reklama

7 triků, jak zlepšit držení těla: Udělejte něco pro své zdraví

To, jak stojíte, je opravdu důležité. Ovlivňuje to totiž mnohem více než jen vzhled. Postoj těla souvisí se zažíváním, dýcháním, celkovou kvalitou vašeho pohybu a taky tím, jak se cítíte. Není náhoda, že lidé se správným držením těla vyzařují větší sebevědomí.

Foto: iStock

Špatné držení těla se vám většinou nepřihodí jen tak přes noc. Jde o kombinaci několika faktorů, které se táhnou třeba i roky. Může jít o chronickou bolest, svalovou disbalanci, problém s mobilitou a další.

Špatné držení těla lze napravit. Naštěstí si můžete osvojit pár jednoduchých návyků, které zaručí zlepšení. Které to jsou?

1) Položte váš laptop na vyvýšené místo

Pokud máte tu možnost, nedávejte monitor nebo laptop přímo na stůl, ale raději na vyvýšený stojan. Zajistíte tak, že krční páteř bude v prodloužení a nebudete neustále bradu vytahovat dopředu. 

2) Sedněte si na okraj židle

Radši než sedět zhroucení hluboko v křesle, sedněte si na okraj stoličky. Aktivujete tak hluboké břišní svalstvo a budete sedět více vzpřímeně.

3) Užívejte si chůzi bez bot

Zkuste chodit bez bot, jak nejčastěji to půjde. Boty mají na postoj našeho těla veliký vliv, zvláště ty s podpatkem. V chodidlech se taky nachází plno důležitých reflexních bodů, jež podle čínské medicíny souvisí se zdravím celého našeho těla. Stimulace těchto bodů vám jen prospěje.

4) Posilujte střed těla

Hluboké břišní svaly, takzvaný core, pracují na tom, aby naše páteř byla hezky vzpřímená. Zkuste zařadit prkno a další cviky na jeho posílení. Určitě brzy pocítíte změnu.

5) Protahujte se

Častý strečink krčních svalů, trapézů a zad vám pomůže od bolesti a budete tak sedět více vzpřímeně.

6) Zhluboka dýchejte

Dýchání se řeší většinou při cvičení, mnoho z nás si ale neuvědomuje, že nedýcháme tak, jak bychom měli, i za běžného provozu. Do velké míry je to dáno naším sedavým způsobem života. Dýchejte zhluboka, do břicha i hrudníku. Svaly, které pomáhají dýchání, mají totiž časem tendenci ochabovat a to negativně ovlivní i postoj vašeho těla.

7) Vyměňte strany

Jste pravák a děláte většinu aktivit jen pravou rukou? Zkuste věci trochu proměnit a při otevírání dveří nebo zvedání předmětů použijte levou ruku. Stejně tak s kabelkou - pokud ji neustále nosíte jen na jednom rameni, prostřídejte to.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama