reklama

Operace se nepovedla? Kde si můžete stěžovat na doktory

Víte, jak si stěžovat na nemocici? A jak změnit špatné nemocnice?

Foto: Isifa/Thinkstock

Moje operace se nepovedla, mám dlouhodobé zdravotní komplikace. Kde si mám stěžovat, pokud u ředitele dané nemocnice nepochodím?

Tak se ptala čtenářka Marta, a my jsme s překvapením zjistili, že logika v tomhle případě nefunguje. Pokud jste si mysleli, že svou stížnost na nemocnici máte směřovat na ministerstvo zdravotnictví, tak jste úplně vedle. Doslova.

Stížnost na nemocnici? Na kraji!

"Podle § 93 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, se stížnost podává nejprve poskytovateli zdravotních služeb, proti kterému směřuje."

Doporučujeme: Konec nadstandardů v nemocnicích: Vše zaplatí pacient!

"Pokud stěžovatel nesouhlasí s jejím vyřízením, může podat stížnost příslušnému správnímu orgánu, který tomuto poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb a zároveň uvede důvody nesouhlasu s vyřízením stížnosti poskytovatelem," uvádí nás na pravou míru MUDr. Ferdinand Polák z ministerstva. 

To znamená, že se můžeme obracet pouze na zřizovatele dané nemocnice. To může být:

  • krajský úřad (v Praze Magistrát hl. m. Prahy), v jehož správním obvodu je zdravotnické zařízení, ve kterém jsou zdravotní služby poskytovány, Krajské úřady jsou příslušným správním orgánem i pro organizace, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví, např. pro fakultní nemocnice nebo některé psychiatrické léčebny
  • Ministerstvo obrany a Ministerstvo spravedlnosti, jde-li o zdravotní služby poskytované ve zdravotnických zařízeních zřízených těmito ministerstvy,
  • Ministerstvo vnitra, jde-li o zdravotní služby poskytované ve zdravotnických zařízeních zřízených tímto ministerstvem nebo ve zdravotnických zařízeních zřízených Úřadem pro zahraniční styky a informace nebo Bezpečnostní informační službou

S čím byli pacienti nespokojeni?

  • Z počtu 306 stížností proti zdravotnickým zařízením v roce 2012  bylo 50,7 % stížností proti státním zdravotnickým zařízením a 49,3 % stížností proti nestátním zdravotnickým zařízením.
  • 185 stížností (60,5 %) bylo proti lůžkovým zdravotnickým zařízením 
  • 114 stížností (37,2 %) proti ambulantním zdravotnickým zařízením

Obraťte se jinam

"Ministerstvo zdravotnictví stížnosti  ani neřeší, a také ani nepřešetřuje stížnosti, které již byly vyřízeny příslušným správním orgánem (např. krajským úřadem," připomíná náměstek sekce zdravotní péče MZ MUDr. Polák.

Náš tip: 8 šokujících chyb lékařů. Mohou potkat i vás

Většina zdravotnických zařízení má na svých internetových stránkách uveden postup pro podávání stížností. O problému lze podat informaci zdravotní pojišťovně, jejímž pojištěncem je stěžovatel.Stížnost lze podat i podle jiných právních předpisů, např. České lékařské komoře.

Jak nemocnice změnit?

"Nevhodný přístup personálu, špatné značení či výhrady ke stravě. I to byl důvod, proč před osmi lety vznikl celostátní projekt Nejlepší nemocnice v ČR,"  říká Daniel Vavřina, předseda neziskové organizace HealthCare Institute. Ta již osmým rokem organizuje průzkum kvality nemocnic takřka po celé České republice. V těchto dnech se vyhodnocují výsledky, o nichž hlasovali pacienti v nemocnicích nebo na webových stránkách www.hc-institute.org.

V loňském ročníku se absolutním vítězem stala Karvinská hornická nemocnice, druhá skončila Nemocnice Kadaň a bronzovou příčku obsadila Městská nemocnice Ostrava.

"Snažíme se do "hry" zapojit co nejvíce lékařů, ošetřujícího personálu i pacientů českých nemocnic. Výsledky průzkumu spokojenosti od HealthCare Institute jsou každoročně předkládány ředitelům a top managementu nemocnic, se kterými se následně snažíme diskutovat o nasazování nových manažerských přístupů a zlepšení nedostatků, které z hlasování vzešly," uzavírá Daniel Vavřina.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama