reklama

Jak ženy ničí muže: Hormonální buldozery

Muži jako slabší pohlaví? Stále víc se zdá, že je to pravda. Hůře se vyrovnávají se svou změněnou rolí v moderním světě. Jsou častěji nemocní, umírají dřív. Rodí se s vývojovými vadami a stále víc je na jejich straně vina za neplodnost. A nejpíš za to mohou ženy.  

Foto: Profimedia.cz

JAK JE TO V ČECHÁCH

Tým vědců vedený Doc. RNDr. Tomášem Pačesem, DrSc., z České geologické služby měřil v Praze a okolí, ale také v Želivce a v Káraném obsah estrogenů ve vodě. V nízkých hladinách, které podle současných poznatků neohrožují naše zdraví, je nalezl prakticky všude. Několik set metrů od těchto míst však tyto hodnoty rychle klesaly. Ve vzdálenosti jednoho až dvou kilometrů byly nízké nebo jen minimální. Také se ukázalo, že čističky, které nedokážou estrogeny odstranit úplně, zachytí většinu z nich.

Muži jako slabší pohlaví? Stále víc se zdá, že je to pravda. Hůře se vyrovnávají se svou změněnou rolí v moderním světě. Jsou častěji nemocní, umírají dřív. Rodí se s vývojovými vadami a stále víc je na jejich straně vina za neplodnost. A nejpíš za to mohou ženy.

Na světě je už víc než 110 miliónů žen, užívajících antikoncepci.  Z jejich těl se přirozenou cestou vyplavují hormony, které končí v povrchových vodách. Jde především o ženský hormon estrogen.

Možné je všechno

Na  letošním Andrologickém sympoziu (andrologie - něco jako gynekologie pro muže) profesor Jaroslav Petr upozornil, že lidstvo produkuje na tisíc druhů endokrinních disruptorů,  tzv. hormonálních "buldozerů", které narušují hormonální systém.

Podle studie Severozápadní laboratoře Ministerstva energetiky USA klesla plodnost rybích samců až o 50 %, když na ně krátkou dobu působily vysoké hladiny syntetických estrogenů, které se dostaly do vody.

Jaký vliv mají kombinace těchto hormonálních "splašků" na zdraví člověka, není vůbec jasné.

Platí pro každého!

V 80. letech minulého století se tyto endokrinní disruptory dostaly do centra pozornosti celou řadou případů. Hormonální antikoncepce, která odchází kanalizací, feminizuje některé druhy vodních živočichů. Kvůli nim se už někteří rybí samci mění v samice a totéž se objevuje u ledních medvědů a dalších živočišných druhů.

A to bohužel včetně lidí - všeobecně se rodí méně chlapců než dříve a ti, když dospějí, ještě ke všemu mají stále častěji problémy s plodností a početím.

Oborníci upozorňjí na vyšší výskyt rakoviny varlat, který se datuje od roku 1960, na zvýšení počtu kryptorchismu a stále častější případy hypospádie.

Stále menší množství

Všeobecně se má za to, že jde o důsledek obrovského nástupu antikoncepčních přípravků. Ještě před takovými 25 lety obsahovala jedna jediná tabletka HA tolik hormonů, jako má dnes platíčko na celý měsíc. Neuvěřitelné, že?

Vše, co organismus nespotřeboval, pak vyloučil ven - a odtud se tyto aktivní látky dostaly právě do světového vodního systému.

Umělý hormon ethinylestradiol, používaný v HA dosud jako jediný, se v kategorii vysokodávkových přípravků  dříve vyskytoval v množství 50 ug. Později byl jeho obsah redukován jen na 30-35 ug, a dnešní nízkodávkové preparáty mohou mít třeba jen 15 mg ethinylestradiolu.

Hormony útočí

Nejmodernější přípravky, jako je přípravek nové generace Qlaira navíc dokáží využít působení jiného druh hormonů, a to estradiolu. V podobě estradiol-valerátu jej pak organizmus dokáže zpracovat na tělu vlastní přirozený estrogen, který mnohem méně zatěžuje nejen organizmus ženy, ale i životní prostředí.

Miliony tun syntetických hormonů z předchozích let však dál kolují světovým vodním systémem a vzhledem k pomalosti svého odbourávání (a na druhé straně stále vyššímu počtu uživatelek HA) je pravděpodobné, že dál ovlivňují lidstvo.  Především jeho slabší polovinu...

reklama
Doporučené recepty
    reklama