Přičemž právě nadváha a obezita bývají obecně označovány za hlavní příčiny nespokojenosti se svým tělem. To platí zejména pro ženy, které nejsou spokojeny v 66,1 %. Muži jsou vůči svému zevnějšku oproti ženám o poznání smířlivější, se svým tělem jich není spokojeno 44,2 %.

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama