reklama

Jdete do nemocnice? Na co máte nárok a co potřebujete

Kdo by se těšil do nemocnice. Třeba oceníte pár rad,  které vám pobyt přece jen zpříjemní.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdo by se těšil do nemocnice. Třeba oceníte pár rad, které vám pobyt přece jen, když ne zpříjemní, tak rozhodně aspoň usnadní.

Určitě byste měli vědět, že pokud nastoupíte až po Novém roce, ušetříte. Do konce tohoto roku se hradí hospitalizační regulační poplatek ve výši 100 Kč za den. Od ledna se nebude platit nic, dokud Parlament neschválí návrh vlády na šedesátikorunový poplatek, děti do 18 let zdarma. Nejdřív by novela mohla začít platit od března

A jaká práva budete mít jako pacient v nemocnici nebo blízká osoba někoho hospitalizovaného? Vybrali jsme ta nejdůležitější a nejzajímavější.

Zvolit si lékaře

Nezáleží, do kterého zdravotnického střediska nebo nemocnice tzv. "spadáte". Pokud to váš zdravotní stav a kapacita místa dovolí, máte právo si zvolit lékaře nebo i zdravotnické zařízení. Dokonce si můžete sami zvolit, která dopravní zdravotnická služba vás do nemocnice dopraví.

Doprovázet své dítě v nemocnici

V případě, že je hospitalizované vaše dítě a je mladší šesti let, má nárok na doprovod a přítomnost 24 hodin denně blízké dospělé osoby (rodiče, prarodiče, ale i jiné blízké osoby) v nemocnici. Pobyt této dospělé osoby je pak plně hrazen pojišťovnou.

Doporučujeme: Konec nadstandardů v nemocnicích: Vše zaplatí pacient!

Je-li dítě starší šesti let, můžete s ním také v nemocnici pobývat, ale pobyt si pak zpravidla budete muset uhradit sami. Pokud nemůže být doprovod přijatý a přesto chce s dítětem trávit co nejvíce času, nemá být omezován návštěvními hodinami. Může sedět u postýlky do večera a ráno přijít třeba už v sedm.

Vědět, jak to s vámi vypadá

Lékař je povinen vám dopodrobna a tak, abyste mu rozuměli, vysvětlit váš zdravotní stav. Platí to i pro výsledky vašich vyšetření. Měl by s vámi také rozebrat možnosti léčby i její možná rizika a nevýhody. Můžete si také zvolit osoby, které mohou být informovány o vašem zdravotním stavu, a to nejen při příjmu do nemocnice, ale i během celého vašeho pobytu. A když si to rozmyslíte? Kdykoliv můžete tyto osoby změnit, popř. jejich informování zakázat.

Odmítnout léčbu

Máte-li s jakýmkoliv zdravotnickým úkonem nebo léčbou "problém", můžete je odmítnout. Neplatí to pouze v případech, kdy pacient ohrožuje sám sebe nebo své okolí, popřípadě je v bezvědomí
a nemůže dát k provedení výkonu souhlas.

Dělat si kopie zdravotnické karty

Kromě toho, že zdravotníci mají povinnost umožnit vám nahlédnutí do vaší zdravotnické dokumentace (za přítomnosti zdravotnického pracovníka), můžete si také požádat o výpis, opis nebo kopii této dokumentace. To platí i pro dokumentaci vašeho dítěte, na kterou máte nárok až do 18 let potomka.

Respektovat soukromí

Při vyšetření by váš lékař měl dbát na to, aby vše probíhalo diskrétně a respektovat váš stud. Kdykoliv také můžete odmítnout přítomnost dalších, pro vyšetření nepotřebných lidí. Ve fakultních nemocnicích také můžete odmítnout přítomnost studentů při vyšetřeních a zákrocích, popř. jim zamezit možnost nahlížení do vaší dokumentace.

Připlatit si za lepší stravu

Kvalita stravy v nemocnici bývá předmětem nejčastějších diskusí a stížností.  Požadujete-li vyšší standard stravy a nemáte-li dietní omezení, požádejte ošetřující sestru či nutričního terapeuta o nabídku z nadstandardní stravy (za poplatek). Je mnoho nemocnic, které takovou službu mají. Všude by vám měli být schopni na požádání zajistit vegetariánskou stravu či stravu bez vepřového masa.

Nárok na speciální jídlo, pokud jste alergik

Mnohem významnější než chuť stravy je její "bezpečnost". Nezapomeňte seznámit lékaře s tím, že máte nějakou alergii na potraviny - tuto informaci dejte i ošetřující sestře a obvykle není na škodu ji i napsat na lístek položený například na noční stolek.

"Navíc je vhodné při jakémkoli podezření, že podaná strava by mohla obsahovat potravinu, na kterou jste alergičtí, ihned požádat o konzultaci sestru či nutričního terapeuta - opatrnosti nikdy není dost" dodává nutriční terapeutka Tamara Starnovská, zakládající členka České asociace sester.

Můžete si stěžovat

Stížnost adresujte řediteli zdravotnického zařízení. Pokud nebudete s jejím vyřízením spokojeni, můžete se obrátit na příslušný krajský úřad.  Dále můžete podat stížnost na konkrétního lékaře České lékařské komoře. "I když pobyt v nemocnici ani obyčejná návštěva lékaře nebývá většinou příliš příjemnou záležitostí, znalost vašich práv a povinností vám ji může velmi usnadnit," uvádí prezidentka České asociace sester Dana Jurásková a dodává: "Jakmile je budete znát, snadněji se jich také domůžete. Přestože se ve zdravotnictví setkáte s různými lidmi, nenechte se odbýt a na svých právech si skutečně trvejte."

Čtěte také: Operace se nepovedla? Kde si můžete stěžovat na doktory

Psaná práva pacientů jsou dnes k dispozici téměř ve všech zdravotnických zařízeních a také na webu ministerstva zdravotnictví. "Plně si uvědomujeme, že práva jsou závazná morálně, nikoliv však právně, ale přesto se domníváme, že především důsledným vyžadováním těchto norem ze strany pacientů a jejich blízkých lze dosáhnout postupného zlepšení postoje zdravotníků v široké praxi," uzavírá MUDr. Ferdinand Polák z Ministerstva zdravotnictví ČR.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

Gelové nehty mohou vést k rakovině

Advent začíná: 19 tipů na úchvatné věnce

reklama
reklama
reklama