reklama

Jaro: Kde vzít energii a vitalitu?

První jarní den je už dnes, místo obvyklého 21. března. Při pohledu z okna by tomu člověk nevěřil. Právě kvůli tuhé a dlouhé zimě jsme bez šťávy a unavení. Jak to udělat, abychom nejkrásnější období roku prožili v dobré kondici?

Foto: ISIFA/Thinstock

První jarní den je už dnes, místo obvyklého 21. března. Při pohledu z okna by tomu člověk nevěřil. Právě kvůli tuhé a dlouhé zimě jsme bez šťávy a unavení. Jak to udělat, abychom nejkrásnější období roku prožili v dobré kondici?

Chybí vám energie?  Přesto bychom se se měli vyvarovat stimulantů, jako je káva, guarana či zelený čaj. Tyto pomocníky sice máme spojené s rychlým nastartováním organismu. Pokud nám však energie chybí, mohou nám naopak uškodit, protože nám seberou i její poslední zbytky a ještě nás více oslabí.

Vitalitu přináší příroda

Místo rychlých řešení potřebujeme důkladnou regeneraci a obnovení vitality. Podle lékařů se na našem stavu často podílí fakt, že jsme během zimy přechodili, anebo ne zcela doléčili různá onemocnění, virózy, chřipky.  Organismus je pak často velmi vyčerpaný a jede tzv. na záložní režim.

Doporučujeme: Dlouhodobá únava? Může to být záhadná nemoc

V těchto případech je na místě začít v prvé řadě s vitaminovou kúrou, odpočinkem a dostatkem spánku. Na pomoc si můžeme vzít také sílu přirody v podobě léčivých bylin. O některých z nich možná ani nebude vědět, že jsou léčivé, ale přesto je tomu tak. Uvidíte!

Na únavu pomáhají vitaminy a kvasnice

Podle lékařů jsou pro regeneraci organizmu klíčovými vitaminy B,C a A. B-komplex je velmi důležitý jako prevence nespavosti, depresí, nervozity a pocitu únavy, velmi pozitivně ovlivňuje také trávení, vstřebávání i vylučování. Skvělou zásobárnou všech vitaminů skupiny B jsou například sušené pivovarské kvasnice neboli Pangamin, který je zcela přírodním a vyváženým zdrojem. Obsahuje například 20x více vitaminu B1 a B2 než játra.

"Užívání Pangaminu je vhodné při různých stavech únavnosti, slabostí, nechuti do tělesného i duševního výkonu, nadměrné spavosti, stavech po infekčních chorobách, při příznacích nedostatku vitaminů a nerostných látek, při náchylnosti k častým infekčním chorobám, při řadě chronických chorobných stavů," konstatuje epidemiolog Stanislav Hejda.

Vitamin C je klíčový pro správnou funkci imunitního systému. Napomáhá v boji proti virům a bakteriím a zároveň zmírňuje projevy nemocí a zkracuje léčbu. "Áčko" zase přispívá k udržení normálního stavu zraku a především imunitního systému. Zároveň také zajišťuje růst, vývoj a kvalitu sliznic.

Přímé zdroje energie

Již několik let se v souvislosti s odstraňováním únavy skloňuje název koenzym Q10.  Má charakter koenzymu a zároveň částečně vitaminu, a je pro lidský organismus nenahraditelný. Účastní se totiž nejdůležitějšího děje v buňce - tvorby energie.  Dodává energii srdečnímu svalu a mozku, ale nejen jim. Celkově zvyšuje fyzickou a psychickou kondici, posiluje vitalitu a zkracuje dobu rekonvalescence.

Náš tip: Pozor: Únava může znamenat nemoc krve

Mezi další životabudiče patří ženšen. Jde o bylinu původem z Číny, která působí stimulačně a relaxačně na centrální nervový systém a pomáhá mobilizovat energii organizmu. Krátkodobě zlepšuje také koncentraci a vitalitu a má dokonce i afrodiziakální účinky.

Chraňte si ledviny

"Podle tradiční čínské medicíny jsou zásobárnou energie ledviny, které jsou v zimě zatížené, protože musejí vydávat energii navíc na prohřátí organismu. Podobně plíce se zase musí vyrovnat s teplotními výkyvy, se znečištěným ovzduším. Oba tyto "funkční okruhy" jsou propojené - takže když se nachladíme, pociťujeme to v obou oblastech. Proto i účinné éterické oleje a jejich směsi podporují oba tyto okruhy současně. K prověřeným pomocníkům patří zázvor, borovice, skořice, tymián, jalovec, yzop a rozmarýn," doporučuje aromaterapeutka Adéla Zrubecká.

Pro očistu a revitalizaci ledvin je vhodné užívat například kombinaci bylin vřes, měsíček a pcháč oset. Dalším výborným pomocníkem v ochraně ledvin je tinktura z kustovnice čínské, která neutralizuje těžké kovy. Pomáhá také vřes, lichořeřišnice a brusinka, které zvládnou v močových i dýchacích cestách zlikvidovat většinu choroboplodných bakterií.

Vyžeňte z těla škodlivé látky

K obnovení energie pomáhá také odbourávání škodlivin. I když to s módní detoxikací není třeba přehánět,  látky stimulující různé orgány v těle a účinně odvádějící škodliviny mohou jedině prospět. Můžeme však sáhnout po medvědím česneku, který mimo jiné spolehlivě ničí zlatého stafylokoka.

Výborný je také len, pýr a dub, které jsou vhodné pro regeneraci narušených sliznic trávicího ústrojí, zejména právě střev a žaludku. K dokonalé detoxikaci trávicího traktu pak můžeme vyzkoušet zelený jíl a enterosgel, které nám po pročištění střev pomohou i se zlepšením kvality pleti.

Zelený jíl má absorpční a adsorpční účinky, díky kterým váže toxické látky a škodlivé mikroorganismy. Pro účinné pročištění trávicího traktu je vhodné jej užívat tři týdny, kůru je pak možné opakovat po uplynutí tří měsíců. Zelený jíl pomůže také při překyselení žaludku.

Regenerujte játra

Pro posílení funkce jater je vhodný sójový lecitin. Ten totiž reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, vedle toho působí i proti únavě, zapomnětlivosti, nedostatku soustředění a je i osvědčeným pomocníkem proti předčasnému stárnutí. Pro podporu funkce žlučníku slouží čekanková tinktura, která pomáhá zrychlit produkci žluči. Čekanka také bývá součástí bylinných směsí pro čištění krve.

Kromě lymfatického systému rovněž játra očišťují naši krev od toxinů, alkoholu i pesticidů. Játra velmi zatěžujeme špatnými stravovacími návyky, například velkým příjmem tučných a smažených jídel, bílé mouky a alkoholu. Neprospívají jim ani některé léky. Přetěžování jater se často projeví otoky, pocity na zvracení nebo špatným trávením.

Za velmi úspěšnou bylinu v boji i s velmi poškozenými játry je považován jalovec. Ten stimuluje detoxikaci a činnost jater a urychluje revitalizaci jaterní tkáně. Pro regeneraci jater se hodí také bříza nebo ostropestřec mariánský, který má rovněž vynikající ochranné účinky na jaterní tkáň. Lze také vyzkoušet komplexní kúru z ostropestřce, maralího kořene, břízy  jalovce a žita.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jarní únava? 7 tipů, jak se z ní uzdravit!

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

Sexuální výchova dětí: Stále tabu?

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama